امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65643
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۴
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود کرباسیان در مراسم انعقاد تفاهمنامه با سازمان ملی استاندارد در خصوص ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود کرباسیان در مراسم انعقاد تفاهمنامه با سازمان ملی استاندارد در خصوص تسریع و تصویب صدور مجوز لازم جهت کالاهای مشمول استاندارد برای صادرات و واردات اظهار داشت: یکی از مباحث مهمی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و رئیس جمهور روی آن دستورالعمل صادر کرده و معاون اول راهکارهای اجرایی آن را برای تهیه و تدوین به دستگاه‌ها ابلاغ کرده است.

وی تأکید کرد: یکی از اصلی‌ترین محورهای اقتصاد مقاومتی صادرات است که نقش اساسی داشته و نیز توجه به گسترش خدمات تجارت خارجی، حمایت همه‌جانبه از صادرات کالا، افزایش ارزش افزوده و تکمیل زنجیره آن، افزایش سهم تولید و محصولات، تقویت عوامل تولید از دیگر محورهای این سیاست است که گمرک و استاندارد نقش مهمی در آن دارد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به آمار 11 ماهه صادرات و واردات کشور تصریح کرد: صادرات 37 میلیارد دلاری و واردات 42 میلیارد دلاری در این مدت وجود داشته که آمار صادرات به آمار واردات در حال نزدیک شدن است و نیز تا آذر ماه که تجار نگرانی از سپرده‌گذاری و برگشت ارز داشتند، آمار واقعی فروش صادرکنندگان اظهار نمی‌شود و با لغو برون‌سپاری ارزی ارقام به واقعیت نزدیک شده است.

وی یکی از برنامه‌های گمرک را راه‌اندازی خود اظهاری دانست و گفت: در زمینه واردات کاری که انجام شده جلوگیری از پدیده شوم قاچاق است که امنیت خاطر برای مردم در جهت تولید کالا و استانداردهای آن و نیز کاهش هزینه‌ها و معطلی کالا به کشورها را به همراه خواهد داشت.

به گفته کرباسیان، صادر کننده شریک دولت است و در تفاهم‌نامه فعلی که با سازمان ملی استاندارد تنظیم شده شرایط برای صادرات توسط تولیدکنندگان برتر تسهیل شده است.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه اکنون مشاهده می‌شود، کالاها در چین تولید شده، اما علامت استاندارد ایران روی آن نصب می‌شود که نشان از اعتماد مردم به استاندارد ملی است بیان داشت: اعتماد به شرکت‌های تولید کننده و برند در کشورها انجام شده که تأثیر مثبت در فضای کسب و کار صورت گرفته و تحول جدی ایجاد خواهد کرد.

وی تأکید کرد: اکنون محدودیت غیرتعرفه‌ای برای گروه کالایی 10 وجود ندارد و فقط ثبت مجوز آماری در بحث ترخیص‌ها خواهیم داشت که اکنون در برخی مسیرها به 15 روز خواهد رسید.

به گفته وی معطلی یک روز کالا در گمرک معادل یک درصد ارزش آن کالاست و اگر 50 روز بماند با توجه به اینکه سرمایه وارد کننده در سال 2 بار به گردش می‌افتد موجب خسارت و زیان خواهد شد، این در حالی است که عدم رسیدگی به این موضوع موجب افزایش قاچاق واردات کالا می‌شود و در حال حاضر استاندارد کالا به 1800 قلم رسیده است.

وی یکی از برنامه‌های گمرک را مبادله الکترونیک عنوان کرد و گفت: زمان نسبی ماندگاری و نیز خروج از کاغذی شدن مجوزها از مزیت‌های این سامانه است.

کرباسیان افزود: اکنون صادرات به واردات نزدیک شده و ارز صادراتی به راحتی به داخل کشور می‌آید و در بحث تخلیه بارگیری امکانات به کشور آمده و با سرعت بیشتری دنبال می‌شود و تشریفات مانده که بخشی از آن با این تفاهم‌نامه حل خواهد شد.

در ادامه رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران به بحث الکترونیکی شدن مجوزهای واردات و صادرات کالا اشاره کرد و گفت: برنامه داریم که GPS و ایکس‌ری و نیز پلمب کامپیوتری برای مباحث ترانزیت و ورود و خروج نهایی شود و اکنون الکترونیکی شدن مجوزها در گمرک تهران و شهید رجایی انجام می‌شود که در سال آینده به گمرکات دیگر خواهد رسید و اکنون 70 درصد واردات تحت پوشش این سامانه قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: میزان رسوب کالا در گمرکات که بیشتر مربوط به گروه کالایی 10 بود و 8 هزار کانتینر در بندر خرمشهر وجود داشت، با مصوبه دولت ترخیص شده است.

وی در مورد نهایی شدن تعرفه واردات خودرو گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده و جلسات آن در وزارت صنعت برگزار می‌شود، اما یکی از رویکردهای دولت در بحث تعرفه خودرو کاهش تعرفه برای خودروهای هیبریدی است، زیرا سال آینده قطعاً با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در بحث انرژی و کاهش مصرف و نیز مباحث زیست محیطی دولت به دنبال خودروهای پاک است و قطعاً تعرفه آن نسبت به دیگر خودروها پایین‌تر خواهد بود و همچنین از دیگر مباحث در این موضوع تنوع‌سازی تعرفه خودروها است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه در حال حاضر درآمدهای گمرک چه میزان محقق شده است گفت: 7 هزار میلیارد تومان مربوط به آمار 11 ماهه است و این در حالی بود که 30 ردیف معافیت داریم و در 6 ماه اول سال تنها 2 هزار میلیارد تومان درآمد وجود داشته و اکنون به 7 هزار میلیارد تومان رسیده است.

کرباسیان با بیان اینکه قطعاً آمار 10 هزار میلیارد تومان محقق شده و در حال حاضر نیز برخی تعرفه واردات نصف شده است و همچنین 38 درصد واردات مربوط به کالاهای اساسی است که تعرفه آن حداقل بوده، زیرا جزو کالاهای مصرفی محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال فارس که آیا آزاد شدن تعرفه گروه کالایی 10 با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد و در راستای حمایت از تولید داخل خواهد بود تصریح کرد: در قانون برنامه حمایت از تولید در چارچوب مکانیزم تعرفه‌ای قرار گرفته و سؤال این است که تا چه میزان و با چه تعرفه‌ای از صنعت خودرو می‌خواهیم حمایت کنیم. 1800 نوع کالا که هزاران قلم کالا را در این گروه کالا ممنوع کرده‌ایم باید ببینیم چند درصد واردات را شامل می‌شود و در گروه کالایی 10 از آمبولانس تا باند زخم و صندلی دندانپزشکی، ادویه و لوازم آرایشی و دیگر کالاها نیز وجود دارد.

وی تأکید کرد: این تصمیم‌گیری که کالاها را گروه‌بندی کنند هیچ جای دنیا معمول نیست و زبان تجارت در دنیا بر اساس زبان مشترک است که «اچ‌اس‌» است که تعرفه برای کالا در نظر گرفته می‌شود و در حقیقت طبقه‌بندی کالاها مربوط به چند سال اخیر است که ارز مرجع مبادله‌ای و آزاد وجود داشت و محدودیت‌هایی اعمال شده بود که در حال حاضر ارز مرجع حذف شده و اولویت‌بندی و دسته‌بندی کالاها خلاف قانون برنامه است و دولت فعلی گروه‌بندی کالاها را برداشته است.

کرباسیان عنوان کرد: عجولانه گروه‌های کالایی 10 را تعیین کردیم مجبور شدیم بعد از آن 18 آیین‌نامه برای آن تصویب کنیم و در دنیا مکانیزم تعرفه در بحث کالاها حاکم است.

وی با اشاره به اینکه باید بر سال بعد تعرفه‌ها منطقی شود، اظهار داشت: ورود کالاها و زیاد بودن مجوزها صرفه اقتصادی به همراه ندارد و موجب می‌شود که قاچاق صورت گیرد که تبعات آن در حوزه‌های دیگر خواهد بود.

وی از دیگر برنامه‌های گمرک را حذف پروانه کاغذی ترخیص عنوان کرد و گفت: پروانه کاغذی ترخیص الکترونیکی خواهد شد تا هر فرد با یک پیامک مطلع شود که این کالا پروانه دارد یا خیر که در آخرین مرحله الکترونیکی شدن مجوزها انجام می‌شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها