امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65823
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست رسانه‌ای‌ هفتمین مسابقه انتخاب‌آثار برتر ادبیات نمایشی‌ ایران ظهر امروز سه شنبه (13 اسفند ماه) با حضور بهزاد صدیقی‌ ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست رسانه‌ای‌ هفتمین مسابقه انتخاب‌آثار برتر ادبیات نمایشی‌ ایران ظهر امروز سه شنبه (13 اسفند ماه) با حضور بهزاد صدیقی‌ دبیر این دوره و اشکان خیل‌نژاد دبیر اجرایی در محل نشست‌های‌ خانه تئا‌تر برگزار شد.

صدیقی‌ با بیان اینکه مراسم اختتامیه هفتمین مسابقه انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی عصر روز شنبه (17 اسفند ماه) در تماشاخانه ایرانشهر برگزار می‌شود، گفت: فراخوان انتخاب آثار از نیمه دوم اسفند 91 منتشر شد و در همین راستا آثار در دو بخش تالیفی‌ و پژوهش و ‌ترجمه مورد ارزیابی‌ قرار گرفت.

وی‌ ادامه داد: در این دوره همچنین نمایشنامه‌های ‌اولی ‌مثل دوره گذشته که به پیشنهاد نیما دهقانی ‌به جریان انتخاب آثار اضافه شد نیز مورد ارزیابی ‌و قضاوت قرار گرفت.

این نویسنده همچنین به اعضای‌ شورای‌ انتخاب آثار اشاره کرد و اظهار داشت: در این دوره محمد چرمشیر و علیرضا نادری ‌به این هیات دعوت شدند، همچنین داوری‌ بخش تالیفی بر عهده قطب‌الدین صادقی‌، شهرام کرمی‌، رویا افشار، مهرداد کوروش‌نیا و رضا گوران قرار داشت. بهرام جلالی‌پور، داریوش مودبیان، و رضا سرور نیز داوری ‌بخش ترجمه و پژوهش را برعهده داشتند که آقایان کوروش‌نیا و سرور از نفرات برگزیده دوره‌های قبل همین مسابقه بودند.

صدیقی‌ در ادامه صحبت‌های خود به دلایل ارزیابی‌ آثار چاپ شده اشاره کرد و افزود: در تمام مسابقات ادبیات نمایشی‌ جهان آثار زمانی ‌مورد قضاوت قرار می‌گیرد که به صورت چاپی ‌و فراگیر در اختیار عموم خوانندگان گذاشته شود. برهمین اساس ما هم به همین شکل عمل کردیم.

وی‌ تصریح کرد: بخش دیگر مسئله به امکانات سخت افزاری‌ بازمی‌گردد که تا وقتی ‌امکانات مورد نیاز را در اختیار نداشته باشیم راهی‌ برای ‌ارزیابی‌ تمام نمایشنامه‌ها از جمله آن دسته که منتشر نمی‌شوند نداریم.

دبیر هفتمین مسابقه انتخاب آثار بر‌تر ادبیات نمایشی ‌در ادامه به نقش تصمیم‌گیری‌های‌ فرهنگی‌ در حوزه کلان بر این روند تاکید کرد و گفت: ادبیات نمایشی ‌در دوره گذشته امکان چاپ پیدا نکرد که مسئله بیشتر به صدور مجوز در اداره کتاب وزارت ارشاد باز می‌گردد و از دست ما خارج است. بر همین اساس طبق بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که نمایشنامه‌های ‌ترجمه شده در مقایسه با سال قبل 25 درصد کاهش داشته است.

وی‌ تصریح کرد: آنچه از دست ما بر می‌آمد این بود امکان انتشار بعضی‌ نمایشنامه‌ها را در فصل‌نامه ‌تخصصی‌ کانون نمایشنامه‌ نویسان ایران فراهم کنیم تا بر تعداد آثار منتشر شده اضافه شود و مورد ارزیابی قرار بگیرد.

صدیقی از تصمیم شورای‌ مشاوران برای‌ تغییر رویکرد در برگزاری‌ مسابقه ادبیات نمایشی‌ خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مالی ‌و کاستی‌هایی ‌که خانه تئاتر به ویژه در دو دوره اخیر با آن مواجه بود در شکل برگزاری‌ مسابقه تغییراتی ‌به وجود آمد و تصمیم گرفتیم این رویداد از این پس به صورت دو سالانه برگزار شود.

وی‌ همچنین به تغییر بخش تجلیل از نویسندگان پیشکسوت نیز اشاره کرد و ادامه داد: از این به بعد هر چهار سال یک بار شاهد این اتفاق خواهیم بود اما برای‌ دوره هفتم در نظر داریم از زنده یاد «علی‌ حاتمی» ‌تجلیل کنیم که هیچ کجا به صورت ویژه پرداخته نشده است.

رئیس هیات مدیره کانون نمایشنامه نویسان خانه تئا‌تر در پایان به تامین بودجه مورد نیاز برای برگزاری اشاره کرد و اظهار داشت: بودجه دوره هفتم 57 میلیون تومان برآورد شد که طبق پیگیری‌ها و مساعدت‌های‌ مرکز هنرهای نمایشی‌50 میلیون تومان از این نهاد دریافت کردیم. اما با توجه به بدهی ‌12 میلیون و 300 هزار تومانی ‌باقی‌مانده از دوره گذشته بخشی ‌از این بودجه صرف پرداخت بدهی‌ها می‌شود و باقی‌مانده بابت هزینه‌های ‌برگزاری‌این دوره پرداخت خواهد شد. همچنین شرکت عمرانی آذر سیماب مبلغ 20 میلیون تومان به برگزاری مسابقه کمک کرد که صرف اجرای این جشن می‌کنیم.
 
اشکان خیل‌نژاد دبیر اجرایی هفتمین جشن انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی فعال‌ترین نمایشنامه نویس، مترجم، پژوهشگر و ناشر یک سال گذشته فعال در حوزه ادبیات نمایشی کشور را معرفی کرد.

خلیل نژاد که در نشست رسانه‌ای هفتمین جشن انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی آمار فعالان سال 91 ادبیات نمایشی کشور را به شرح زیر اعلام کرد.

فعال‌ترین نمایشنامه‌نویس در بخش آثار تالیفی:

اول: ایوب آقاخانی با 9 نمایشنامه در دو جلد

دوم : احمد رضا احمدی به همراه روزبه حسینی هر یک با 8 نمایشنامه در یک جلد

سوم : داود فتحعلی‌بیگی با  7  نمایشنامه در یک جلد
بخش ترجمه:
اول: مصطفی رضیئی با ترجمه 6 نمایشنامه
دوم: زهره خلیلی 16 نمایشنامه
سوم: ساناز فلاح‌نژاد با ترجمه سه نمایشنامه
فعال‌ترین ناشر

اول : خانه تئاتر با چاپ 33 نمایشنامه در 5 مجلد
دوم: انتشارات افراز  با 23 اثر
سوم: انتشارات قطره با انتشار 14 نمایشنامه
چهارم: موقام با 9 نمایشنامه
انتشارات نی با چاپ 7 نمایشنامه

بنا به اعلام دبیرخانه هفتمین مسابقه انتخاب آثار ادبیات نمایشی، جمع کل تعداد آثار تالیفی منتشر شده در سال 91، 134 اثر در 54 مجلد بوده است. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها