امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65873
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

15 درصد مردم سندروم روده تحریک‌پذیر دارند/20 درصد ریفلاکس

رضا ملک زاده، رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد تهران گفت: در کل جامعه 15 درصد مردم سندروم روده تحریک‌پذیر دارند و 20 درصد ریفلاکس؛ اما از تعداد افرادی که به متخصص گوارش مراجعه می‌کنند 20 درصد سندروم روده تحریک‌پذیر و 30 درصد ریفلاکس دارند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر، اظهار داشت: سندروم روده تحریک‌پذیر همراه با ریفلاکس - ترش کردن و سوزش سر دل - 50 درصد از مراجعات مردم به پزشکان رشته گوارش در کشور را تشکیل می‌دهد که خوشبختانه این دو بیماری خطرناک نیستند و باعث کوتاه شدن عمر انسان نخواهند شد و فقط مشکل اصلی آن است که بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می‌گذارند.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در گذشته تصور می‌شد سندروم روده تحریک‌پذیر علتی ندارد اما تحقیقات نشان داده که به علت اختلالات خیلی مختصر ژنتیکی و همچنین نوع میکروب طبیعی موجود در روده، افراد به این بیماری دچار می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تجربیاتی که افراد از نظر خانوادگی و اجتماعی در طول رشد پیدا می‌کنند و جنبه های عمیق روحی و روانی می‌تواند به این بیماری منجر شود.

وی علائم این بیماری را متنوع دانست و گفت: مهمترین علامت آن دردهای مبهم شکمی، نفخ، اسهال، یبوست و کسالت عمومی است که این موارد خیلی شایع است و 15 درصد مردم این علائم را دارند.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: گروهی از افراد نگران سلامت خود هستند و خیلی به پزشک مراجعه می‌کنند و در مراجعات بیش از حد پزشک با تشخیص‌های عجیب و غریب و بررسی‌های غیرضروری مواجه می‌شوند که باعث افزایش هزینه بر دوش مردم و دولت خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در کل جامعه افراد سالم 15 درصد مردم سندروم روده تحریک‌پذیر دارند و 20 درصد ریفلاکس دارند، اما از تعداد افرادی که به متخصص گوارش مراجعه می‌کنند، 20 درصد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر و 30 درصد مبتلا به ریفلاکس هستند.

طب سوزنی، درمانی مؤثر برای چاقی، بیماریهای روانی و جایگزینی برای بوتاکس

امیرهومن کاظمی، استاد دانشگاه طب سنتی پکن گفت: طب سوزنی به عنوان روش درمان تخصصی طب مکمل پذیرفته شده و در درمان چاقی، رفع چین وچروک، پارکینسون، میگرن، کمردرد، دردهای مفصلی، آسیب‌های ورزشی،MS و سیستم گوارش کاربرد دارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد طب سوزنی گفت: این طب با بیش از 5 هزار سال قدمت در کشور چین متولد شد و نیم قرن است که در دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت نیز حدود 35 سال پیش، طب سوزنی را به عنوان روش درمانی بدون عارضه پذیرفت و کشورهای غربی و دانشکده‌های اروپایی و آمریکایی به آموزش این طب اقدام کردند.

کاظمی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ کشوری وجود ندارد که این طب را نداشته باشد. امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته در این مورد تحقیقات زیادی انجام می‌دهند و حتی خدمات درمانی آن از سوی بیمه‌ها پوشش داده می‌شود.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی طب سوزنی با اشاره به اینکه این طب به عنوان روش درمان تخصصی طب مکمل پذیرفته شده است.تصریح کرد: این روش یک روش درمانی مکمل و جایگزین است و برای بسیاری از بیماریهای سیستم اعصاب، مغزی، پارکینسون، تیک‌های عصبی و ام‌اس کاربرد دارد.

کاظمی ادامه داد: طب سوزنی همچنین برای درمان بسیاری از بیماری‌هایی با منشاء روانپزشکی، سردرد، میگرن، کمردرد، دردهای مفصلی، آسیب‌های ورزشی و سیستم گوارش استفاده می‌شود و به طور کلی در کاهش دردهای حاد و مزمن به عنوان یک درمان کمک‌کننده مطرح است.

استاد دانشگاه طب سنتی پکن ادامه داد: امروزه طب سوزنی را حتی در درمان چاقی هم استفاده می‌کنند و برای زیبایی پوست، درمان آکنه، لکه‌های پوستی، رفع چین و چروک و افتادگی پوست یک درمان ساده و بدون عارضه است به گونه‌ای که جایگزین جراحی‌های زیبایی مانند بوتاکس هم شده است.

وی تصریح کرد: با این وجود طب سوزنی اگر توسط پزشکان باتجربه و حاذق انجام شود و از سوزنهای استریل یکبار مصرف استفاده شود، عارضه‌ای نخواهد داشت و تداخلی با وضعیت بیمار ایجاد نمی‌کند به همین دلیل روش درست انجام این درمان بسیار مهم است.

کاظمی گفت: برخی‌ها می‌گویند که طب سوزنی باعث انتقال بیماری می‌شود در حالی که این گونه نیست همانگونه که آمپول زدن باعث انتقال بیماری‌ها نمی‌شود سوزن استفاده شده در این طب نیز اگر استریل و یکبار مصرف باشد، خطری در بر ندارد.

وی ادامه داد: البته این را هم باید بپذیریم که اگر پزشک آشنا به این طب نباشد و به اصول و روش تخصصی آن آگاهی نداشته باشد ممکن است عارضه‌ای متوجه بیمار شود و بیماری را بیشتر کند البته عارضه‌هایی مانند خونریزی نیز در نقاطی که به طور صحیح در این روش استفاده نشود دیده می‌شود.

وی در مورد اینکه انجام این طب توسط چه پزشکانی در کشور انجام می‌شود گفت: این یک درمان تخصصی است و وزارت بهداشت قوانین خاص خود را برای تأیید پزشکان دارد. در دنیا طب سوزنی یک درمان تخصصی محسوب می‌شود و به همین عنوان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. بنابراین فقط کسانی که دوره این رشته از طب را در دانشگاه گذرانده باشند و از وزارت بهداشت مجوز داشته باشند اجازه ارائه این خدمات را دارند.

کاظمی افزود: در کشور ما مدارک باید به تأیید وزارت بهداشت برسد به این صورت که پزشکانی که دوره بلندمدت این روش را می‌گذرانند از سوی وزارت بهداشت تأیید می‌شوند و دوره‌های کوتاه‌مدت مورد تأیید نیست.

وی گفت: طب سوزنی توسط کشور چین در یونسکو از 2 سال پیش ثبت جهانی شده و در کشور ما اکنون فقط 2 دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تهران اعضای هیئت علمی تخصصی طب سوزنی دارند و شاید به زودی رشته دانشگاهی آن نیز راه‌اندازی شود.

کاظمی گفت: پیشرفت‌های خوبی در عرصه طب سوزنی در کشور انجام شده اما نگرانی از اینکه این طب به صورت یک تجارت توسط برخی پزشکان تبدیل شود وجود دارد و برخی پزشکان ممکن است با این روش برخورد علمی نکنند.

استاد دانشگاه طب سنتی پکن گفت: بیماران نیز به هنگام مراجعه به پزشکان باید مدارک تأیید شده این پزشکان را ببینند و توسط پزشکانی که دوره‌های مخصوص طب سوزنی را ندیده‌اند درمان نشوند بلکه باید به پزشکانی که گواهی مدرک طب سوزنی را دارند مراجعه کنند.

کاظمی گفت: مردم مراقب تبلیغات اینترنتی، ماهواره‌ای و غیررسمی باشند و به آنها اعتماد نکنند چرا که در تمام بحث‌های سلامت، دارو و پزشکی باید به پزشکانی مراجعه کنند که از دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز معتبر علمی گواهی خود را دریافت کرده باشند.

هویج و سیب می‌توانند جایگزین مسواک شوند

یک دندانپزشک گفت: در صورت عدم دسترسی به مسواک از مواد غذایی فیبر‌دار جویدنی مثل هویج و سیب بلافاصله پس از مصرف مواد پوسیدگی زا استفاده شود تا سطح دندان تا حدی تمیز شده و با تحریک ترشح بزاق به شست‌وشوی نسبی دندان‌ها کمک شود.

پریسا مهراشتیاق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد نحوه صحیح مسواک زدن اظهار داشت: پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه از شایع‌ترین بیماری‌های میکروبی است که فرد را گرفتار می‌کند؛ البته می‌توان با رعایت بهداشت روزانه دهان و تغذیه مناسب از آن جلوگیری کرد چرا که بیماری‌های دهان و دندان کاملاً قابل پیشگیری هستند.

دندانپزشک و جراح کودکان گفت: مسواک باید تمام قسمت‌های دهان و تمام سطوح دندان‌ها- قسمت بیرونی، داخلی و سطح جونده دندان- را کاملاً تمیز کند و به صورت لرزشی از ناحیه‌ای که لثه به دندان می‌رسد تا سطح جونده دندان را به طور کامل پوشش داده و تمیز کند.

مهراشتیاق افزود: هر ناحیه دندان حداقل باید 7 تا 8 بار تمیز شود و هر وعده مسواک حداقل دو دقیقه طول بکشد و در طول روز دست کم دو بار مسواک زده شود.

وی ادامه داد: در صورت استفاده از مواد غذایی چسبناک مثل کاکائو، کلوچه و شکلات باید بلافاصله مسواک زده شود و در صورت عدم دسترسی به مسواک از مواد غذایی فیبر‌دار جویدنی مثل هویج و سیب بلافاصله پس از مصرف مواد پوسیدگی زا استفاده شود تا سطح دندان تا حدی تمیز شود و با تحریک ترشح بزاق به شست‌وشوی نسبی دندان‌ها کمک شود.

دندانپزشک کودکان تصریح کرد: والدینی که برای کودکانشان مسواک می‌زنند در صورت سن کم کودک می‌توانند فقط از حرکات چرخشی برای تمیز کردن سطوح مختلف دندان استفاده کنند و در صورتی که کودک قادر به تف کردن کامل خمیر دندان نیست از خمیر‌دندان‌های فاقد فلوراید یا مسواک همراه آب استفاده کند چرا که قورت دادن خمیر‌دندان باعث عوارض شدید در اندام‌های حیاتی مثل قلب، کلیه و استخوان‌ها می‌شود.

مهراشتیاق ادامه داد: والدین می‌توانند از نخ دندان دسته‌دار برای کودکان استفاده کنند تا این کار برایشان راحت‌تر بوده و از طرف دیگر برای کودک نیز خوشایند‌تر باشد.

وی افزود: استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز ضروری است.

دندانپزشک کودکان خاطرنشان کرد: استفاده از دهانشویه در کودکان توصیه نمی‌شود مگر در موارد خاصی که دندانپزشک تجویز کند؛ البته بزرگسالان می‌توانند از دهان‌شویه استفاده کنند.

خواب REM خستگی‌ها را می‌برد

مجید صادقی، روانپزشک با اشاره به تأثیر خواب با حرکات سریع چشم و بدون این حرکات در تجدید قوای روانی و جسمی، زمان خواب را به خستگی افراد نسبت داد و از کسانی که شبکار هستند خواست تا صبح خواب کافی داشته باشند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: زمانی که به خواب می‌رویم تا وقتی بیدار می‌شویم، مراحل مختلفی را پشت سر می‌گذاریم که این مراحل با حرکات سریع کره چشم و بدون این حرکات همراه است.

وی افزود: بعد از 90 دقیقه که به خواب می‌رویم، مرحله‌ای از حرکات سریع کره چشم که با رویا دیدن همراه است شروع می‌شود که به نام خواب REM می‌گویند.

وی ادامه داد:‌خواب با حرکات سریع چشم در طول شب 4 تا 5 بار تکرار می‌شود. در مرحله خواب REM در مغز پروتئین‌سازی‌های جدیدی صورت می‌گیرد که موجب برگشت سلامت روانی و ذهنی فرد می‌شود. بنابراین چنانچه فرد در طول روز استرس داشته باشد، اما شب خواب راحت و سالمی تجربه کند، صبح با برگشت سلامت روانی‌اش مواجه خواهد بود.

صادقی گفت: از طرفی خواب بدون حرکات سریع کره چشم یا NREM در جهت ترمیم قوای جسمی است.

وی افزود: بنابراین اگر عملکرد این مراحل در فرد به درستی نباشد، وی احساس نشاط نخواهد کرد.

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برخی مراجعان می‌گویند با وجود مقدار خواب مناسب باز احساس نشاط نمی‌کنند که این به دلیل بی‌نظمی در مراحل مختلف خواب است.

وی تصریح کرد: باید بهداشت خواب را رعایت کنیم و هر شب در ساعت معینی بخوابیم. حتی در شبی که فردایش تعطیل است نباید بیش از حد بیدار بمانیم.

وی ادامه داد: مصرف غذای سنگین، مواد محرک مانند قهوه، چای، دخانیات و الکل می‌تواند خواب را مختل کند.

این متخصص بهداشت و روان گفت: دوش گرفتن و فعالیت جسمی ملایم به ویژه در بعدازظهر خواب شبانه راحت را به همراه دارد.

وی گفت: برای داشتن خوابی راحت، نور، تهویه محل خواب و جریان هوا نیز اهمیت دارد. نور شدید و صداهای اضافه، موجب اختلال در عملکرد خواب می‌شود.

وی افزود: زمان خاصی برای خواب وجود ندارد و هر وقت فرد احساس خستگی کند، باید بخوابد.

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: بعضی افراد شبها بیدارند و راحت‌تر کار می‌کنند، این افراد باید بعد از فعالیت به اندازه کافی بخوابند تا صبح با نشاط بیدار شوند.

وی خاطرنشان کرد: زمان خواب به تفاوت ساختار بدنی و مغزی افراد بستگی دارد و کسانی که دیرتر می‌خوابند یا به دلیل شرایط شغلی شب‌ها بیدار هستند، باید پس از آن به اندازه کافی خوابیده و بهداشت خواب را رعایت کنند.

شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار