امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65836
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ نشست «اسلام و جهانی شدن» عصر امروز (سه‌شنبه 13 اسفند ماه) با ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ نشست «اسلام و جهانی شدن» عصر امروز (سه‌شنبه 13 اسفند ماه) با حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در سالن همایش‌های کانون اندیشه جوان برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه در نهایت این اسلام است که در سراسر جهان سایه می‌افکند، به تعریف جهان‌شدن اسلامی، ویژگی‌ها و علل تضعیف جهانی‌سازی غربی اشاره کرد و افزود: اسلام ذاتاً یک دین جهانی است، هر چند که تمام پیامبران الولعزم دین الهی را به صورت جهانی نشر دادند، اما این پیامبر خاتم(ص) بود که رسالت خود را در سراسر جهان گستراند.

*شاخصه‌های جهانی‌شدن اسلام

وی با اشاره به شاخصه‌های اسلام برای جهانی شدن بیان داشت: در وهله نخست پیام اسلام جهانی است، یعنی قادر به استفاده از ابزارهای مختلف برای رساندن پیام خود دارد، همچنین استفاده از ارزش‌های الهی و انسانی برای انتقال این پیام از دومین ویژ‌گی‌های جهانی شدن اسلام است.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه اسلام برای تحقق پیامش قدرت اجرایی کامل دارد، آن را سومین ویژگی اسلام دانست و خاطرنشان کرد: نه تنها اسلام قدرت جاری سازی پیام خویش را دارد، بلکه انقلاب اسلامی به تبع اسلام این قدرت را دارا است، در واقع پیام انقلاب اسلامی ایران محدود به مرزهای جغرافیایی نیست، بله به فراسوی مرزهای خود می‌اندیشد.

*تفاوت‌های جهانی‌شدن اسلام با جهانی‌شدن غربی

وی با تأکید بر اینکه روش اسلام و انقلاب اسلامی برای جهانی شدن با روش غرب در جهانی شدن بسیار متفاوت است،‌ در ادامه به این تفاوت‌ها اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم یک تعریف عامیانه از جهانی شدن داشته باشیم،‌ این گونه می‌توان بیان کرد که جهانی‌شدن  یعنی شکل‌گیری همگرایی جهانی بر اساس علائق و تفکر مشترک، با این وجود ویژگی جهانی شدن اسلام در مواردی نظیر روش نرم همراه با انتخاب آزادانه و عقلانی، ایجاد صلح و آرامش، آبادانی جهان و توزیع امکانات جهان با محوریت عدالت و در نهایت دستیابی به حیات طیبه می‌توان اشاره کرد، هر چند که از این دیدگاه دستیابی به حیات طیبه حتی در این دنیا دور از دسترس نخواهد بود.

*ویژگی‌های جهانی‌شدن غربی

نویسنده کتاب «اسلام و جهانی شدن: بررسی امکان جهانی شدن اسلامی در قرن 21» با اشاره به اینکه اسلام نه جهانی سازی را قبول دارد و نه برای جهانی شدن از روش جهانی سازی استفاده می‌کند،‌ به ارائه دلایل خود پرداخت و اظهار داشت: چرا که از دیدگاه غربی جهانی سازی یعنی تحمیل خواسته به دیگران است، به عبارت دیگر جهانی‌شدن غربی دارای شاخصه‌های نظیر ورود نرم توأم با روح نظامی‌گری و قدرت سخت، عدم انتخاب آزادانه، تحمیل این ایده، سلطه‌گری نظام سلطه و رهبری جهان توسط آن‌ها و تداوم استعمار  است. 

*چرا جهانی‌شدن غربی در حال شکست است

وی با بیان اینکه در جوهر جهانی شدن غربی تضعیف وجود دارد و عدالت در جوهر آن دیده نمی‌شود،‌ ادامه داد: در این جهانی شدن غربی چون بر اساس ارزش‌های الهی شکل نگرفته است، به سوی نزاع‌های خونین،‌جنگ و تخریب محیط زیست پیش‌رفته است، در واقع می‌توان این چنین ذکر کرد که جهانی‌شدن غربی در دهه اخیر بعد از چند دقه رونق در افول و تضعیف قرار گرفته است،‌ به عبارتی دیگر جهانی‌شدن غربی پژمرده شده است و دیگر آن رونق سابق را ندارد.

حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به علل فروپاشی جهانی‌شدن غربی ابراز داشت: گسترش لیبرالیسم فرهنگی باعث شده است که قدرت‌های سلطه‌گر فرهنگ را قبضه کرده و فرهنگ را تبدیل به کالا کنند، امروز شاهد یک فرهنگ مسخ شده و بی‌هویت هستیم که بشر را در معرض سقوط از انسانیت قرار داده است، این همان پیش‌بینی است که مقام معظم رهبری درباره انحطاط و افول غرب در گذشته داشتند.

وی تبعیض و بی‌عدالتی در اقتصاد غرب را ناشی از جهانی‌شدن غربی دانست و افزود: به چند دلیل دولت‌های غربی سلطه گذشته خویش را ندارند، نخست آنکه گرفتاری‌های آن‌ها رو به افزایش است، گرفتاری‌هایی نظیر فرهنگ، خرده فرهنگ، مالی و ‌امنیتی، همچنین بیداری ملت‌ها که در سایه گسترش ارتباطات و اطلاعات رخ داده است، رقبای تازه‌ای که تصور نمی‌شد که در برابر غرب عرض اندام کنند و در نهایت خود غربی‌ها فرصت شکل‌گیری جریان‌های ضد غربی را فراهم کردند.

*انقلاب اسلامی ایران نویدبخش تحقق جهانی‌شدن اسلام است

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا انقلاب اسلامی ایران را بزرگ‌ترین رقیب غرب دانست و بیان داشت: به تعبیر امام خامنه‌ای در این 35 سال شاهد این رویارویی بودیم، اثرات انقلاب اسلامی روز به روز در جهان اسلام قابل مشاهده است، به همین دلیل در کنار پروژه اسلام هراسی شاهد پروژه ایران هراسی هستیم، هر چند که حوادثی مانند 11 سپتامبر و قرآن سوزی در غرب منجر به گرایش تعداد زیادی از انسان‌ها به دین اسلام شد.

وی با اشاره به دو جهانی سازی اسلامی در قبل و بعد از ظهور منجی، گفت: ممکن است جهانی سازی اسلام در پیش از ظهور با جهانی سازی اسلامی در پس از ظهور بهم پیوسته نباشد، اما اینکه انقلاب اسلامی ایران زمینه‌ساز جهانی سازی دوران ظهور است شکی در آن نیست.

حجت‌الاسلام غلامی رشد روزافزون علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی در سایر ملل جهان و خارج از جهان اسلام را شاهدی بر تحقق جهانی سازی اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: هندسه قدرت جهانی به شدت به نفع انقلاب اسلامی در حال تخریب است، البته این به آن معنا نیست که غرب از بین می‌رود، بلکه بدان معناست که در حاشیه قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس،‌ نشست «اسلام و جهانی شدن» پیش نشست «همایش بزرگ بین‌المللی جایگاه و نقش اسلام در تحول هندسه جهان» بود که قرار است 20 و 21 اسفند ماه برگزار شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها