امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65579
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 57
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشست تبیین راهکارهای تحقق ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشست تبیین راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب که با حضور جواد جهانگیرزاده قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس در محل این مرکز برگزار شد، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: باید در ذیل 24 بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب مشخص شده برنامه‌هایی عملیاتی تعریف و مشخص شود که قرار است چه کارهایی در این زمینه از سوی مجلس صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز باید برنامه‌هایی در زمینه اقتصاد مقاومتی معین کنند، افزود: بخش زیادی از اقتصاد مقاومتی به مسائل سیاسی مرتبط است و در این زمینه به جای دعواهای سیاسی در کشور باید اذهان عمومی را به سمت مسائل اقتصادی و کارآفرینی سوق دهیم.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس با اشاره به رویکردهای فرهنگی اقتصاد مقاومتی و با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی تنها به مسائل اقتصادی محدود نمی‌شود، خاطرنشان کرد: باید در حوزه فرهنگی بررسی شود که در دستیابی به انضباط اجتماعی، وجدان کاری و قانون‌گرایی چه اقداماتی صورت گرفته و چه زمینه‌ها و زیرساخت‌هایی می‌توان در نظر گرفت.

جلالی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با امور اقتصادی و زیربنایی در ارتباط مستمر و نزدیک است، تصریح کرد: در بررسی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تعیین راهکار و نقشه راه در این زمینه، باید موضوع اقتصاد مقاومتی در راس برنامه‌ها و کارها و در متن اصلی امور مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته است.

وی با تأکید بر زمان‌بندی مشخص در دستیابی به نقشه راه مناسب در زمینه سیاست اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: گزارش‌هایی از رهیافت‌های به دست آمده در اقتصاد مقاومتی در مرکز پژوهش‌های مجلس در حال تهیه و ارائه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به تشکیل و راه‌اندازی دبیرخانه ویژه اقتصاد مقاومتی در مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: باید عناصر و افراد مورد نیاز این دبیرخانه فراهم شده و جلسات دبیرخانه به طور منظم پیگیری و انجام می‌شود.

وی در ادامه توجه به بخش خصوصی را از مبانی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بی‌اعتمادی بخش خصوصی به راهکارهای اقتصاد مقاومتی عامل عدم موفقیت در اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه باید به بخش خصوصی به حالت فرماندهی اقتصادی نگاه شود، افزود: پیش‌نیاز اقتصاد مقاومتی آشتی اقتصاد با بخش خصوصی است.

جلالی تأکید کرد: بخش خصوصی باید خود را در مدیریت اقتصادی کشور صاحب تعریف بداند و در سیاست‌گذاری‌ها به عنوان مشورت دهنده در نظر گرفته شود.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس یادآور شد: در بررسی پیش نیازهای اقتصاد مقاومتی باید مواردی چون حوزه‌های فرهنگ، امنیت غذایی، استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی و جلوگیری از اتلاف انرژی مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی به صورت کلی است و باید مشخص شود در ذیل این سیاست قرار است چه اتفاقی بیفتد و از سوی قوه قضائیه، قوه مقننه و دولت چه اقدامی صورت گیرد.

جلالی افزود: بدون آسیب‌شناسی اقتصاد در شرایط فعلی نمی‌توان، اقتصاد مقاومتی را بررسی و برای آن تصمیم‌گیری کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یادآور شد: در اقتصاد مقاومتی باید کارهای علمی، کارشناسی و به دور از شتابزدگی باشد، تا نقشه راه مناسبی در این زمینه تهیه شود.

وی اقتصاد مقاومتی را راهکاری برای سالم‌سازی و شفاف‌سازی اقتصاد دانست، تصریح کرد: تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهکاری برای دستیابی به تحقق حماسه اقتصادی باشد.

در این جلسه معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس نیز نظرات خود در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را بیان و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

در پایان این جلسه مقرر شد تا دفاتر مرکز پژوهش‌های مجلس، آسیب‌شناسی دقیقی از وضعیت فعلی اقتصاد کشور تهیه و ارائه کنند تا با بررسی وضعیت شاخص‌های اقتصادی، نقشه راهی تهیه شود و جهت‌گیری‌ها و استراتژی‌ها در زمینه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی معین شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار