امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۱۰:۲۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 657
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 480
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در پی رحلت علامه عبدالهادی الفضلی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با آیت‌الله تسخیری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، در پی رحلت علامه عبدالهادی الفضلی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام گفت‌وگویی کرده است که در زیر می‌آید:
 

با توجه به این‌که جناب‌عالی و مرحوم آیت‌الله فضلی هر دو از شاگردان شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر بودید، بفرمایید که مرحوم آقای فضلی از چه ویژگی‌هایی برخوردار بودند؟

مرحوم آقای فضلی از شخصیت‌های نادری بودند که هم در امور حوزوی شخصیت بزرگوار بوده و هم در امور دانشگاهی جایگاه خودش را در رشته‌های ادبی به دست آوردند. آقای فضلی از شخصیت‌های پیشگامی بودند که حرکت علمی و آگاه‌بخش در طلبه‌های نجف را به وجود آوردند و متأثر از استادش شهید صدر، در ایجاد این آگاهی‌های علمی و انقلابی بین طلاب سهیم بودند. ایشان همچنین از مؤلفین بسیار زبردست بوده و خدمات علمی بالایی در این زمینه از خود به یادگار گذاشتند. آقای فضلی به تَبَع مرحوم آقای صدر، از نظریه‌پردازان اسلامی بودند و کتاب‌های گوناگونی را تألیف کردند که برخی از این کتاب‌ها، کتاب‌های درسی حوزه‌ی نجف شد. ایشان در کنار تألیفات در زمینه‌های فقهی و اصولی در زمینه‌های ادبیاتی و منطقی نیز تألیفاتی داشتند. البته شخصیت ایشان حوزوی بود و جنبه فقه جواهری ایشان بر جنبه‌ها و ابعاد دیگر تفوق داشت.

ایشان همچنین در دانشگاه‌های مختلفی نظیر عراق و عربستان تدریس داشتند و با سخنرانی‌های فوق‌العاده و تربیتی برای مردم و طلاب، نقش قابل توجهی در ایجاد و افزایش بصیرت دینی و اجتماعی ایفا نمودند و حتی می‌توان گفت که ایشان یک نسل از طلاب انقلابی را تربیت کردند.

رابطه ایشان با انقلاب اسلامی ایران چگونه بود؟

ایشان از مؤیدین مهم و بزرگ انقلاب اسلامی بودند. یادم هست که در اوایل انقلاب، در عربستان خدمتشان رسیدیم و ایشان توصیه‌های دلسوزانه برای حفظ انقلاب و صیانت از دستاوردهای مهم انقلاب داشتند. ایشان در عمر شریف خود، جهاد سیاسی را طریق آگاهی‌بخشی به طلاب حوزه‌های نجف و طلاب مناطق شرقیه عربستان و دادن روحیه سیاسی به این‌ها دنبال می‌کرد و جدّاً در این زمینه تربیت سیاسی‌شان قابل ستایش است.

رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مهم‌ترین ابعاد شخصیت ایشان اشاره کردند. یکی از ابعاد شخصیت ایشان، تربیت طلاب آگاه و انقلابی بود که طلابِ ایشان همواره آگاه و در خط انقلاب و مدافع مکتب نورانی اهل بیت علیهم‌السلام بودند. در این زمینه، روحیه‌ی آقای فضلی در شاگردانش متجلی بود.

حتی گفته می‌شود که ترک حوزه نجف و رفتن ایشان به عربستان، بعد از مورد تعقیب قرار گرفتن از سوی حزب بعث بوده است.

بله، ایشان از شخصیت‌های بزرگ و مهم حوزه نجف بودند. در آن زمان یکی از وظایف بعثی‌ها این بود که حوزه را پراکنده و شخصیت‌ها را سرکوب کنند. به همین دلیل هم ایشان از نجف بیرون رفتند.

از مراودات ایشان و رهبر انقلاب اطلاعی دارید؟

ایشان از دوستداران رهبر معظم انقلاب بود و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم جایگاه ایشان را کاملاً می‌شناختند و ایشان را وکیل مطلق خود در منطقه شرقیه عربستان تعیین فرمودند. وقتی هم که آقای فضلی برای معالجه به تهران آمدند، ایشان به بیمارستان تشریف بردند و از ایشان عیادت کردند.

تعابیر بلند و توصیفاتی هم از مرحوم شهید صدر درباره ایشان وجود دارد. در این باره نکته‌ای به یاد دارید؟

بله، مرحوم شهید سید محمدباقر صدر در رابطه با ایشان می‌فرماید که آقای فضلی نمودار عظمت حوزه علمیه نجف است. هنگامی هم که ایشان به خاطر مشکلاتی که بعثی‌ها به وجود آوردند، نجف را ترک کردند و به عربستان رفتند، مرحوم آقای صدر از رفتن ایشان خیلی متأسف بودند و می‌فرمودند ایشان با فعالیت‌هایی که داشتند، سرِ حوزه را بلند کردند.

مرحوم آقا بزرگ تهرانی در کتاب «الذریعه» از آقای فضلی به عنوان شیخ فاضل یاد می‌کند و می‌فرماید که او در جوانی به بالاترین مراتب کمال دست یافته و دارای فضائلی است که تنها با تلاش فراوان از سوی مردان بزرگ حاصل می‌شود. این تعابیر مربوط به زمانی می‌شود که مرحوم آقای فضلی حدوداً 20 ساله بوده است. من معتقدم که مرحوم آقای فضلی از گنج‌های حوزه‌ی علمیه نجف و جهان تشیع بودند.

رهبر انقلاب در پیام خود به مناسبت ارتحال آیت‌الله فضلی، به تلاش ایشان برای یکپارچه ساختن امت اسلامی اشاره کردند. در این عرصه چه دیدگاه‌ها و عملکردی داشتند؟

ایشان از طلایه‌داران وحدت بودند و از مردان تقریبی به شمار می‌آمدند. لذا همه محافل علمی چه شیعه و چه سنی، از شخصیت و خدمات ایشان به علوم گوناگون تجلیل می‌کردند. ایشان مدت‌ها در دانشگاه‌های عربستان درس می‌دادند و از ایشان استفاده می‌کردند. آقای فضلی، مقام خاص و رفیعی بین علمای سعودی داشت و حتی روشنفکران به او اعتقاد داشتند و احترام زیادی برای ایشان قائل بودند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها