امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65734
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش معاونین امور استانداری‌های سراسر کشور اظهار داشت:‌ در پهنه جغرافیای کشور با کانون‌های ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش معاونین امور استانداری‌های سراسر کشور اظهار داشت:‌ در پهنه جغرافیای کشور با کانون‌های جمعیت و مراکز اقامتی و سکونتی مواجه هستیم که توازن و تعادل ندارد.

وی ادامه داد: از جمله با کلانشهرها و روستایی‌های مواجه‌ایم که توازن و تعادل از نظر جمعیتی در آنها اصلاً رعایت نشده است و این عدم توازن و تعادل مشکلات و مسائلی را پیش آورده است.

وزیر کشور بیان داشت: از استفاده خیل منابع و امکانات کشور محروم هستیم خیلی از منابع جغرافیایی ایران از جمله مناطق مرزی بلااستفاده ماندهاست و جمعیت و مهاجرت معکوس جمعیت را شاهد هستیم.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: برخی از نقاط و مناطق انباشتگی جمعیت دارد که مشکلاتی از جمله زیستی محیطی، امنیتی، و انسانی به وجود می‌آورد.

وی افزود: مدیران کشور و برنامه‌ریزان موجب چنین عدم تعادل و توازن شده‌اند که اکنون باید برای حل این مشکلات هزینه‌های بیشتری را پرداخت کرد.

وزیر کشور افزود: در تهران با بیش از 12 میلیون جمعیت مواجه هستیم که این تعداد از مشکلات زیست محیطی، آلودگی هوا، اجتماعی، اقتصادی و فقر به دلیل عدم توازن منابع و به هم ریختگی فضای حیاتی و زیست انسان‌ها رنج می‌برد.

رحمانی فضلی گفت: البته در آذربایجان غربی با فاجعه زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه، در اصفهان با کم‌آبی زاینده‌رود به دلیل بهره‌برداری بیش از حد و غیر متعارف از زمین‌ها مواجه هستیم.

وی بیان داشت:‌ اگر عدم تعادل و توازن در جمعیت ادامه یابد هرچقدر رشد اقتصادی بالا رود و تولید بیشتر شود باز هم شرایط زیست حیاتی و معضلات بیشتر می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در گذشته مدیریت غلط  و برنامه‌ریزی‌ها صحیح بوده است، گفت: بیش از 60 تا 70 درصد منابع و امکانات درست مصرف نمی‌شود. در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور همه چیز وجود دارد ولی خالی از جمعیت است.

رحمانی فضلی افزود: اگر به همین روند ادامه دهیم تا 20 سال آینده شاید 10 کانون بزرگ جمعیتی در کشور به وجود بیاید و مابقی مناطق را خالی از جمعیت ببینیم.

وی گفت:‌ نباید از نگاه برنامه‌ریزی مبتنی بر آمایش غافل شویم چرا که پس از آن هرچقدر تلاش کنیم در مسیر عدم تعادل و توازن قرار می‌گیریم.

وزیر کشور یادآور شد: در سطح میانی و خرد نیز باید نگاه برنامه‌ریزی جامع‌تر و وسیع‌تری داشته باشیم.

وی یادآور شد: هیچ وقت طرح جامع ما جلوتر از انبوه جمعیت نبوده است بدون یک تصویر جامع برنامه‌ریزی براساس نگاه آمایش نمی‌توانیم موفق باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها