امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65650
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۴
تعداد بازدید: 51
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دو بخش قبلی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دو بخش قبلی مصاحبه خود به تشریح شرایط سیاسی که لزوم تأسیس خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس احساس شد و کم و کیف عملکرد رسانه‌های اصولگرا و اصلاح طلب در آن مقطع زمانی، پرداخت.

فضائلی با مرور اولین روزهایی که در ساختمان خبرگزاری حضور یافت، از انتخاب نام «فارس»، شیوه تربیت خبرنگاران چند منظوره، کسب تجربه سایر خبرگزاری ها و... گفت.

بحث تا اینجا رسید که «بعضی وقت ها اگر بودجه ای به موقع صرف نشود، بعدها چند برابر باید هزینه کنید و سرانجام هم کار به سامان نمی رسد.»

قسمت سوم این مصاحبه را می‌خوانید:

فارس: در آن زمان ساختمان و بعضی از نیروهای خبرگزاری را تا حدی به سر و سامان رساندید و فکر می‌کنم بعد از آن، نوبت به برنامه ریزی و طراحی خروجی خبرگزاری یا همان سایت رسید، لوگوی متفاوت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس چطور طراحی شد؟

فضائلی: به نظر من برای اینکه یک کاری واقعاً خوب انجام شود و به نتیجه مورد نظر برسد،همه اجزای آن باید خوب و درست باشد و الا از همان جایی که به نظر نمی آید ممکن است کل کار آسیب ببیند.البته باید مراقب بود دچار وسواس هم نشویم. بر همین اساس،یکی از کارها طراحی لوگو و طراحی سایت بود که در همین فاصله و موازی با بقیه کارها انجام می‌شد و یک بحث هم درباره اسم خبرگزاری بود. زمانی را تعیین کردیم تا احیاناً به یک اسم مناسب دیگر برسیم اما زمان تمام شد و تصمیم گرفتیم که همین اسم " فارس "بماند.

در مورد نام خبرگزاری فقط این نکته را اضافه کنم که نام خبرگزاری در ابتدا و تا قبل از معرفی شدن، خیلی زیاد با استان فارس اشتباه می شد و برخی هم این ایراد را می گرفتند که این نام، خبرگزاری را محدود به "فارس" ها می کند ولی به تدریج این اشکالات برطرف شد و پس از مدتی نام فارس کاملاً شناخته شد. البته شاید اگر خود ما می خواستیم نام انتخاب کنیم نام  دیگری را انتخاب می کردیم.

در مورد لوگو یعنی همان نشانه گرافیکی که به شناخت سریع و عمومی یک موسسه کمک می کند بررسی هایی شد و با برخی نام آوران این عرصه رایزنی شد اما قیمت های مورد درخواست آنها از توان ما خارج بود لذا سرانجام آقای نیرومنش که جوان مهندس خوش فکر و گم نامی بود و الآن هم در کار مستند سازی است آرم خبرگزاری را طراحی کرد و اظهار نظرهای مختلفی هم درباره آن شد؛ برخی پسندیدند و برخی گفتند شبیه انرژی اتمی است!

از استاد امیر خانی هم خواهش کردیم کلمه"خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس" را با خط نستعلیق که بعد از خط تعلیق، دومین قلم ایرانیان است بنویسند و ایشان هم با بزرگواری پذیرفتند و کلمه"خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس"بالای صفحه،خط ایشان است.

فارس: شما که خودتان از خانواده هنرمند و خوشنویس زاده اید!

فضائلی: بله، ولی آن زمان، ابوی در قید حیات نبودند و سال 76 به رحمت خدا رفته بودند. البته جایگاه استاد امیرخانی در خط نستعلیق،جایگاه بسیار رفیع و غیر قابل انکاری است.
 


 
 
فارس: در مورد گرافیک خبرگزاری چطور به جمع بندی رسیدید؟

فضائلی: گرافیک در مطبوعات و به خصوص فضای مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است و یک رشته تخصصی است.این مسئله وقت زیادی از ما گرفت و من شخصاً ساعت ها برای آن وقت گذاشتم. البته سایت اولیه که سایت فعلی همچنان متاثر از آن است و هنوز گرافیک نسبتاً قابل دفاعی دارد ، محصول یک کار تیمی است که اعضای اصلی آن آقایان نوری، محمدی، مقدم و بنده بودیم. اگر احیاناً اسمی را جا انداخته باشم از آن افراد پوزش می خواهم.

فارس: خوب، گرافیک خبرگزاری و لوگو نهایی شد ساختمان و نیروی انسانی هم تا حدودی سر و سامان گرفت مرحله بعدی کار، خود آغاز به کار خبرگزاری بود؟

فضائلی: در حین انجام همه این فعالیت ها بحث راه اندازی یک بحث کاملاً جدی بود. فکر می کنم حدود شهریور و مهر بود که جلسه‌ هیات مدیره ای داشتیم و باید تصمیم می‌گرفتیم که چه زمانی خبرگزاری رسماً راه‌اندازی شود و به سرمایه گذار اعلام کنیم.

بحث‌های زیادی مطرح می‌شد اکثر اعضای هیات مدیره نظرشان این بود که هنوز مقدمات کار فراهم نیست و نباید راه‌اندازی کنیم، ولی در عین حال همه دوستان تصمیم نهایی را به عهده بنده گذاشتند. یکی از نکات مهم جمع مدیران آن زمان در خبرگزاری بحث هماهنگی بین ما بود؛ حقیقتاً‌ جمع همدل و هم‌زبانی بودیم و کمتر اتفاق افتاده که با چنین جمعی کار کرده باشم. یکی از دلایل مهم موفقیت خبرگزاری نیز همین بود. به هر حال نظر من مخالف اکثریت بود و معتقد بودم که دیگر زمان راه اندازی رسیده و مانع جدی سر راه نیست و به عبارتی حداقل های لازم فراهم شده است. دوستان هم گفتند تصمیم نهایی را من بگیرم؛ من هم گفتم مقدمات اصلی فراهم است خدا هم عنایت کرد با قاطعیت اعلام کردم که کار را شروع می‌کنیم.

فارس: خاطرتان هست دقیقاً چه زمانی بود؟

فضائلی: بر اساس برنامه ریزی انجام شده یک راه‌اندازی آزمایشی در نظر گرفتیم که فکر می کنم آذر یا دی ماه 81 بود و یک راه‌اندازی رسمی که بهمن 81 و همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود. دوستان خوشحال شده بودند چون زمان هم زمان خوبی بود. این حرف را زده بودم و باید تلاش می‌کردیم که این اتفاق بیفتد.

برای همه سؤال بود که فارس کجاست؟!

---------------------------------------------

فارس: دوره آزمایشی چطور بود؟

فضائلی: در دوره آزمایشی عده‌ای از خبرنگاران که دوره آموزشی را طی کرده بودند و در آزمون‌ها قبول شده بودند، تعدادی هم که قبول نشده بودند را در بخش‌های اداری استفاده کردیم و با تعداد محدودی از افراد هم قطع همکاری کردیم. در مباحث نیروی انسانی اعتقادم این است که اگر چه به محیط کار نباید کمیته امدادی نگاه کرد و اجازه داد هر کسی به صرف نیازمند بودن به کار گرفته شود در عین حال، به خصوص برای قطع همکاری ها با وسواس تصمیم می گرفتم و باید مطمئن می شدم فرد واقعاً به درد کار نمی خورد؛ لذا در این باره گاهی با بعضی مدیران مجموعه اختلاف نطر پیدا می کردم و اجازه نمی دادم راحت با افراد قطع همکاری بشود. مدیران باید پیامد تصمیمات خود را در جهات مختلف ببینند،گاهی با یک تصمیم مدیر زندگی فرد یا افرادی از این رو به آن رو می شود!

به هر حال آن کسانی که انتخاب شدند را به صورت آزمایشی در جلسات خبری مختلف می‌فرستادیم، آن زمان هنوز در ساختمان تابان، بالای میرداماد مستقر بودیم و کار بازسازی ساختمان خبرگزاری در چهارراه کالج تمام نشده بود. خبرنگاران که به جلسات خبری می‌رفتند برای همه سؤال بود که فارس کی هست و کجاست؟! خبرها را تنظیم می‌کردیم و از طریق دور نما به مطبوعات می‌فرستادیم با بعضی از مطبوعات هم هماهنگ کرده بودیم خبرها را با منبع کار می‌کردند.

فارس: در ابتدای کار، خبرگزاری چند گروه خبری داشت؟

فضائلی: در آن زمان 5 گروه بیشتر در خبرگزاری نبود، گروه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، عکس و فرهنگی که در واقع این گروه‌ها دست‌گرمی بودند. سیستم اینترانتی هم راه‌اندازی کردیم و به برخی کد می‌دادیم و خبرها را ارسال می‌کردیم تا نظرشان را بدهند؛ تحریریه هم تقریباً مشخص شده بود. در ابتدا قرار شد که آقای بیژن مقدم هم سردبیر و هم دبیر سیاسی باشد یا برخی از دوستان دیگر همزمان در چند جایگاه در خبرگزاری‌ فعالیت می‌کردند. البته گروه عکس و اجتماعی مان در ابتدا قوی نبود و پس از مدت کوتاهی دبیران آنها عوض شدند.

جذب خبرنگاران دوم خردادی خوش خیم!

-----------------------------------------

فارس: در آن زمان ملاک ها و شرایطتان برای جذب نیرو چه چیزهایی بود؟

فضائلی: ابتدا توضیح بدهم وقتی می‌خواستیم خبرگزاری را راه بیندازیم یک ایده این بود که خبرگزاری پارتیزانی طراحی کنیم! به این معنی که سرویس های ثابت خبری نداشته باشیم و تنها نیروهای حرفه‌ای داشته باشیم که موضوعات کشور را رصد کنیم و هر موضوعی را که احساس کردیم ارزشمند و جذاب است برای پیگیری آن خبرنگار اعزام کنیم. در جریان بحث‌ها مطرح شد که خبرگزاری مفهوم دارد و نمی‌توانیم معنای جدیدی برای آن وضع کنیم مگر اینکه اسم دیگری را برای آن بگذاریم، آن موقع سایت‌های خبری هنوز نبود. یادم هست معمولاً این تشبیه را به کار می بردم که وقتی می‌گوییم اینجا سوپرمارکت است یک معنی دارد و همه اقلام مورد نیاز اولیه خانواده باید در این محل عرضه شود. نمی شود بگویید سوپر مارکت و فقط لبنیات یا حبوبات عرضه کنید یا گاهی گوشت بفروشید و گاهی چیز دیگر! اسم باید مسمی داشته باشد و باید اقتضائات آن رعایت شود.

پس از جمع بندی در این مورد، نیروها هم متناسب با تعریف و نیاز به کارگیری می شدند. تلاش کردیم نیروهای تخصصی و تحصیل کرده جذب کنیم 100 درصد موفق نبودیم ولی در بعضی از گروه‌ها مثل اقتصادی توفیق‌مان زیاد بود و تحصیلات نیروها غالباً مرتبط با کارشان بود. به تجربه دریافتم اگر نیرویی در رشته تخصصی تحصیل کرده باشد و بعد حرفه روزنامه نگاری را هم فرا بگیرد و البته پیش نیازهای لازم را هم داشته باشد از نیرویی که روزنامه نگاری و ارتباطات خوانده باشد و بخواهد در یک حوزه خبری مشغول شود به مراتب موفق تر است. تاکید می‌کردیم خبرنگاران، کارشناس حوزه خودشان باشند.

از نظر اعتقادی، البته در حد معمول وضعیت افراد برای ما مهم بود؛ پایبند بودن به مسائل شرعی، مشکل نداشتن با کلیت نظام و اعتقاد به قانون اساسی. بحث سلایق سیاسی در اولویت های بعد بود، برای همین در ترکیب نیروهای ما نیروهای دوم خردادی هم جذب شده بودند که غالباً از نوع خوش خیم بودند!

همکارانی داشتیم که سلیقه ما را قبول نداشتند اما خود ما را قبول داشتند؛ منش مدیریتی که در خبرگزاری بود به نحوی بود که حتی دوستانی که از نظر سیاسی با ما همخوانی نداشتند ما را بیشتر از کسانی که قبلاً با آنها کار می‌کردند و از نظر سیاسی همفکر بودند می‌پذیرفتند و ارتباط برقرار می‌کردند.

اخلاق، سعه ‌صدر و پایبند بودن مهم بود. در مهم‌ترین حوزه‌های خبری افرادی را داشتیم که به لحاظ سیاسی فردی متفاوت بودند اما مشی فارس را پذیرفته بودند؛ ما هم آنها را پذیرفته بودیم با علم به اینکه سلایق سیاسی متفاوتی با ما دارند.

در گزینش‌ها، هم به جنبه‌های حرفه‌ای و هم اعتقادی توجه می‌شد. ولو اینکه فرد سلایقش با ما همخوانی نداشت ارزیابی می‌شد که می‌توانیم در یک چارچوبی همکاری داشته باشیم یا نه. افرادی که می‌آمدند می‌دانستند که به چه محیطی وارد می‌شوند محیطی که مدیرانش همه شناسنامه دار بودند و به یک اصولی پایبند بودند.در قرار دادها شرایط کار در فارس هم از نظر مسائل رفتار حرفه ای و هم شرعی واخلاقی ذکر شده بود و افراد پس از مطالعه و امضا مشغول به کار می شدند.

استفاده از زیور آلات طلا برای مردان و آرایش برای خانم ها ممنوع بود. بحث می‌شد که حجاب باید چادر باشد اما ما هیچ الزامی برای پوشیدن چادر برای نیروها نداشتیم. تاکیدمان روی حجاب در حد شرعی بود و مراقبت می کردیم درست رعایت شود نه مثل جاهایی که می نویسند رعایت حجاب الزامی است اما...البته چادر را به عنوان حجاب برتر تاکید می کردیم و اگر کسی خودش آن را انتخاب میکرد تشویق می کردیم.

مسائل اخلاقی را در حدی که بر عهده ما بود از نیروها می‌خواستیم رعایت کنند و سعی می‌کردیم حریم‌ها را نگه داریم وبه هیچ عنوان وارد حریم خصوصی افراد نشویم. اگر کسی مواردی را رعایت نمی‌کرد به آن تذکر می دادیم و نامه‌ای را برای او می‌نوشتیم بدون اینکه افراد غیر، از محتوای نامه خبردار شوند. اگر رعایت نمی‌کردند از فرد جا افتاده‌ای می خواستیم تذکر دهد ،بحث‌های حرفه‌ای را هم پایبند بودیم. نماز جماعت و دعا در خبرگزاری برقرار بود ولی کسی برای شرکت نکردن مجازات نمی شد.

یک خانمی از همکاران سابق روزنامه‌های دوم خردادی به ما می‌گفت یکی از مهم‌ترین دلایلی که از آن روزنامه آمدم بیرون این بود که نمی‌توانستیم آنجا نماز بخوانیم و مسخره مان می‌کردند! با اینکه این خانم هنوز هم از نظر خط سیاسی با ما فاصله دارد اما همکاری خوبی با فارس داشت. همکارانی که گرایش‌های دوم خردادی داشتند حلقه اتصال ما را با آن جریان بهتر برقرار می‌کردند. شاید اگر غیر دوم خردادی بودند کار سخت‌تر بود چون ما می‌خواستیم سلایق مختلف را داشته باشیم و نمی‌خواستیم فقط یک صدا در خبرگزاری باشد. نیروهای با گرایش‌های دیگر به راحتی با ما ارتباط برقرار می‌کردند.

یکی دیگر از مبانی جذب از نظر من نیاز واقعی بود. یعنی باید کار به اندازه ای می شد که یک نیرو طلب کند و سپس جذب شود. قبول نمی کردم نیرو بیاید و بعد برای او کار تعریف شود. در مجموع شرایط کار و روابط در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نحوی بود که افراد آرامش داشتند و با انگیزه بسیار بالا کار می کردند.

خاطرم هست یکی از همکاران با گرایش اصلاح طلبی،برای یکی از خبرنگارانی که الآن آن طرف آب است،آنقدر از محیط فارس تعریف کرده بود که آن خبرنگار روزی به فارس آمد تا فقط ما و محیط خبرگزاری را از نزدیک ببیند!

فارس: کار با افرادی که از نظر سیاسی با شما اختلاف نظر داشتند به خبرگزاری لطمه وارد نمی کرد؟

فضائلی: نه ،چون افراد می دانستند در چه محیطی قرار است کار کنند. ضمناً بین کار خبرگزاری و روزنامه در عین حالی که شباهتهایی هست، تفاوتهایی وجود دارد. در کار مطبوعاتی و روزنامه ای، توقع اینکه سلایق و دیدگاه های مختلف مطرح شود شاید توقع درستی نباشد لذا در روزنامه  تیم فکری یک دستی معمولاً از یک تفکر به طور مشخص دفاع می کنند. اما خبرگزاری اقتضائاتی دارد که یکی از آنها داشتن جامعیت است؛ در عین اینکه هیچ رسانه ای اساساً بی طرف نمی تواند باشد و بی طرفی یک  دروغ بزرگی است که بعضی رسانه ها دائم تکرار می کنند.

خبرگزاری ضمن اینکه جهت گیری اصلی، باورهای اعتقادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خودش را دنبال می کند به اقتضای خبرگزاری بودن یک جامع نگری هم باید داشته باشد و دیدگاه های مختلف در آن دیده شود.

بعضی ها شاید سلیقه شان این باشد که خبرگزاری را مثل یک روزنامه یا سایت اداره کنند که در این صورت از اقتضائات خبرگزاری فاصله می گیرند. خبرگزاری اگر دیدگاه جریانهای دیگر را به نوعی از دید افراد نزدیک به آن جریان مطرح کند قابل اعتماد تر می تواند باشد و در مجموع، هم وظایف حرفه ای خودش و هم مسئولیت های اجتماعی و دینی اش را هم بهتر انجام می دهد.

ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها