امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۲۲:۵۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 656
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 460
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، شبکه آموزش در دوسال گذشته به واسطه تغییری که در نوع نگرش به مخاطب و مهمتر از آن نوع برنامه سازی داشته، ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، شبکه آموزش در دوسال گذشته به واسطه تغییری که در نوع نگرش به مخاطب و مهمتر از آن نوع برنامه سازی داشته، توانسته از شبکه‌ای کم بیننده و در واقع ناشناخته به یک شبکه تلویزیونی پرمخاطب تبدیل شود که برخی از برنامه‌های آن علاوه بر پرمخاطب بودن در نظر سنجی‌های مختلف به عنوان برنامه‌های برتر انتخاب شده است.

همچنین عملکرد این شبکه به گونه‌ای بوده است که دو سال گذشته رئیس رسانه ملی به دفعات از عملکرد آن دفاع کرده و با ابزار رضایت از برنامه‌های شبکه آموزش، این شبکه یکی از شبکه‌های مفید و قابل تامل رسانه تحت مدیرتش دانسته است و حتی به واسطه رویکردی که شبکه آموزش به مساله بهداشت و سلامت نشان داده در دو سال گذشته به عنوان شبکه دوستدار سلامت از سوی وزارت بهداشت مورد تقدیر قرار گرفته است.

اما همه این ها یک روی قضیه و روی دیگر ماجرا دقیقا به همان سیاستی باز می‌گردد که مدیران شبکه آموزش با استفاده از آن توانسته‌اند، شبکه خود را از یک شبکه گمنام و ناشناخته به شبکه‌ای پر بیننده تبدیل کنند که در برخی از ساعات روز می‌تواند با سایر شبکه‌های پرمخاطب رقابت کند و آن استفاده از عنصر جذابیت است.

مدیران شبکه آموزش از سه سال قبل با حذف تدریجی سیاست آموزش تخته سیاهی روند برنامه‌سازی در این شبکه را تغییر دادند و سعی کردند مفاهیم آموزشی را به گونه دیگری به مخاطبان خود منتقل کنند و حالا به نظر می‌رسد همین موضوع جذابیت به حلقه مفقوده این روزهای شبکه آموزش تبدیل شده است.

با نگاهی به برنامه‌های شبکه آموزش این موضوع آشکار می‌شود که همچنان اصلی‌ترین بار جذب مخاطب در این شبکه بر دوش برنامه‌های قدیمی آن است. هر چند یک اصل در برنامه‌سازی تلویزیونی احترام به نظر مخاطب و نگه داشتن برنامه‌های پرمخاطب بر روی آنتن است اما در کنار آن باید آنتن یک شبکه در تمام ساعات شاهد پخش برنامه‌هایی باشد که عنصر جذابیت اولین لازمه آن است.

سال گذشته در مقاطع مختلفی خبر از عدم پخش برنامه‌هایی نظیر صبحی دیگر و یا مشاعره بود و حتی در مقاطعی پخش این برنامه‌ها متوقف شده بود شبکه آموزش عملا برنامه‌های جذابی که بتواند جایگزین آنها کند را نداشت و این موضوع ظاهرا امسال نیز ادامه خواهد داشت.

رادیو هفت که سال گذشته بارها و بارها اعلام شد در سال جدید دیگر پخش نخواهد شد، ظاهرا امسال نیز برای سومین سال روی آنتن شبکه آموزش خواهد رفت و هرچند که این برنامه توانسته به نوعی پرمخاطب باشد اما متاسفانه روند تکرار و فاصله گرفتن از نوآوری در این برنامه نیز قابل مشاهده است، بخصوص اینکه برخی از گفت‌وگو‌های انجام شده در آن چندین بار تکرار می‌شود.

از سوی دیگر صبحی دیگر نیز که پرمخاطب‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین برنامه‌صبحگاهی سیماست که دلیل اصلی آن زمان پخش مناسب‌ترش نسبت به دیگر برنامه‌های صبحگاهی است، سعی می‌کند در فصول مختلف سال با تغییر دکور جذابیت بصری خود را حفظ کند اما محتوای ثابت این برنامه که کمتر دچار تغییر می‌شود کمی برنامه را یکنواخت کرده است و مدیران شبکه آموزش برای آنکه بتوانند همچنان پرمخاطب‌ترین برنامه صبحگاهی را روی آنتن داشته باشند، ضمن حفظ جذابیت‌های این برنامه برخی از عناصر بصری و محتوایی جذاب دیگر را به «صبحی دیگر» اضافه کنند.

اما سومین برنامه مهم شبکه آموزش «مشاعره» است به نوعی آچار فرانسه این شبکه در مناسبت‌های مختلف به حساب می‌آید و در مناسبت‌های مربوط به سوگواری گرفته تا مناسبت‌های ملی و اعیاد این برنامه در قالب‌های مختلفی روی آنتن می‌رود. اما به نظر می‌رسد معجزه نابغه‌های کودک شعرخوان نیز نمی‌تواند جذابیت این برنامه را حفظ کند و شاید به همین دلیل بود سازندگان این برنامه در اقدامی قابل تحسین دوربین خود را به شکور همزبان تاجیکستان بردند و مشاعره نوروزی را در این کشور ضبط کردند.

با همه این ها به نظر می‌رسد امسال هم تمام بار جذب مخاطب شبکه آموزش همچنان بر روی همین سه برنامه باشد، وگرنه پخش فیلم‌ها و سریال‌های تاریخ مصرف گذشته نمی تواند به این شبکه حالا نامش برای همه مخاطب تلویزیون آشناست موثر باشد و مدیران آن باید برای اینکه آنتنی جذاب در همه ساعات روز داشته باشند فکری اساسی کنند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها