امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65577
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 69
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: یک هفته‌ای می‌شود که حوادث اوکراین با برکناری رئیس جمهور این کشور و بالاگرفتن جنگ لفظی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: یک هفته‌ای می‌شود که حوادث اوکراین با برکناری رئیس جمهور این کشور و بالاگرفتن جنگ لفظی بین آمریکا و غرب از یک طرف و روسیه از طرف دیگر اوج گرفته است.

مهمترین منطقه‌ای در این بین مورد توجه روسیه قرار گرفته و ممکن است شاهد تنش‌های بیشتر باشد شبه جزیره «کریمه» در شمال دریای سیاه است؛ شبه‌جزیره‌ای که زمانی اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دادند.

* تاریخ شبه‌جزیره کریمه مملو از دست به دست شدن توسط غرب و شرق

شبه‌جزیره کریمه در تاریخ خود شاهد جنگ‌های متعددی بوده چراکه موقعیت این منطقه موقعیتی استراتژیک است؛ منطقه‌ای که در پی حضور تاتارها در آن در سده 13 میلادی منطقه‌ای کاملا اسلامی شد و در سال 1521 در میانه تهدیداتی که از سوی لهستان متوجه آن بود خود را تحت سیطره عثمانی درآورد.

البته پس از آن مدتی این منطقه در بین لهستانی‌‌ها و روس‌ها و همچنین عثمانی‌ها دست به دست شد تا اینکه با انقلاب بولشویکی در روسیه و تاسیس حکومت شوروی این منطقه اعلام خودمختاری کرد اما کمونیست‌ها به این منطقه حمله و 3500 امام جمعه و جماعت و چهره فرهنگی مسلمان را اعدام کردند.

پس از آن در دوران استالین و با سیاست وی درباره کوچ اجباری تاتارها مسلمانان این منطقه از 9 میلیون نفر در سال 1883 به 850 هزار مسلمان در سال 1941 رسید.

در دوران جنگ جهانی دوم نیز استالین دور دیگری از این سیاست را آغاز کرد و هزاران تاتار مسلمان را به جرم همکاری با نازی‌ها به سیبری و ازبکستان کوچاند تا جایی که چیزی از مسلمانان در این منطقه باقی‌نماند.

در سال 1988 گورباچف اجازه بازگشت تاتارها را به این منطقه داد و پس از استقلال اوکراین این حرکت اوج گرفت تا جایی که آمار غیر رسمی از حضور 2 میلیون مسلمان تاتار در این منطقه حکایت دارد که اکثریت آنها از سوی دولت‌های سابق در اوکراین به رسمیت شناخته نشده و شهروند این کشور نیستند.

* بازگشت تاتارها به اوکراین و تلاش برای بازپس‌گیری حقوق از دست رفته

حکومت خودگردان جزیره کریمه در قانون اساسى 1998 اوکراین قوم تاتار و فرهنگ و زبان تاتارى که زبان اصلى این منطقه به شمار مى‌آید را به رسمیت نشناخته و به جاى آن زبان روسى را پس از زبان اوکراینی به عنوان زبان دوم این شبه جزیره معرفى مى‌کند.

اما تاتارهاى پاى‌بند به هویت و عقاید اسلامى خود،‌ در برابر این دست بسته نایستاده‌اند و در یک چارچوب واحد به نام «شورای تاتارى کریمه» فعالیت‌های خود را متمرکز کردند؛ مساجد خود را ساخته و برای کسب حقوق خود از دولت‌های گذشته تلاش‌های زیادی کردند.

از جمله نشانه‌هاى موفقیت آنان پخش شدن برنامه‌اى رادیویى به نام «السلام علیکم» از رادیوى اوکراین است که شامل بخش‌هاى ثابتى چون آموزش قرآن مجید،‌ گرامىداشت اعیاد و مناسبت‌هاى دینى، پوشش دادن فعالیت‌هاى تاتارهاى کریمه و مطرح ساختن مشکلات آنان و نیز پخش قسمت‌هایى خاص در بارة تاریخچه شکل‌گیرى و رشد اسلام در کریمه است.

این برنامه تنها فعالیت تبلیغاتى مسلمانان اوکراین نیست بلکه روزنامه هفتگى روسى زبان «الرائد» و دو هفته‌نامه عربى زبان «الرائد» نیز درمیان مسلمانان اوکراین مورد استقبال قرار گرفته.

«الرائد» نام یک سازمان وابسته به «اتحادیه‌ سازمان‌هاى اجتماعى اوکراین» است و این علاوه بر مؤسسه «انصار» است که در عرصه فرهنگى و تبلیغى مشغول به فعالیت است و نیز علاوه بر دانشکده علوم اسلامى اوکراین است.

* اسلام‌هراسی روسی و حمایت تاتارهای مسلمان کریمه از دولت جدید اوکراین

البته این در حالی بود که در دولت‌های سابق اوکراین که همگی مورد حمایت روسیه بودند و توسط رسانه‌های روسى که در اوکراین به طور گسترده‌اى دنبال مى‌شوند موج اسلام‌هراسی به ویژه پس از جنگ چچن در اوکراین به شدت دنبال شد.

حال و پس از سال‌ها تلاش تاتارهای مسلمان برای کسب حقوق از دست رفته خود در شبه‌جزیره کریمه سرنوشت این قوم بار دیگر در میانه بازی سیاسی و نظامی شرق و غرب مورد تهدید قرارگرفته است.

روس‌هایی که زمانی به لطف استالین در این منطقه اسکان داده شده‌اند امروز به دنبال پیوستن به روسیه یا استقلال کامل هستند اما بنابر گزارش‌های موجود مسلمانان کریمه با توجه به دید بدی که از روس‌ها دارند از حوادث استقلال‌طلبانه و در عین حال مورد حمایت غرب در کییف و دولت جدید این کشور حمایت می‌کنند.

مسلما هر چه که در روزهای آینده در این منطقه رخ دهد در سرنوشت مردم مسلمان کریمه تاثیرگذار خواهد بود و مسلما کشورهای اسلامی نمی‌توانند دربرابر حوادث آن بی‌تفاوت باقی بمانند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها