امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6560
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 132
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه فرهنگ و ادب: دهمین روز نمایشگاه کتاب در حالی سپری شد که آخرین جمعه این نمایشگاه بود و جمعیت زیادی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه فرهنگ و ادب: دهمین روز نمایشگاه کتاب در حالی سپری شد که آخرین جمعه این نمایشگاه بود و جمعیت زیادی برای خرید و بازدید از نمایشگاه کتاب روانه مصلی امام خمینی (ره) شده بود. ضمن این که حضور برخی شخصیت‌ها نظیر محمد سعیدی‌کیا نامزد ریاست‌جمهوری دوره یازدهم، آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، محسن رفیق دوست از شخصیت‌های سیاسی و نیز جمعی از اهالی ادب در نمایشگاه حضور داشتند.

* رفیق‌دوست: ناگفته‌هایی دارم که قطعا منتشر می‌کنم

عصر روز گذشته محسن رفیق‌دوست اولین وزیر سپاه جمهوری اسلامی که کتاب خاطراتش با عنوان «برای تاریخ می‌گویم» را سوره مهر منتشر کرده به نمایشگاه کتاب آمد و گفت: همکاران من در سپاه و سایر نظامی‌های کشور با مطالعه خاطراتم عنوان کردند که 95 درصد آن‌ها نو و جدید است.

وی با اشاره به اینکه در زمان جنگ مأموریت من و همکارانم این بود که کسی از بیشتر کارهای روزانه جنگ خبردار نشود افزود: حتی رئیس مجلس کنونی که در آن زمان معاون بنده بود نیز در آن زمان اعلام کرد که 90 درصد خاطرات شما برای من تازگی داشت از این رو تصمیم دارم که با همکاری آقای علامیان کتاب دوم که شامل خاطراتم از ده سال دوم انقلاب است را بنویسم.

راوی کتاب برای تاریخ می‌گویم ضمن اشاره به اینکه موارد بسیاری در این کتاب آمده بود که در ممیزی حذف شد در پاسخ به فارس درباره اینکه آیا موارد حذف شده را هم روزی منتشر خواهید کرد گفت: قطعا این کار را خواهم کرد و در این راستا کتابی چاب می‌کنیم.

* چرا کتاب هاشمی رفسنجانی از نمایشگاه کتاب جمع شد؟

روز گذشته ایسنا خبر داد کتاب «صراحت‌نامه» که گفت‌وگویی با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلح نظام بود از نمایشگاه کتاب جمع‌آوری شده که علی اسماعیلی در این باره گفت: این موضوع به این دلیل بوده است که گاهی مواردی به نقل از شخصیت‌ها آورده می‌شود و ما برای این‌که بتوانیم به آن کتاب برای عرضه در نمایشگاه کتاب مجوز بدهیم، مجبوریم این‌گونه نقل قول‌ها را از مراکز ذی‌صلاح استعلام کنیم تا ببینیم نقل قول‌ها با واقعیت تطبیق دارند یا خیر؟ مسأله‌ی این کتاب هم به خاطر این موضوع بوده است.

او توضیح داد: ضوابط حضور کتاب در نمایشگاه تعریف شده است و هر کتابی که از وزارت ارشاد مجوز چاپ بگیرد و از طریق اداره‌ی کتاب اعلام وصول شود، می‌تواند در نمایشگاه حضور پیدا کند.

اسماعیلی درباره‌ی کتاب «صراحت‌نامه» نیز گفت: مراحل اعلام وصول و استعلام این کتاب نیز طولانی نشده و کارهای آن در دست اقدام است.

او همچنین در پاسخ به این سؤال که این کتاب یک بار منتشر و عرضه شده است‌، اظهار کرد: کتابی که در اداره‌ی کتاب اعلام وصول نشده باشد‌، طبق مقررات، اجازه‌ی عرضه پیدا نمی‌کند.

* توصیه‌های اهالی ادب به سیاسون

عصر روز جمعه بالاخره کتاب «فیض بوک» ناصر فیض به نمایشگاه کتاب رسید که مراسمی نیز برای آن برگزار شد. در این جلسه یوسفعلی میرشکاک و محمد حسین جعفریان حضور داشتند که توصیه‌ های آنان برای اهل سیاست جالب بود.

جعفریان با مخاطب قرار دادن سیاسیون ابراز داشت: دوستان سیاسی و سیاستمنداران بدانند شاعران طنز و طنزپردازان حوزه ادبیات و هنر دشمن آنها نیستند اگر شاعر طنز جان فدا می‌کند و از واکسن طنز استفاده کرده و پیش از سایرین موارد را تذکر می‌دهد در واقع اشاره می‌کند که فکر درمان باشیم.

* تناقضات در آمار وزیر ارشاد و سرپرست معاونت فرهنگی!

در روز جمعه وزیر ارشاد و علی اسماعیلی هر کدام آمارهایی از نمایشگاه کتاب را ارائه دادند. در این روز علی اسماعیلی درباره آمار بازدیدکنندگان روز پنج‌شنبه 92.02.19 در دیداری که با آیت‌الله صدیقی داشت گفت: دیروز حدود یک میلیون نفر از نمایشگاه کتاب تهران دیدن کردند و به لطف خدا خون از دماغ کسی جاری نشد. امسال ما هیچگونه مشکل امنیتی و حادثه پیش‌بینی نشده نداشتیم. (به نقل از خبرگزاری مهر) (اینجا را ببینید)
 این آمار در حالی ارائه شد که کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب در پیامکی این آمار را 720 هزار نفر عنوان کرده بود.
 
 


 

البته این تمام تناقضات روز گذشته نبود. چرا که خبرگزاری مهر به نقل از وزیر ارشاد اعلام کرد که در نمایشگاه کتاب امسال برای بن کارت دانشجویی حدوداً 250 هزار دانشجو ثبت‌ نام کردند.(اینجا) در حالی آقای علی اسماعیلی به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی این آمار را 158 هزار و 415 عنوان کرده است. (اینجا)
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها