امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65834
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست کارگروه فرهنگی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 13 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست کارگروه فرهنگی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 13 اسفند) با حضور سیدجواد جعفری دبیر جشنواره، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی، همایون امیرزاده مشاور معاون امور فرهنگی و مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

* جشنواره امام رضا(ع) به یک حرکت گسترده تبدیل شده است

صالحی در ابتدای این جلسه با اشاره به رویدادهای اجتماعی در دو دهه اخیر گفت: در این سال‌ها از سویی شاهد تکثر و تعدد زایران در حرم امام رضا بوده‌ایم که به دنبال خود سرمایه علمی، اجتماعی و معنوی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: نباید نسبت به این اتفاق بی‌توجه باشیم زیرا این سرمایه انسانی روز به روز در حال تزاید است و خیلی از تحولات فرهنگی را می‌توان بر اساس این سرمایه اجتماعی برنامه‌ریزی کرد.

معاون امور فرهنگی گستردگی این جشنواره در تمام ایام سال را دومین اتفاق مهم در دو دهه اخیر توصیف کرد و گفت: امروز جشنواره امام رضا(ع) به یک حرکت گسترده تبدیل شده و علاوه بر دهه کرامت به فضای کل سال نیز تسری یافته است. این مسیر گام به گام و رو به جلو حرکت کرده است و حرکات رو به کمال خود را پیموده است. ما باید تلاش کنیم و با پشتیبانی‌های لازم به تکامل آن کمک بیشتری کنیم.

صالحی افزود: این حرکت می‌تواند به سمت کمال برود و باید به آن اهتمام بیشتری شود. برای این منظور توجه به این سه رویکرد می‌تواند ما را در این مسیر کمک کند: نکته اول اینکه در حیطه برنامه‌ها باید تنوع ایجاد شود تا دایره شمول گسترده‌تر شود. در حال حاضر برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) در 14 حوزه گسترش یافته اما باید تلاش شود تا در حوزه‌های جدید فعالیت صورت بگیرد. برای نمونه کتاب‌های گویا، داستان‌های کوتاه کوتاه، تک جمله‌ها و شعارها از جمله مواردی هستند که می‌توان به آن‌ها پرداخت. قالب کارهای فرهنگی متعددی داریم و این موارد یک نقشه راه است که باید در جهت تکامل آن فعالیت کنیم.

صالحی کیفی‌گرایی در جشنواره را دومین نکته دانست و گفت: همچنین باید از کمیت‌گرایی به سوی کیفیت‌ بیشتر حرکت کنیم. به طور طبیعی باید در برخی حوزه‌ها تولید انبوه داشته باشیم و در ادامه به سوی کیفیت حرکت کنیم. با توجه به گذشت 11 دوره از جشنواره، برنامه‌ریزان می‌توانند به سوی کیفیت بیشتر و خلق آثار ماندگار حرکت کنند.

وی افزود: نکته سوم هم اینکه هم‌افزایی در جشنواره شعر فجر باید بیشتر از پیش شود و این هم‌افزایی‌ها به سمت به کمال رساندن حرکت کند.

 

* جشنواره امام رضا(ع) حلقه وصل اهالی فرهنگ و هنر است

همچنین همایون امیرزاده، مشاور معاون امور فرهنگی نیز در این جلسه گفت: جشنواره امام رضا(ع) حلقه وصل همه هنرمندان و خالقان آثار فرهنگی و هنری است. به همین دلیل این جشنواره عمق، گسترش و نفوذ خوبی رادر این چند دوره داشته است.

وی افزود: ضرورت دارد که با یک نگاه آینده پژوهی در راستای اهداف تبیین شده جشنواره اقدام کنیم. پس از یازده دور برگزاری اقتضا می‌کند که در این زمینه اقدامات پژوهشی مناسبی در دستور کار قرار بگیرد. در تفاهم‌نامه فرهنگی که سال آینده با ادارت کل ارشاد منعقد خواهد شد، معاونت امور فرهنگی با حمایت از 14 فعالیت مرتبط با معاونت امور فرهنگی در استان‌های کشور تدابیر کارسازی را در نظر دارد.

امیرزاده گفت: همچنین در حوزه نظارت‌های کیفی و تخصصی جشنواره امام رضا(ع) که مرتبط با فعالیت‌های معاونت امور فرهنگی است، بازنگری صورت می‌گیرد و تلاش می‌شود از ظرفیت‌های ناظران خبره و متخصص استفاده لازم به عمل آید.

مشاور معاون امور فرهنگی درباره زمان دومین نشست این کارگروه گفت: جلسه آینده کارگروه نیز در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به منظور پی‌گیری مصوبات برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده (موسوم به دهه کرامت) برابر با پنجم تا پانزدهم شهریور 1393 در تمام استان‌های ایران و 75 کشور جهان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در بخش‌های مختلف جشنواره امام رضا(ع) می‌توانند به سایت شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها