امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65817
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس شورای اسلامی صبح امروز در سالن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین نودمین سال افتتاح کتابخانه مجلس شورای اسلامی صبح امروز در سالن مشروطه با حضور حجت‌الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس، حسین نوش‌آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد‌حسن ابوترابی‌فرد در این مراسم در سخنانی گفت: ایران اسلامی مفتخر است که در قاره کهن آسیا بنیان نخستین نهاد قانونگذاری را نهاده است. اولین مجلسی که در این قاره بزرگ شکل گرفته مجلس قانونگذاری ایران است و این کار بزرگ دستاورد ارزشمند و برآمده از آموزه‌های دینی و نقشی است که  علمای دینی در مدیریت سیاسی کشور در مبارزه با دیکتاتوری و استکبار بر عهده داشتند.

وی ادامه داد: شکل‌گیری کتابخانه مجلس تبیین کننده نگاه منطقی و اصولی بنیانگذاران نهاد قانونگذاری به دانش و علم به عنوان مهمترین ابزار و روشن‌ترین راه برای حرکت بوده است. در این مجمع علمی نیازی به استدلال، آموزه‌های دینی برای تبین جایگاه علم و معرفت نیست. اگر بگوییم رسالت انبیاء تربیت انسان عالم است، سخن  تمام و قابل دفاعی است. اگر بگوییم تنها راه رسیدن به کمال از نگاه قرآن سلوک علمی است، آیات فراوانی از کتاب آسمانی بر این حقیقت گواه است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر از آیات نورانی قرآن کریم مشخص می‌شود که انسان در میان تمامی پدیده‌ها موجودی منحصر به فرد است که از توانایی نگارش و قدرت قلم برخوردار است. قلم و کتابت مهمترین ابزار برای رسیدن به علم و دانش است.

این مقام مسئول در ادامه پیرامون اینکه اگر این سرمایه بزرگ در دستان توانای انسان نبود امروز مرزهای علم و سطح قله‌های دانش هیچ معنایی نداشت، توضیح داد: کلمه اقراء با تاکید بر قرائت که بر کتابت استوار است راه رسیدن به معرفت‌الله و قرب به رضای خدا را راه مبتنی بر قلم و کتابت تعریف می‌کنند، منتهی نه هر قرائتی، قرائتی که با نام خدا آغاز می‌شود و بر معرفت اسماء‌ الهی تأکید دارد.

ابوترابی‌فرد ضمن بیان این مطلب که علم عریان از اندیشه، اعتقاد و ایمان نمی‌توان در کره خاکی یافت، گفت: هر دانشی با اعتقاد و ایمانی گره خورده است و آن دانشی راه رسیدن به کمال را هموار می‌کند که با معرفت الله گره زده شده باشد. واقعیت زندگی بشر این حقیقت را ترسیم نموده که علم تهی از ایمان ریشه همه طغیان‌های بشری است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مهم که خداوند متعال خود را اکرم توصیف می‌کند، گفت: خداوند اکرم است چرا که نعمت قلم را در اختیار انسان قرار داده است. خدا معلم است و انسان قادر به نگارش، شاگرد این مدرسه، خداوند به واسطه قلم بشر را به سوی قله‌های علم هدایت کرده است. علم اگر با ایمان و به اسم خدا آغاز شده باشد راه تعالی است و اگر از آن خالی باشد، ریشه همه طغیان‌ها خواهد بود. هنر قرآن کریم نیز تربیت انسان عالم عامل است، انسانی که به دانش و علم خود وفادار است و تمام آموزه‌های دینی بر این حقیقت استوار است.

این مقام مسئول تصریح با بیان اینکه در حوزه نظریه‌پردازی این عقل عملی است که راهگشا است، اضافه کرد: ما در حوزه مدیریت کشور گاهی نظریه‌پردازانی قوی هستیم اما در مقام عمل اینچنین نیستیم برای نمونه این مبانی اقتصاد مقاومتی یک دهه است که توسط رهبر انقلاب تبیین شده و بسیاری از مدیران علمی کشور از نگاه علمی به این مبانی اعتقاد راسخ دارند. اما در مقام عمل از آن فاصله معناداری دارند. لذا اهل دنیا گرفتار جهل هستند.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: حضور نهاد کتابخانه مجلس در کنار نهاد قانونگذاری گامی است برای پیوند علم و عمل. امیدوارم روزی برسد که مدیران این مجموعه علمی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران را در این نهاد و نهادهای مشابه فراوان مشاهده کنند. بنده لازم می‌دانم از کارهای ارزشمندی که در این سال‌ها برای اعتلای کتابخانه مجلس شکل گرفته تشکر کنم. کتابخانه مجلس امروز در میان کتابخانه‌های پارلمانی جهان می‌درخشد و نگاه درخشانی برای تبیین جایگاه نهاد قانونگذاری ایجاد کرده است. کتابخانه مجلس با آرشیو اسناد 14 میلیون برگی در موزه مجلس و کتابت و چاپ و بیش از 25 هزار مجلد نسخه خطی بی‌نظیرترین کتابخانه پارلمانی جهان است و این برای ملت ما افتخار بزرگی است.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود به انتشار نشریه انگلیسی که دو ماه یک‌بار و در ماه‌های اخیر منتشر شده اشاره کرد و افزود: اقدام جدید مدیران کتابخانه مجلس در چاپ عناوین جدید از کتب که شاید بیش از 400 عنوان را به خود اختصاص داده کاری ارزشمند و مایه تقدیر است که امیدوارم با شتاب بیشتر تداوم یابد.
انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار