امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65722
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بهمن نامور مطلق، امروز در نشست خبری که در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بهمن نامور مطلق، امروز در نشست خبری که در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: طرح راه‌اندازی مرکز ملی گوهر را به ریاست سازمان میراث فرهنگی ارائه کردیم تا به دولت منتقل کنند. سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، طلا و نقره زیرمجموعه این مرکز محسوب خواهند شد.

وی افزود: گردش مالی گوهر در دنیا هزار میلیارد دلار است که متأسفانه سهم ما بسیار ناچیز است و اغلب صادرات ما در این زمینه نیز به شیوه چمدانی انجام می‌شود. پیشنهاد راه‌اندازی مرکز گوهر را دادیم تا به طور تصاعدی گردش مالی صنایع دستی را افزایش دهیم.

معاون صنایع دستی کشور با بیان اینکه صنایع دستی وقتی به این دولت تحویل داده شد، جسدی نیمه‌جان بود، گفت: نمونه‌ این وضعیت در صادرات مشهود است، مثلا صادرات سال 1392 نسبت به سال قبل ، 14 درصد کاهش داشته است.

نامور مطلق ادامه داد: ما به‌ دنبال جبران وضعیت وخیم گذشته هستیم و فعلاً به دنبال تثبیت اوضاع هستیم و در مرحله بعد به گسترش فکر خواهیم کرد. ما در اولین مرحله، دنبال ارتقای کیفیت و حمایت از هنرمندان‌، اصلاح ساختار تشکیلاتی معاونت صنایع دستی و اصلاح نظام بازرگانی داخلی و خارجی هستیم.

وی درباره اینکه پرداخت یارانه‌ها سبب تخریب تولید صنایع دستی شده است، گفت: با توجه به اینکه دولت طرح مرحله‌ دوم یارانه‌ها را ارائه کرده، نامه‌ای را به رئیس سازمان میراث فرهنگی نوشته‌ایم که در آن به دو مطلب اشاره شده است‌. سیاست پرداخت یارانه، کمک به ارتقای تولید بود، ولی متأسفانه دولت پیشین با این کار نه ‌تنها به تولید کمک نکرد، بلکه تولید را به ویژه در صنایع دستی تخریب کرد. مثلا کارگاه تولید شیشه‌ تا پیش از حذف یارانه‌های حامل بر انرژی، دو میلیون تومان هزینه‌ سوخت می‌داد، ولی پس از آن، 14 میلیون تومان هزینه‌ سوخت پرداخت می‌کرد. همین مسئله سبب تعطیلی بسیاری از کارگاه‌ها شد.

معاون صنایع دستی کشور ادامه داد: ما درخواست کرده‌ایم در مرحله‌ دوم حذف یارانه‌های انرژی، حداقل وعده‌های داده‌شده برای ارتقای تولید، عملی شود و به یارانه‌ حامل‌های انرژی در کارگاه‌های صنایع دستی توجه جدی شود.

نامور مطلق افزود: پیشنهادهایی را برای رفع این مشکلات داده‌ایم و قرار شده است سیاست‌گذاری شود که سازمان چگونه با مرحله‌ دوم یارانه‌ها برخورد کند و در این زمینه، چه نقشی داشته باشد. یارانه به جای رونق باعث از بین رفتن و تخریب تولید شد و اگر اصلاح نشود، این تخریب‌ها بیشتر خواهد شد.

وی از راه‌اندازی 400 بازارچه نوروزی صنایع دستی در سراسر کشور نیز خبر  داد و گفت: نزدیک 4 هزار غرفه در این بازارچه‌ها صنایع دستی عرضه خواهند کرد.

معاون صنایع دستی کشور درباره اظهارات ریاست جدید این سازمان در خصوص وضعیت فرش گفت: هم فرش و هم صنایع دستی به‌خاطر این گسست رنج می‌برند، این دو، هزینه‌های زیادی را به این خاطر متحمل می‌شوند و باید هرچه زودتر پیوند بخورند. این جدایی فقط سبب تضعیف هر دو شده است و حل آن نیاز به تصمیم دولت دارد‌.

نامور مطلق با بیان اینکه رقبایی مثل تایلند‌، هند‌، چین‌، سنگاپور قدرتمند شده‌اند، گفت: آن‌ها تهدیدهایی برای صنایع دستی ایران به‌ شمار می‌روند که ما را هدف قرار داده‌اند و امیدوارم از این مرحله گذر کنیم. 

وی افزود: چارت تشکیلاتی صنایع دستی را بازنگری خواهیم کرد و اوایل سال آینده طرح جدید ساختار صنایع دستی را ارائه می‌کنیم.

معاون صنایع دستی کشور درباره بیمه هنرمندان صنایع دستی گفت: برای بیمه هنرمندان بالای 50 سال مشکل داریم به همین جهت اعتباری را از دولت درخواست کرده‌ایم.

نامور مطلق از راه‌اندازی خانه‌ ملی هنرهای سنتی در اوایل سال آینده خبر داد و گفت: به پیشنهاد استاد فرشچیان، دانشگاه‌ صنایع دستی می‌خواهد متولی دانشگاه هنرهای سنتی شود. 

وی درباره جایگاه هنرمندان صنایع دستی در جامعه نیز اظهار داشت: متأسفانه حساسیتی در جامعه نسبت به هنرمندان صنایع دستی وجود ندارد و واکنش‌ها نسبت به مشکلات آنها جدی نیست. در حالی که فقط کافی‌ است یکی از هنرمندان در بخش‌های هنری دیگر، مشکل کوچکی داشته باشد آن‌وقت صدای آنها به همه جا می‌رسد.

معاون صنایع دستی کشور درباره‌ ضعف دولت در پرداخت کمک‌های مالی بلاعوض به هنرمندان صنایع دستی گفت: کمک‌های اعتباری که به حوزه‌ صنایع دستی می‌شود، با توجه به گستردگی آن، بسیار کم است. ما از دولت می‌خواهیم در این‌باره تجدید نظر کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار