امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65805
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی سریال  «سربداران» با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی با ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی سریال  «سربداران» با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی با حضور هنرمندان چون فردین خلعتبری، علی جعفری پویان، حمید اسفندیاری، شاهو عندلیبی، کیوان ساکت، افسانه بایگان و  علاقه‌مندان موسیقی در شهر کتاب فرشته تهران برگزارشد.

فخرالدینی در این نشست با اشاره به ساخت موسیقی سریال «سربداران»گفت: خوشحالم که زنده ام و کار می کنم و این بالاترین حرفی است که می توانم در این مراسم از آن سخن بگویم. از دوستانی که  باعث شدند در این سریال  همکاری کنم، تشکر می‌کنم. زیرا آهنگسازی این مجموعه ماندگار تلویزیون در شرایط بسیار خاصی ساخته شد.

این استاد موسیقی در ادامه به ماجراهای استعفایش از رادیو و تلوزیون اشاره کرد و گفت: زمانی که من از ارکستر رادیو و تلویزیون استعفا دادم، هنرکده موسیقی ملی که آن زمان آنجا تدریس می‌کردم، به دلیل انقلاب فرهنگی تعطیل شد و دقیقا در همین دوران بود که من به خاطر اشتباهی که مرتکب شدم به خاطر مصلحت‌های موجود، سرپرستی اداره کل موسیقی وزارت ارشاد را به عهده داشتم.

فخرالدینی در ادامه به ماجرای خانه نشینی اش اشاره کرد و گفت: دقیقا در همین روزها بود که از آنجا هم استعفا دادم و دیدم در این فضا نیز نمی توانم فعالیت کنم . بنابراین عملا خانه نشین شدم و از همه فعالیتهای موسیقایی کناره کردم. طی هم  این روزهای خانه نشینی بود که محمد علی نجفی به به همراه حسین علیزاده به منزل ما آمدند و از من خواستند تا آهنگسازی این سریال را به عهده بگیرم که من در ابتدا مخالفت هایی کردن اما بعدا هرچه از او  خواستم برایم فراهم کرد  و من راهی برای نپذیرفتن کار نداشتم.

وی یادآور شد: اجراهای متعدد این مجموعه در داخل و خارج از کشور امتیاز بسیار خوبی بود که با هنرنمایی ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی همراه بود. البته با ارکستر سمفونیک باکو و ارکستر فیلارمونیک ژنو هم اجراهایی داشتیم که هیچ‌گاه خاطره اجرا با هنرمندان سوئیسی در مقر سازمان ملل از خاطرم نخواهد رفت.

بهرنگ تنکابنی منتقد و روزنامه‌نگار در این مراسم در یادداشتی از تلاش‌های فرهاد فخرالدینی نوشت که آن را برای حاضران خواند.

در یادداشت تنکابنی آمده بود: «سربداران روایت ماندگار محمدعلی نجفی است از تاراج ثروت و ناموس فرهنگ ایران‌زمین توسط قوم مغول. داستان پایمردی و وطن‌دوستی مردمان خراسان بزرگ، مردمان باشتین مردمان ایران زمین. داستان قیام شیخ حسن جوری بر ظلم و ظلمات تاتار و مغول و مصداق همیشگی سخن پر مغز رسول امید که فرمود: الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم.

سربداران در روزگاران جنگ نور امید و نویدبخش پیروزی بود. نجفی همپای سربازان که در جبهه با خونشان بقای مزرهایمان را آبیاری می کردند نور امید را در خانه‌های شهرها می‌تاباند. انگار وظیفه هنرمند بود که به مردمش بگوید امید، آینده، پیروزی و زندگی هست. نجفی جایی گفته است: تاریخ بهانه من بود، آن زمان همه شیخ حسن جوری را درک کردند. فاطمه تمثیلی از توده‌های مردم بود که برای بقای خودشان مبارزه می‌کنند. مبارزه می‌کنند برای اینکه انسان باشند و زیر بار زور نروند.

انگار وظیفه هنرمند است که انسان بودن را یاد ما بیندازد. رسالت هنرمند است که بلند بگوید انسان زیر بار زور نمی‌رود. ذات هنرمند آزادگی است و آزادگی هنر هنرمند واقعی است. سفیر پیام آزادی سربداران را فرهاد فخرالدینی می‌نواخت. بگوش باشی، که آی مردم شهر بیایید و به تماشای قیام مردمان تاریختان برای آزادی بیندیشید. و چه زیبا و ماندگار بود این سفیر آزادی.

فخرالدینی خود هنرمند است. با همان ذات آزادگی و رسالت انسان بودن.آموزگار زیبایی و خالق زیبایی. سربداران بی شک در تاریخ موسیقی ما بی همتا و از ماندگارترین‌هاست. با این که بعد از قریب به سی سال اکنون فرصت دوباره شنیدن موسیقی سربداران مهیا شده اما عین این سی سال سفیر آزادی خواهی فخرالدینی در گوشمان زنگ می‌زند.

گفتن از رمز و راز این ماندگاری جز پرگویی بی‌حاصل من حقیر نیست آنچه هست فخرالدینی بزرگ گفته است. تنها می توان گفت سربداران خود خلاقیت است. خود هنر است.فخرالدینی خود هنرمند است، جانی که او گذاشت برای ارکستر ملی، کارایان برای ارکستر فیلارمونیک برلین نگذاشت. زحمتی که او کشید برای سربلند نگهداشتن موسیقی بر صحنه‌های این مملکت، احترامش را تا ابد واجب می‌کند. عشقی که او به هنر و مردم این سرزمین نشان داد یادمان نمی‌رود. یادمان نمی‌رود سال‌ها پس از سربداران و قرن‌ها پس از سربداران، آن صبحگاهی را که گفت: «تا با مردم چنین می‌کنید، من دیگر نیستم» و اکنون که آمده و به برکت حضورش امید برکت در خشکسال فرهنگمان زنده شده، کاش قدردانش باشیم.

عمر استاد فخرالدینی دراز باد، اما نمی‌توانم این را نگویم. چند روز پیش که «پاکودلوسیا» - اسطوره موسیقی اسپانیا - چشم از جهان فروبست، در سراسر سرزمین آندلس پرچم‌های زرد و قرمز نیمه افراشته شد. انگار که هنر در ایبریا مرده است. عمر استاد و همه هنرمندان این سرزمین دراز باد.

اما ای آقایانی که امروز به کرسی قیمومیت فرهنگ تکیه زدید، مطمئن باشید که مرگ پایان هنر نیست. انزوای هنرمند مرگ هنر یک سرزمین است. نگذارید فخرالدینی و فخرالدینیها باز بگویند: من دیگر نیستم»

محمد سریر رییس هیات مدیره خانه موسیقی که در این مراسم حضور داشت نیز گفت: خلق چنین آثار ماندگاری که تعداد انها در موسیقی ما کم است علاوه بر توانایی های فردی و علمی نتیجه باروری اندیشه ای است که نیازمند پشتوانه فرهنگی ملی است که این موضوع در حوزه موسیقی بی کلام ما بیشتر جلوه گر شده است.

وی افزود: اجرای موسیقی سربداران نشان دهنده ظرفیت موسیقی و آهنگساز ایرانی بود که توانست در زمان خود و حتی امروز برای ما اعتبار کسب کند. ما نه تنها باید قدر فرهاد فخرالدینی را بدانیم، بلکه باید از او به عنوان یک رهبر و راهبر حوزه موسیقی یاد کنیم که همواره با ایجاد انگیزه به جوانان راه‌های بسیار بزرگی را پیش روی آنها قرار داد و انگیزه‌های بزرگی در آنان ایجاد کرد.

افسانه بایگان دیگر هنرمندی بود که به خاطر بازی در مجموعه سربداران در این مراسم حضور داشت. او در سخنانی گفت: : 30 سال پیش دختر جوانی بودم که برای اولین بار و بازی در مجموعه سربداران به محل سرچشمه باغ فین کاشان رفتم و در صحنه بازیگر مقابل استاد علی نصیریان شدم که شما باید تصور کنید که برای یک بازیگر جوان این شرایط چقدر می تواند پر از استرس باشد. در همین لحظات پر استرس و دلهره‌آور بود که موسیقی زیبای استاد فخر‌الدینی که محمدعلی نجفی برای کم کردن التهاب من آن را در فضا پخش کرد، باعث آرامش من شد و بدون استرس به کار خودم ادامه دادم. حالا که بعد از 30 سال دوباره این افتخار نصیب من شد که بار دیگر در محضر استاد فخرالدینی باشم، بسیار خوشحالم و به خود می‌بالم که در این مدت از محضر او استفاده کردم. البته جای فریدون مشیری و بسیاری از هنرمندانی که در آن زمان حضور داشتند و امشب در میان ما نیستند خالی است، اما امیدوارم بزرگانی چون استاد فخرالدینی 120 سال با عزتّ، سربلندی کنار هنر این سرزمین حضور داشته باشند.
 
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها