امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65698
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، شهر زنجان یکی از شهرهای قدیمی کشور است که آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، شهر زنجان یکی از شهرهای قدیمی کشور است که آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

خانه‌های قدیمی در دل این شهر کهن نشان دهنده قدمت و تاریخ کهن این دیار است.

*بنای دارایی 

عمارت دارایی یکی از خانه‌ها و بناهای قدیمی در شهر زنجان محسوب می‌شود که در بافت قدیمی آن نیز واقع شده است.

این بنا در حال حاضر به عنوان موزه صنایع دستی استان زنجان مورد استفاده قرار می‌گیرد، که از نظر معماری بسیار قابل توجه است.

عمارت دارایی در کنار عمارت ذوالفقاری یک فضای معماری سنتی را به مرکز شهر زنجان بخشیده و سبب شده است که این بخش از شهر با وجود همه تغییرات و تحولات رخ داده بافت قدیمی خود را حفظ کند.

بنای دارایی یا موزه صنایع دستی استان زنجان امروز مورد توجه گردشگران و مسافران قرار گرفته که این استقبال مسافران خود سبب توجه مسئولان نیز به این عمارت شده است.

این عمارت قدیمی بدون شک با وجود تاثیر از معماری اروپایی نشان دهنده هنر هنرمندان به ویژه در بخش معماری و ساختمان است.

این بنا با پلانی مستطیل شکل به ابعاد 15 در 22 متر در جهت شرقی به غربی در وسط باغی به مساحت 18 هزار متر مربع احداث شده است.

عمارت دارایی در سال 1316 شمسی به عنوان ساختمان اداری ساخته شده و بانی آن نیز حکومت وقت بوده است.

این بنا با نظارت مستوفی که مسئول حسابرس مالیاتی وقت بوده، ساخته شده و سپس به اداره دارایی تحویل داده شده است.

  

*بنای دارایی نشان دهنده سبک معماری پهلوی

بنای دارایی زنجان در سه طبقه و با خصوصیات معماری دوره پهلوی احداث شده، البته سبک معماری اروپایی در معماری این بنا تاثیر داشته است.

از عوامل تزئینی نمای بنا می‌توان به ازاره‌های سنگی به ارتفاع 1.25 سانتی‌متر که دور تا دور بنا را در برگرفته و سپس با آجر چینی انجام گرفته، اشاره کرد.

نمای پنجره‌ها از بیرون با اجرای قوس هلالی، زیبایی ویژه‌ای را به بنا بخشیده در جلوی ورودی شمالی و جنوبی بنا دو حوض زیبا قرار گرفته که حوض شمالی به قطر 12 متر است ولی حوض جنوبی در حال حاضر وجود ندارد.

این دو حوض به صورت قرینه و از طریق آب راهی که از زیر بنا عبور می‌کرده به هم ارتباط داشته‌اند و آبیاری باغ مربوطه نیز از طریق قنات انجام شده است.

بنای دارایی در مرکز شهر زنجان جزیی از مجموعه تاریخی سبزه میدان و بازار تاریخی و همجوار با بنای تاریخی دیگر از جمله خانه ذوالفقاری‌ها، مسجد جامع، مسجد خانم، خانه وزیری و ... است و با توجه به سر پا بودن و استحکام اندام بنا، حفظ و حراست آن ضروری است.

این بنا در حال حاضر در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان قرار دارد که مرمت‌هایی نیز در آن صورت داده است.

 

*خانه شیخ‌الاسلامی

یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر زنجان خانه شیخ‌الاسلامی است که در بافت قدیمی این شهر و در حریم بازار واقع شده و بر اساس تحقیقات صورت گرفته در سال 1136 ه.ق بنا شده است.

این بنای تاریخی به دستور شیخ‌الاسلام یکی از علمای بزرگ زنجان احداث شده است.

خانه شیخ‌الاسلامی به سبک خانه‌های قدیمی شهر زنجان بنا شده که دارای تزئینات بسیار زیبا در اتاق‌ها و تالار آن است.

*درخشش تزئینات معماری در خانه شیخ‌الاسلامی زنجان

این خانه از جمله بناهای قدیمی با تزئینات بسیار زیبا و حائز اهمیت است که از این منظر می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، وجود گچ‌بری‌های زیبا و مزین به نقوش حیوانی و گیاهی، مقرنس‌کاری و نقاشی از مهم‌ترین تزئینات این خانه زیبا به شمار می‌رود.

این بنا نیز در کنار سایر بناهای تاریخی شهر زنجان از جمله بازار تاریخی آن نمود و جلوه زیبایی به بافت قدیمی شهر بخشیده است.

*خانه‌های قدیمی و تاریخی بیانگر فرهنگ مردم هستند

وجود چنین بناها و عمارت‌هایی با وجود اینکه چندان شناخته شده نیستند، به نوعی بیانگر فرهنگ و سبک‌های هنری استان زنجان هستند و باید بیشتر به معرفی آنها پرداخته شود.

---------------------------

گزارش از فاطمه حیدری

---------------------------

انتهای پیام/73006/ل40/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها