امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65813
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس شورای اسلامی صبح امروز در سالن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس شورای اسلامی صبح امروز در سالن مشروطه با حضور حجت‌الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس، حسین نوش‌آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم برگزار شد.

براساس این گزارش، در این مراسم محمد حسن رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سخنانی با بیان اینکه موضوع کتاب در فرهنگ معنوی ایران و آسیا نقش مهمی دارد اظهار کرد: اجداد ما ایرانیان، 3 هزار  سال پیش از این فرهنگ خود را بر مبنای کتاب مقدس اوستا شکل دادند و از 1400 سال قبل نیز کتاب قرآن  محور فرهنگ و تمدن سازی ما شد و در کنارش نیز آثار از فردوسی و سعدی و حافظ  به ما هویت بخشید.

رئیس کتابخانه مجلس با بیان اینکه کتاب در فرهنگ ما تا اندازه‌ای اهمیت پیدا کرده است که دو مذهب بزرگ اسلامی نیز بر مبنای کتاب شکل گرفته‌اند، گفت: شیعیان بر پایه چهار اثر و اهل تسنن بر پایه 6 اثر شکل گیری اجتماعی، مذهبی و فرهنگی‌شان حتی برمبنای کتاب شکل گرفته است.

رجبی افزود: در سال‌های رخداد انقلاب مشروطه  و با فاصله کوتاهی از تاسیس مجلس، کتابخانه آن نیز شکل گرفت. به عبارت دیگر این کتابخانه از 105 سال قدمت دارد، اما ساختمانش 90 سال قبل افتتاح شد و این به معنای اهمیت موضوع کتاب در فرهنگ ایرانی است. این کتاب‌خانه با وجود ساختمان کوچک  ابتدایی خود همواره محل همت وکلای مجلس شورای ملی بود و بر اهمیت تاریخی خود افزود.

به گفته رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، در طول تاریخ کتبا‌های فراوانی از ما در اثر تعصبات ناشی از تحریکات مذهبی از بین رفته که حجم تقریبی آنها معدل حجم آثاری است که برجای مانده است. در همین تهران و در جایی به نام ری که با شهرری امروز کمی فاصله داشته است، در زمان حمله سلطان محمود غزنوی  چند صد هزار کتاب متعلق به شیعیان سوزانده شد و در تاریخ آمده که این مراسم کتاب‌سوزی تا یک ماه طول کشیده است.

رجبی خاطرنشان کرد: در «اصول کافی» بابی با عنوان حرمت کتاب‌سوزی آمده است و به نقل از پیامبر اکرم(ص) و ائمه نقل شده است که هیچ کتابی را نباید سوزاند اما ما در جنگ‌های زیادی از جمله در جنگ‌های صلیبی شاهد بودیم  که کتاب‌خانه‌های زیادی  در غرب عالم اسلام  سوخت و حتی در پایان عصر صفویه نیز این رویداد تکرار شد و در سال جاری نیز در کشور آفریقای مالی 70 هزار کتاب خطی که متعلق به اهل تصوف و شیعیان بود  که در آتش سوزانده شد. این رویدادها به معنی آن است که ما چگونه و با چه مشقتی توانسته‌ایم کتاب را در طول تاریخ حفظ کنیم و امروز هم اگر چیزی باقی مانده به دلیل نوعی تقدس است که برای آن آثار قائل شده‌ایم.

این مقام مسئول در کتابخانه مجلس تصریح کرد: کتابخانه مجلس شورای اسلامی امروز با کتابخانه‌ها و سفارت‌خانه‌های بزرگ جهان رابطه دارد و برای اولین بار در اتحادیه بین‌المجالس آسیایی مصوب شد که کتابخانه‌های پارلمانی کشورهای آسیایی با یکدیگر ارتباط گرفته و به سمت تشکیل یک اتحادیه حرکت کنند.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کتابخانه مجلس شورای اسلامی از سه هفته قبل  به عنوان رئیس کمیسیون محتوای ملی که در واقع شبکه اطلاع رسانی مراکز کتابخانه و آرشیوی ایران است، انتخاب شد ادامه داد: البته تا قبل از این این ریاست بر عهده دانشگاه تهران بود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار