امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65640
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۴
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه به منظور تسهیل مجوزهای استاندارد در بحث واردات و صادرات که با همکاری گمرک انجام می‌شود، اظهار داشت: صادرات در حال افزایش است و در بحث سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز به آن اشاره شده و نیز بحث توسعه و ترویج استاندارد جزء بند 24 این سیاست‌ها است که نشان دهنده توجه مقام معظم رهبری به استاندارد و کیفیت تولیدات داخل است و همچنین بر اهمیت نقش این سازمان تأکید دارند.

رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه این تفاهم‌نامه در جهت اقتصاد مقاومتی بوده و توجه به دنبال حداکثر کردن تولید در کشور هستیم و واردات و صادرات تسهیل شده است.

به گفته پیروزبخت شاخص تجارت فرامرزی یکی از مواردی است که ایران در آن رتبه خوبی ندارد و به دنبال بهتر کردن آن هستیم، کاهش زمان رسیدگی به اصناف، تعداد اصناف و هزینه‌ها کمک شایانی به بهبود فضای کسب و کار خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از این نشست به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص تفاهم‌نامه برای ارتقا و افزایش کیفیت استانداردها در کالاهای وارداتی گفت: تفاهم‌نامه با چین نیاز به اصلاح برخی مواد داشت تعداد ردیف‌های استاندارد ورود کالا از چین به ایران 2011 ردیف بوده که پس از آن متوجه شدیم، چینی‌ها 1500 مورد آن را حذف کردند که البته این موضوع طبق قانون شان بوده و اصلاح شده است، اما به دنبال افزایش و حداکثر کردن استانداردها در کالاها بودیم.

وی تأکید کرد: سه ماه پیش هیأتی از ایران برای مذاکرات به چین سفر کرد و موافقت‌هایی در این باره صورت گرفته و قرار شد که 2011 ردیف استاندارد وجود داشته باشد و بحث دوم اعمال گواهینامه بازرسی (سی‌آی‌کیو) باشد که در حال حاضر باید این مباحث منطبق با گواهینامه بین‌المللی و آنچه مورد تفاهم است انجام شود و در حال حاضر نیز ورود کالاها طبق روال سابق با همان 2011 ردیف استاندارد انجام می‌شود و امیدواریم اوایل سال آینده این تفاهنامه با کشور چین نهایی شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص کیفیت برنج‌های هندی و پاکستانی نیز اظهار داشت: در حال حاضر سازمان استاندارد و نیز وزارت بهداشت بر این موضوع نظارت دارند و سال 88 در این خصوص گزارشاتی مربوط به مشکلات این نوع برنج‌ها اشاره شد و با آزمایشاتی که انجام شد نشان داد که این برنج‌ها مشکلی ندارد و استانداردها نیز در این راستا ارتقا یافته و قطعاً ورود آنها به داخل کشور کنترل می‌شود و اگر موردی وجود داشته باشد، خواهیم گفت.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها