امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6568
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 158
«الیاس ابراهیم» سرهنگ بازنشسته ارتش و کارشناس نظامی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه اظهارداشت: طرح ...

«الیاس ابراهیم» سرهنگ بازنشسته ارتش و کارشناس نظامی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه اظهارداشت: طرح پرونده شیمیایی بهانه‌ای برای تغییر معادله‌های بین‌المللی و فراهم کردن امکان دخالت نظامی در سوریه است.

وی افزود: از آغاز بحران سوریه برخی کشورهای عربی به دنبال سرنگونی نظام حاکم آن به عنوان یک کشور قدرتمند عربی و حذف آن از محور مقاومت در برابر اسرائیل بودند.

ابراهیم تأکید کرد: در طول دو سال اخیر، کشورهای مزبور حتی تا حمایت از گروه‌های مسلح در سوریه پیش رفته و سلاح شیمیایی در اختیار آنان قرار دادند زیرا درصدد پیدا کردن راهی برای از سرگیری دخالت در سوریه بودند از همین رو پیش از آغاز بحران نیز با طرح موضوع استفاده از سلاح شیمیایی از آن به عنوان دستاویزی برای حمله به تاسیسات دیرالزور استفاده کردند.

وی در توضیح این مطلب افزود: در پی آغاز بحران سوریه، برخی کشورهای عربی در فواصل زمانی مختلف به دنبال تشدید بحران سیاسی و سوء استفاده از آن بودند و به این ترتیب موضوع سلاح شیمیایی همچنان بهانه ای برای تغییر معادله‌های بین المللی و بهانه ای برای امکان دخالت نظامی در سوریه باقی ماند.

این کارشناس سوری تصریح کرد: به دنبال این تحولات، یگان شیمیایی وابسته به مخالفان مسلح سوری شکل گرفت که هدف از آن حمله به ارتش سوریه بود.

سلاح شیمیایی، ساخته و پرداخته ترکیه است

وی افزود: چه بسا طرح موضوع سلاح شیمیایی، ساخته و پرداخته ترکیه بوده و بعید نیست که ترکیه آن را به سوریه منتقل کرده باشد.

ابراهیم تاکید کرد: در پرتو پوشش گسترده رسانه‌ای و فشارهای پی درپی آمریکا، سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی متهم شد آن هم در حالی که این دولت سوریه بود که از قاچاق سلاح شیمیایی به دست گروهک های مسلح به خاک خود، شکایت کرد اما دشمنان آن روند امور را به سمت تحقق اهداف مورد نظر خود هدایت کردند.

وی در توضیح این مطلب گفت: اتهام استفاده از سلاح شیمیایی علیه دولت سوریه در حالی مطرح شده که همه می‌دانند که بازرسان سازمان ملل اعتراف کردند که گروه‌های مسلح سوری بودند که از سلاح شیمیایی در این کشور استفاده کردند.

ترکیه با پشتیبانی قطر و عربستان سلاح شیمیایی را در اختیار تروریست ها قرار داد

ابراهیم ادامه داد: این ترکیه بود که سلاح شیمیایی را در اختیار گروه‌های مسلح سوری قرار داد و سازمان اطلاعات آن نیز با حمایت مالی قطر و عربستان در تهیه مواد شیمیایی به عنوان سلاح آماده استفاده، نقش مهمی ایفا کرد.

وی اظهار داشت: قطر و عربستان هزینه های انتقال این سلاح به سوریه را تامین کردند و رسانه های وابسته به آنان نیز با وارونه جلوه دادن واقعیت انگشت اتهام خود را به سمت دولت سوریه نشانه رفتند.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار