امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65707
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه مراسم روز پرستار در سالن همایش‌های رازی در مورد پرداخت مطالبات پرستاران گفت: اتفاق ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه مراسم روز پرستار در سالن همایش‌های رازی در مورد پرداخت مطالبات پرستاران گفت: اتفاق چشمگیری نیافتاده البته برخی از بدهی‌‌ها پرداخت شده و کاری که جدی پیگیری می‌کنیم ارتقای دانش حرفه‌ای و رفع کمبود نیرو در مناطق محروم است.

وی ادامه داد: استفاده از خدمات پرستاری در سطح جامعه برنامه دیگر است چرا که در سطح جامعه مردم با شرکت‌هایی مواجه‌اند که خدمات استاندارد نمی‌دهند در این زمنیه می‌توان از رشته‌های پیراپزشکی نیز استفاده کرد.

وی در مورد کمبود نیروی پرستار مرد گفت: این واقعیتی است که وجود دارد در آزمون‌ها زنان بیشتر قبول می‌شوند و این مشکل در مناطق محروم وجود دارد البته فکر‌هایی کرده‌ایم که جرات گفتن ‌آن را نداریم چون مورد اعتراض واقع می‌شود اما نیاز جدی را در مورد نیروی مرد داریم.

قاضی زاده هاشمی در مورد استخدام نیروی پرستار گفت:‌ نداشتن ردیف استخدامی مشکل وزرات بهداشت است در حال حاضر بالای 100 هزار نفر شاغل وجود دارد که ردیف استخدامی ندارند و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی در مجلس پولی نمی‌دهد.

وی گفت:‌ برای استفاده از فعالیت دانشجویی برنامه‌هایی داریم در حال حاضر 60 هزار نفر دانشجوی پرستاری داریم که می‌توانیم در ترم پایانی از آنها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت گفت: همچنین ایجاد دانشکده پرستاری در کنار بیمارستان‌ها راه حل دیگری است که می‌توان در قالب خرید خدمت از دانشجویان کمک گرفت از سوی دیگر می‌توانیم به بیمارستان‌های خصوصی مجوز تربیت نیروی پرستار را اعطا کرد.

وی در مورد تجمیع بیمه‌ها نیز گفت: اگر دولت اراده کند تجمیع بیمه‌ها شدنی است در حال حاضر بیمه نیروهای مسلح جمعیت 5 میلیونی را پوشش می‌دهد و به نظر می‌رسد اگر بیمه‌ها تجمیع نشوند نظام سلامت درست نخواهد شد.

هاشمی افزود: باید همه ایرانیان بیمه قوی داشته باشند تا در مصیبت‌های حوزه سلامت حمایت شوند. این موضوع نیاز به اراده قوی و نگاه ملی دارد و اگر بخشی به دستگاه‌ها نگاه کنند شدنی نیست.

وی افزود: در حال حاضر هر دستگاهی بیمه مخصوص به خود دارد و از کارکنان خود حمایت می‌کند این خوب است اما چون از بودجه عمومی استفاده می‌شود تبعیض بوده و مخالف اصل عدالت در سلامت است.

وزیر بهداشت و درمان در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: حدود سه برنامه جدی در حوزه کاهش وابستگی‌های واکسن دارو و تجهیزات پزشکی داریم و برنامه داریم تا 4 سال آینده در تولید واکسن‌های مورد نیاز به خودکفایی برسیم.

هاشمی ادامه داد: بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته حذف 25 درصدی وابستگی دارو و خودکفایی در بخشی از تجهیزات پزشکی باید با همت و حمایت دولت‌ها و مسئولان صورت گیرد در این راستا برنامه‌هایی چون ایجاد پردیس سلامت و شهرک‌های سلامت با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری شروع شده که بر اساس آن دانشگاه‌های مهمی که در رتبه‌بندی پژوهشی حائز رتبه شده‌اند برای تولید تجهیزات پزشکی شهرک‌های سلامت را ایجاد می‌کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در کنار این برنامه‌ها با حمایت دستگاه‌های مذکور به ویژه بانک‌ها در بسیاری از بخش هایی که امروز وابستگی داریم امکان تامین آنها در داخل کشور فراهم خواهد شد و حتی قابلیت صادرات بخشی از انها نیز ایجاد می‌شود.

وی افزود: دارو و مواد اولیه دارویی، بخشی از داروهای گرانقیمت و تجهیزات پزشکی بخش‌هایی هستند که باید با حمایت آنها امکان تولیدشان را در کشور فراهم کنیم با شرکتت‌های دانش‌بنیان یکی از فرصت‌هایی است که می‌توان از آنها برای کاهش وابستگی‌ها استفاده کرد و بسیاری از این شرکت‌ها قادر هستند وابستگی‌های ما در بخش‌های مختلف را طی یک دهه آینده تامین کنند.

هاشمی تصریح کرد: زنجیره فن‌آوری واکسن در اکثر کشورها محرمانه است اما ترید ندارم پس از پایان این دوره در مورد واکسن هیچ وابستگی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در بخش تجهیزات پزشکی تولید تمامی برخی از تجهیزات مرقون به صرفه نیست و باید از نظر اقتصادی پروژه‌های برای کشور چرخه  اقتصادی دارند در اولویت قرار دهیم اما از همه مهمتر مدیریت است که باید در تمامی سطوح به صورتی انجام گیرد که امکان تحقق اهداف اقتصاد مقاوتی و استفاده بهینه از امکانات موجود فراهم شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار