امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65897
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۲
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پانزدهمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری دوره چهارم روز سه‌شنبه و چهارشنبه به ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پانزدهمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری دوره چهارم روز سه‌شنبه و چهارشنبه به ریاست آیت‌الله مهدوی‌کنی و با حضور اعضای خبرگان در محل مجلس قدیم برگزار شد.

طی این دو روز سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد سخنرانی کرده و به سوالات اعضای خبرگان درباره مذاکرات هسته‌ای و مباحث اقتصادی پاسخ دادند.

رئیس قوه قضاییه، رئیس جمهور و وزیر اطلاعات از حاضرین در این اجلاس دو روزه بودند که همراه با سایر اعضا در پانزدهمین اجلاس حضور یافتند.

همچنین حسین فریدون برادر رئیس جمهور با حضور در روز اول اجلاس و تکیه بر جایگاه خبرگان، حاشیه‌ساز شد.

* تاکید آیت‌الله مهدوی‌کنی بر اهتمام سه‌قوه در پیگیری اقتصاد مقاومتی

بر پایه این گزارش، آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان در روز اول پانزدهمین اجلاس خبرگان با اشاره به رسالت اعضای خبرگان به بررسی بحث‌های داخلی کشور پرداخت و اظهار داشت: به یاد داریم که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال 92 شعار حماسه سیاسی و اقتصادی را مطرح کردند.

آیت‌الله مهدوی‌کنی ادامه داد: پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و تشدید تحریم‌ها از طرف غربی‌ها این حماسه اقتصادی به اقتصاد مقاومتی تفسیر و برنامه‌ریزی و به دولت ابلاغ شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش مجلس خبرگان در صیانت از جایگاه رهبری تصریح کرد: ما لازم می‌دانیم که تاکید کنیم شعارها و برنامه‌های اصولی که ابتدای هر سال از سوی مقام معظم رهبری مطرح می‌شود نباید صرفا به برنامه‌های معمولی و همایش‌ها محدود شود.

وی ضمن انتقاد از بسنده کردن رسانه‌ها به پیگیری شعارهای مقام معظم رهبری در سخنرانی‌ها و همایش‌ها افزود: این در حالی است که خرج زیادی برای اینگونه موارد هزینه می‌شود.

آیت‌الله مهدوی‌کنی ابراز امیدواری کرد: برنامه‌ای که دولت، مجلس و قوه قضائیه بر آن تاکید کرده‌اند و رهبری نیز با دعوت از روسای سه قوه بر آن تاکید داشتند به صورت عملی و اجرایی دنبال شود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تفسیر از اقتصاد مقاومتی این است که خود را متکی به خارجیان نکنیم گفت: البته این متکی نبودن به خارجی‌ها به این معنا نیست که نیاز به آنها ندارم چراکه همه ملت‌ها وابسته‌اند و بسیاری از مسائل در اثر همین روابط است که توسعه می‌یابد و پیشرفت می‌کند.

آیت‌الله مهدوی‌کنی ادامه داد: این تصور که «دستی از خارج بیرون آید و کاری کند» سبب می‌شود دشمن به سیاست نادرست خود امیدوار شود.

وی امکانات و سرمایه‌های اجتماعی، مالی انسانی علمی آموزشی و دانشگاهی و علما را سرمایه‌هایی بزرگ برای کشورمان عنوان و تصریح کرد: ملت ما در طول این 35 نشان داد که علاقه‌مند به پیشرفت استقلال و آزادی کشور و عدم دخالت بیگانگان است بنابراین دولت و قوای دیگر با این سرمایه‌های عظیم وابستگی به خارج را قطع کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اگر به یاری خدا بشتابیم خدا به ما کمک خواهد کرد چراکه در بعد و قبل از انقلاب نیز به ما کمک کرده است و قطعا کسانی که در راه خدا جهاد می‌کنند خداوند به آنان کمک خواهند کرد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی با تاکید بر اینکه خواسته خبرگان این است که اقتصاد مقاومتی فقط در حد شعار و نمایش نباشد گفت: تصور می‌کنیم که باز با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شعارها و دعوت از دانشمندان و مسئولان و غیره آغاز شده و مردم نیز به تماشا نشسته‌اند اما اگر در حد شعار اکتفا شود مردم ناامید خواهند شد.

وی ادامه داد: به اعضای مجلس خبرگان و مسئولان تذکر می‌دهم که مسائل را جدی ببینند و البته ما نیز دعاگوی آنان خواهیم شد چراکه دعای علما موثر است.

آیت‌الله مهدوی‌کنی تصریح کرد: تصور بنده این است که رجز خوانی در جنگ مفید است چراکه سبب تقویت روحیه سربازان می‌شود اما در کارهای زیربنایی نباید فقط همه‌چیز به رجز خوانی اکتفا شود.

وی اظهار امیدواری کرد انشاءالله که مسئولان امر، رئیس دولت و همچنین سایر قوا با همکاری و هماهنگی کارهای اجرایی را انجام دهند به گونه‌ای که بیگانگانی که تصور دارند ما به آنان امید بسته‌ایم ناامید شوند.
 
رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مردم جمهوری اسلامی ایران 35 سال نشان دادند که علیرغم فراز و نشیب‌ها بر آزادی و پیشرفت کشور خود اصرار دارند البته از مردم می‌خواهیم که به دولت کمک کند و همکاری و صبر داشته باشند.
 
آیت‌الله مهدوی کنی در ادامه سخنان خود به مقوله اسراف اشاره و تصریح کرد: در روزنامه‌ای خواندم که میزان مصرف انرژی در کشور ما به اندازه کشورهایی همچون چین و تمام اروپاست. البته من به محاسبات وارد نیستم اما ما خیلی اسراف‌کار هستیم و علت آن شاید نعمت فراوانی باشد که خداوند به ما داده است و این نعمت‌ها ما را مصرف بار آورده است.
 
وی ادامه داد: برخی از لامپ‌های کم‌مصرف امروز مورد استفاده بسیاری از ادارات و نهادهای مختلف قرار می گیرد اما متاسفانه می‌بینیم که پس از ساعات پایان کار ادارات همچنان این چراغ‌ها روشن است.
 
رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان گفت: ما در مصرف آب برق و سایر انرژی‌ها اسراف می‌کنیم اگر ملت 75 میلیونی اندازه چین و اروپا مصرف می‌کند نوعی اسراف است چراکه خداوند این اجازه را به ما مسلمانان نداده است.
 
آیت‌الله مهدوی‌کنی در ادامه سخنان خود با اشاره به تاثیر قناعت در سلامت جامعه گفت: آقای هاشمی‌رفسنجانی نیز در کتاب خاطرات خود آورده بود که نان‌ و پنیر می‌خورد و به وی گفته بودند که مگر رئیس مجلس نیز نان و پنیر می‌خورند. در حالی که ما به عنوان رهبران خبرگان نمایندگان مردم هستیم و امیدوارم که در زمینه اقتصاد مقاومتی مردم نیز تنها از دولت مطالبه نداشته باشند و مردم و دولت در کنار یکدیگر برای تحقق اقتصاد مقاومتی بکوشند.
 
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نزدیک شدن آستانه عید نوروز اظهار داشت: همه باید شادی‌های خود را قسمت کنیم تا همه در این ایام خوشحال باشند اما فقیر بودن خواست خدا نیست چراکه اگر چه بین افراد تفاوت وجود دارد اما همه باید در خدمت یکدیگر باشند و فقر معلول ظلم جهل و تنبلی است و نظام اسلامی می‌تواند با اقدامات خود فقر را ریشه‌کن کند.
 
وی مسئله هسته‌ای را یکی از مسائل مهم جامعه خواند و اظهار داشت: مسئولان دستگاه دیپلماسی باید در حفظ منافع ملت بکوشند و از خط قرمز‌ها نباید عبور کنند چراکه نظام ما نظامی اسلامی است و امیدواریم که در این زمینه با پشتیبانی مردم و رهبری عقب‌نشینی نکرده و ادامه دهیم و خداوند در این زمینه ما را یاری کند.
 
آیت‌الله مهدوی‌کنی به مسئله فرهنگی اشاره کرد و گفت: گاهی تصور می‌شود برای پیشرفت در مسائل فرهنگی باید اعلام کنیم که در همه مسائل آزادیم و حریم‌ها را بشکنیم و عده‌ای فکر می‌کنند که کلمه آزادی که در شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی مطرح شده است به معنای آن نیست که هر فردی هرچه می‌خواهد بگوید.
 
وی با بیان اینکه آزادی نعمت بزرگی است خاطرنشان کرد: همه پیشرفت‌های علمی نیازمند آزادی هستند اما معنای آزادی این نیست که هرفردی هر حرفی را بزند چراکه برخی به دنبال بهانه‌اند اما من فکر نمی‌کنم که چنین روشی شیوه پیامبران و شیوه امام خمینی باشد بنابراین حریم‌ها باید حفظ شود.
 
رئیس مجلس خبرگان با بیان اینکه برای پیشرفت‌های علمی آزادی نعمت بزرگی است اظهار داشت: برخی چیزهایی می‌نویسند حریم‌ها را می‌شکنند و تخلف می کنند در حالی که مسئولین نیز نسبت به این امر توجه دارند و در زمانی که سلمان رشدی به مقدسات کشورمان اهانت کرد امام خمینی او را مهدورالدم نامید و گفتند ما خجالت نمی‌کشیم و سکوت نمی‌کنیم.
 
وی ادامه داد: این گونه توهین‌ها در مسائل داخلی نباید به وجود بیاید من فکر می‌کنم مسئولان نیز نسبت به این عمل اتفاق نظر دارند که حریم‌ها نباید شکسته شود.
 
آیت‌الله مهدوی‌کنی به موضوع گشت ارشاد اشاره کرد و گفت: یک مسئولی نزد من آمد و گفت بهتر است گشت ارشاد را کنار بگذاریم که من در پاسخ او گفتم اگر گشت ارشاد را مصلحت نمی دانید چرا اعلام می‌کنید چراکه عده‌ای به دنبال بهانه هستند که مسئول این کشور این حرف‌ها را زده است که البته این موضوع برای دوره‌ آقای روحانی نیست.
 
رئیس مجلس خبرگان با اشاره به تقارن ایام نوروز و ایام فاطمیه اظهار داشت: کسی رفت‌و آمد را نهی نمی‌کند اما مثلا شیعیان حریم‌هایی را پاس می دارند بنابراین همانگونه که در 35 سال انقلاب به این امر توجه شده است مردم باید به این امر توجه کنند.
 
وی با بیان اینکه همه باید به مسلمین جهان کمک کنند اظهار داشت: اکنون شاهد هستیم که در ملت‌های اسلامی نظیر سوریه، لبنان و دیگر ملت‌های منطقه مسلمانان کشته می‌شوند که ما به عنوان مجلس خبرگان از این امر برائت می‌کنیم.
 
رئیس مجلس خبرگان تشکر از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن اظهار داشت: مردم امسال نیز همچون سال‌های گذشته در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کردند و پایبندی خود را بر آمارهای انقلاب اسلامی نشان دادند.

وی در پایان بخش‌هایی از منشور روحانیت امام خمینی (ره) را قرائت کرد.

*عراقچی: نیازی به غنی‌سازی 20 درصد نداشتیم

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه طی سخنانی در اجلاسیه مجلس خبرگان گفت: غنی سازی 3 و نیم درصد را تثبیت کردیم و این برای ما موفقیت است. غنی سازی 20 درصد را هم که متوقف کردیم، به آن نیاز نداشتیم.

عراقچی همچنین گفته است که ادعاهای اخیر لابی صهیونیستی برای مصرف داخلی خودشان است و هرچه دلشان می خواهد بگویند.

معاون وزیر خارجه در نوبت عصر این اجلاس نیز به اشکالات خبرگان درباره بحث رآکتور آب سنگین اراک جواب می‌دهد.

وی در جمع خبرنگاران نیز با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی هسته‌ای از فردا در وین آغاز می‌شود این مذاکرات را به سرپرستی بعیدی‌نژاد و در چارچوب مذاکرات نهایی با نمایندگان 1+5 اعلام کرد.

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات وین در راستای کارهای کارشناسی و فنی صورت می‌گیرد تصریح کرد در واقعه مذاکرات وین مقدمه‌ای برای مذاکرات 26 تا 29 اسفند است.

وی با بیان اینکه در مذاکرات 26 تا 29 اسفند ظریف، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران سیاسی 1+5 حضور دارند به گزارشی که درجمع اعضای خبرگان ارائه کرده بود اشاره کرد و گفت:‌ قطعاً دعای خیر اعضای مجلس خبرگان بدرقه راه تیم مذاکره‌کننده خواهد بود.

آیت‌الله حسن ممدوحی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد جزئیات گزارش عراقچی معاون وزیر امور خارجه که صبح امروز به اعضای مجلس خبرگان رهبری ارائه شد اظهار داشت: توضیحات آقای عراقچی نیاز به توضیحات اضافه داشت.

وی تاکید کرد: شبهه برای برخی‌ها حل نشد و ما در جلسه خصوصی که با آقای عراقچی در قم داشتیم وی به ما توضیحات کافی را داد و گفت: ما اقدامات را تاکنون مفید می‌دانیم و امیدواریم در آینده نیز موفق باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این پرسش که چرا شبهات اعضای خبرگان از توضیحات عراقچی برطرف نشد تصریح کرد: مسئله خیلی بغرنج است؛ آقای عراقچی گفتند که ما 5/3 درصد را تثبیت کردیم و تثبیت آن برای ما موفقیت است و 20 درصدی را که متوقف کردیم نیازی به آن نداشتیم.

آیت‌الله ممدوحی ادامه داد: اعضای مجلس خبرگان رهبری اشکالاتی هم درباره آب سنگین اراک داشتند که آقای عراقچی در نوبت عصر توضیح می‌دهد.

وی در پاسخ به پرسشی بر این اساس که نظر عراقچی درباره درخواست‌های لابی صهیونیستی از اوباما و ادعاهای آنان برای توقف فوردو و اراک چه بوده است خاطرنشان کرد: آقای عراقچی گفت اینگونه سخنان برای مصرف داخلی آنها است و هرچه دلشان می‌خواهند بگویند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اعضای مجلس خبرگان رهبری از توضیحات عراقچی راضی شدند یا خیر گفت: برخی‌ها راضی بودند و برخی‌ها نیز ایراد داشتند.

*آیت‌الله مهدوی کنی: دولت تعامل بیشتری با خبرگان رهبری داشته باشد

اعضای مجلس خبرگان رهبری شامگاه سه شنبه 13 اسفند ماه میهمان ضیافت شام آیت‌الله مهدوی کنی ریاست مجلس خبرگان رهبری بودند.

برپایه این خبر در این جلسه تنی چند از نمایندگان این مجلس مطالبی را را به شرح زیر بیان داشتند:

حجت‌الاسلام و المسلمین کازرونی با اشاره به اهمیت ساماندهی نطق‌های پیش از دستور خواهان ترتیب شرایطی شد تا تمامی اعضای مجلس خبرگان در طول دوره، به تناوب مجال سخن داشته باشند.

برپایه این خبر آیت‌الله میرمحمدی با ذکر نکاتی، به بررسی روایت مقبوله عمر بن حنظله و تطبیق ولایت فقیه بر آن پرداخت و بر این اساس به اصل پنجم قانون اساسی اشاراتی داشت.

آیت‌الله قرشی نماینده استان آذربایجان غربی با توجه به خطبه 59 نهج‌البلاغه و شورش خوارج علیه امیرالمومنین و نیز خبرهای غیبی حضرت علی دراین خطبه پیرامون سرنوشت این جماعت مطالبی را بیان کرد.

آیت‌الله وافی نماینده مردم یزد در مجلس خبرگان با اشاره به مسائل اقتصادی از دولت خواست همانگونه که قول داده است درباره نگرانی خبرگان و دلسوزان پیرامون تورم و گرانی در سطح کشور اهتمام ویژه‌ای داشته باشد تا جلوی فشار مضاعف بر مردم گرفته شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله فرهنگ و بروز برخی ناهنجاری‌ها در سطح جامعه پرداخت و درباره برگزاری جشنواره‌‌هایی که حریم احکام اسلامی در آنها رعایت نمی‌شود هشدار داد.

آیت‌الله طبرسی؛ عضو مجلس خبرگان و امام جمعه ساری نیز در تکمیل صحبت‌‌های حجت‌الاسلام و المسلمین کازرونی پرداختن به فقه سیاسی و تبیین مسائل پیرامون آن را از سوی خبرگان خواستار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دیرباز؛ نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس خبرگان هم مطالبی را درباره پرداختن مجلس خبرگان به مسائل جاری کشور و پیگیری آنها از سوی ایشان خواستار شد.

وی با اشاره به جایگاه این مجلس از نقش علما و روحانیون شیعه در طول ادوار گذشته وظیفه نمایندگان مجلس خبرگان رهبری را بسیار مهم و خطیر ارزیابی کرد و افزود:« داشتن عکس العمل صرفاً تدافعی نسبت به مسائل کشور مطلوب نخواهد بود.»

حجت الاسلام و المسلمین علی اسلامی دیگر عضو مجلس خبرگان نیز در این نشست با اشاره به مبارزه علیه افکار انحرافی در طول تاریخ از عصر پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) تا عصر حاضر استفاده از تجربه گذشتگان برای جلوگیری از ترویج فرهنگ مهاجم غربی و تفکرات منحرف را خواستار شد و افزود:« وظیفه و سهم نمایندگان مجلس خبرگان دراین زمینه دارای اهمیت فوق العاده ای است.»
 
آیت‌‌الله نور مفیدی نیز بر معرفی هرچه بیشتر مجلس خبرگان در سطح جامعه و برای مردم تأکید کرد و تصریح کرد:« باید آگاهی توده مردم را نسبت به این مجلس مهم و نقش آن در نظام بالا برد؛ چرا که مردم باید بدانند این مجلس از جایگاه والایی برخوردار است که وظیفه تصمیم سازی در سطح کلان نظام را بر عهده دارد.»
 
آیت‌الله نعیم آبادی هم با اشاره به سخنان آیت‌الله مهدوی کنی؛ ریاست مجلس خبرگان رهبری در مورد پرهیز از اسراف در نهادها، دوایر دولتی و عموم جامعه این مسأله را مطابق آموزه های دینی و دستورات اسلام عزیز دانست و پیشنهاد داد این امر هر چه سریعتر با بهترین شیوه در سطح کشور نهادینه شود.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین نمازی عضو دیگر مجلس خبرگان بود که در جلسه ضیافت شام ریاست مجلس خبرگان نکاتی را بیان کرد. وی بر ارتباط بیشتر نمایندگان مجلس خبرگان و دولت برای حل برخی مشکلات کشور تأکید کرد.
 
حجت‌‌الاسلام و المسلمین  عباسعلی سلیمانی عضو مجلس خبرگان و امام جمعه زاهدان نیز با اشاره به خلق حماسه سیاسی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از سوی مردم و مسئولین نظام ، برکات این حماسه را مدیون منویات رهبر معظم انقلاب دانست و افزود:« حضور پر شعور آحاد مردم از برادران شیعه و اهل سنت در راهپیمایی 22 بهمن امسال از نشانه ها و برکات این حماسه سیاسی می باشد.»
 
حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی دیگر نماینده مجلس خبرگان رهبری نیز مطالبی را پیرامون وظایف مجلس خبرگان رهبری بیان کرد .
 
حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالهادی حسینی شاهرودی نیز بر وحدت هر چه بیشتر بین مسؤولین و مردم برای پیشبرد اهداف نظام تأکید نمود. وی در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله فرهنگ اشاره و بر رعایت قوانین و اجرای طرح حجاب و عفاف در جامعه و حرکت دولت و تمام دستگاههای دولتی از جمله وزارت ارشاد و آموزش عالی در راستای اجرای این طرح تأکید کرد.
 
آیت‌الله احمد بهشتی هم درباره برخی تهدیداتی که ممکن است جامعه را تهدید نماید سخنانی ایراد کرد. وی نسبت به برخی مسائل مربوط به بنیان خانواده ایرانی و خطراتی که آن را تهدید می کند هشدار داد. همچنین در خصوص بروز برخی ناهنجاریهای فرهنگی در سطح جامعه بویژه در بین جوانان را خطری جدی در مسیر فرهنگ دینی نظام اسلامی ارزیابی کرد.
 
در پایان این نشست که طبق روال اجلاس گذشته در حاشیه اجلاسیه برگزار می‌شود، آیت‌الله مهدوی کنی ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری، ضمن سخنانی بر وظیفه مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد و گفت:‌ «وجود این مجلس در ساختار نظام جمهوری اسلامی و تدبیر حضرت امام (ره) برای تشکیل این مجلس با عظمت در راستای تقویت جایگاه رهبری و پشتوانه قوی رهبری نظام است.»
 
ریاست مجلس خبرگان همچنین بر وحدت و همدلی هر چه بیشتر مسؤولین در دستگاه‌‌های مختلف و روحانیت تأکید کرده و از دولت محترم خواست با تعامل بیشتر با نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری از رهنمودهای دلسوزانه نمایندگان این مجلس برای پیشبرد بهتر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی استفاده بیشتری کند.

*آیت‌الله مهدوی‌کنی: اعضای خبرگان سوالات خود را به صورت قطعنامه برای مسئولان بفرستند

آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری عصر امروز (چهارشنبه) در اختتامیه پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری در محل ساختمان مجلس قدیم ضمن تقدیر و تشکر از اعضای خبرگان رهبری برای حضور فعال در اجلاس دو روزه اظهار امیدواری کرد انشاءالله این اجلاس برای پیشبرد اهداف انقلاب مفید و موثر باشد.

وی افزود: طی این دو روز مسائل مختلف داخلی و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای خبرگان رهبری نیز تذکرات لازم را به مسئولان کشور دادند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: همچنین اعضای مجلس خبرگان رهبری نقدهای خود را با کمال دلسوزی و احترام در خصوص مسائل داخلی و بین‌المللی مطرح کردند.

آیت‌الله مهدوی کنی با تاکید بر اینکه مسائل مطرح شده از سوی اعضای خبرگان رهبری به مسئولان برای پیگیری داده خواهد شد، گفت: فردا پنجشنبه در حضور رهبر انقلاب جمع‌بندی نهایی مسائل را خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند باید اعضای خبرگان رهبری سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را به صورت قطعنامه برای مسئولان بفرستند و از مسئولان نیز پاسخ بخواهند.

در ادامه آیت‌الله مهدوی‌کنی با تأکید بر اینکه ما در این سنگر آماده‌ایم و این به معنای حضور جدی نیست، تصریح کرد: ما از همه دست‌‌اندرکاران این اجلاس و خدمت‌گزاران داخلی تشکر می‌کنیم.

رئیس‌ مجلس خبرگان رهبری ادامه داد:‌ ما هر چه که داریم از امام است و این انقلاب با یاد امام خمینی می‌درخشد و از این رو ما خود را مدیون ایشان می‌دانیم.

وی با اشاره به رشادت رزمندگان اسلام در دوران جنگ هشت ساله و پاسداشت یاد و خاطره آنها تأکید کرد‌: ما فراموش نمی‌کنیم آنچه که داریم از این بزرگواران است.

وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم راه آنها را ادامه دهیم از مسئولین پانزدهمین اجلاس خبرگان تشکر و قدردانی کرد و افزود: امیدواریم این مطالب برای دولت و علما خیر باشد.

آیت‌الله مهدوی‌کنی با یادآوری این نکته که اعضای مجلس خبرگان رهبری فردا با حضور در حرم حضرت امام با امام راحل تجدید بیعت می‌کنند، به دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ما راه امام را فراموش نکرده‌ایم و امیدواریم تا 120 سال در خدمت‌تان باشیم.

* ارائه گزارش طیب‌نیا از وضعیت اقتصادی کشور به اعضای خبرگان

حجت‌الاسلام سید‌عبدالهادی حسینی شاهرودی مقدسی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به گزارش وزیر اقتصاد به اعضای خبرگان اظهار داشت: در این جلسه وزیر اقتصاد گزارشی از  مشکلات اقتصادی گذشته و اقداماتی که در دولت یازدهم انجام شده است،‌ ارائه داد.

وی افزود: در جلسه صبح برخی اعضای خبرگان سوالات خود را مطرح کردند و قرار است علی طیب‌نیا در جلسه بعدازظهر به این سوالات پاسخ دهد.

*طیب‌نیا: دولت در حال برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرای اقتصاد مقاومتی است

همچنین علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی درحاشیه دومین روز پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری دوره چهارم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه مذکور چالش‌های و مشکلات عمده اقتصاد را با خبرگان در میان گذاشتیم تصریح کرد:‌ البته در این جلسه گفتیم که چه برنامه‌هایی دولت برای آرامش بازار اقتصاد دارد.

وزیر اقتصاد همچنین اظهار داشت که در ماه‌های گذشته دولت‌کارهای خوبی برای ایجاد آرامش و کنترل تورم در بازار انجام داده است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر تورم ماهانه از 3 و نیم درصد به 4 دهم درصد کاهش یافته تصریح کرد:‌ این اتفاق ناخودآگاه در حفظ قدرت پول ملی اثرگذار است.

طیب نیا ادامه داد: سیاست‌های اجرایی دولت باعث شده است چرخ اقتصاد کشور  در حال به حرکت درآمدن باشد.

وزیر اقتصاد هم چنین با اشاره به ابلاغ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در باره اقتصاد مقاومتی گفت:‌ در دولت درحال طراحی و برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای این ابلاغ رهبری هستیم.

وی همچنین درباره برنامه بانک مرکزی برای وصول مطالبات معوق بانکی گفت:‌ به افرادی به دلیل شرایط اقتصادی و بدهی معوق به بانک‌ها بر اساس برنامه بانک مرکزی، تسهیلات داده می‌شود تا با فعال کردن واحدهای تولیدی خود بدهی‌هایشان را در تاریخ و مدت‌های معین بپردازند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین درباره افرادی که عمداً در پرداخت بدهی خود به بانک‌ها قصور می‌کنند  گفت:‌ بانک مرکزی با برنامه‌ریزی و قاطعیت مطالبات خود را پیگیری و به ثمر می‌رساند.

طیب نیا همچنین درباره زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها و سقف درآمدی یارانه‌بگیران گفت: به‌زودی در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد و دولت نیز تلاش می‌کند تا براساس برنامه‌ریزی‌ها برای اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی در سال 1393 و همچنین نحوه نام‌نویسی یارانه‌بگیران اطلاع‌رسانی کند.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در جلسه سوم پانزدهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان برخی اعضا به عنوان ناطق سخنانی را مطرح کردند.

اولین سخنران پیش از دستور این جلسه حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی نماینده استان خوزستان در مجلس خبرگان بود که در خصوص وظایف نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و ارتباط آنها با دستگاه‌های دولتی سخن گفت.

آیت‌الله نعیم‌آبادی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه بندرعباس به عنوان دومین سخنران پیش از دستور با ذکر روایتی از معصوم علیه السلام، پیرامون نقش مجلس خبرگان و قشر روحانی جامعه گفت: دشمن شناسی و معرفی دشمن(آمریکا) و نقشه های او برای مردم از وظایف روحانیون است.
 
وی در همین زمینه از برخی جنایات رژیم آمریکا در سطح کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکای لاتین و استثمار و استعمار این کشورها سخن گفت.
 
این عضو مجلس خبرگان و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان افزود: علما و روحانیون باید چهره واقعی آمریکا و ایالات متحده را به مردم بشناسانند تا دیگر کسی جسارت آن را نداشته باشد که چهره خوبی از این دولت استکباری به مردم نشان دهد.
 
نماینده مردم هرمزگان در خبرگان رهبری با مرور کتاب آمریکای لاتین قسمتهایی از آن را قرائت کرد  و در ادامه افزود: در سال 1950 ، هفتاد درصد معادن و منابع خام و پنجاه درصد تولید ناخالص ملی آمریکای لاتین تحت کنترل آمریکای شمالی داشت. با این حال در آن زمان یک دیپلمات آمریکایی می‌گوید تعجب آور است که با وجود کمک‌های آمریکا به کشورهای آمریکای لاتین ،آمریکاییها را چپاول گر می دانند، اهالی آمریکای لاتین دندانهایشان ر ا با خمیر دندان ساخت آمریکای شمالی مسواک می کنند، کوکا کولا می نوشند و با خودروهای ساخت ایالت متحده حرکت می کنند.
 
آیت الله نعیم آبادی در بخش دیگری از نطق خود به موضوع فرهنگ اشتغال و معضل بیکاری پرداخت و تصریح کرد: در کشور ما علی رغم وجود مشکل بیکاری بیکاری ، اما مشکل عمده تر فرهنگ کار و اشتغال است، و الا در بسیاری از رشته ها کار هست، اما افراد حاضر نیستند در این کارها اشتغال پیدا کنند و این امر باید اصلاح شود.
 
سومین سخنران پیش از دستور جلسه صبح روز چهارشنبه نیز، حجت‌السلام علی اسلامی نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان بود.
 
وی در سخنرانی خود با اشاره به برخی فسادهای اقتصادی در کشور بروز این گونه مسائل را زیبنده جامعه اسلامی ندانست و اظهارداشت: بروز چنین مواردی در نظام اسلامی وهن احکام اسلامی دانسته شده و فضا را آلوده می‌کند.
 
این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به کارآیی و توان مدیریتی اسلام و فقاهت اهل بیت شیعه و گستره نفوذ انقلاب اسلامی در سطح جهان و به عقب‌نشینی وادار کردن ناتو و پنتاگون تصریح کرد: ما می‌توانیم با جلوگیری از اینگونه فسادهای و چپاول اموال عمومی و بیت المال، چهره  مدیریت فقه را همچنان درخشنده نگه داریم.
 
وی در همین زمینه به مسأله گزینش و لزوم آن برای اجرای صحیح گزینش در سطح دوایر دولتی تأکید کرد و افزود: نباید نیروها بصورت فله وارد اداره کشور شوند با لحاظ ملاکات اسلامی که در شرع مقدس بر آنها تأکید شده می توان از بین افراد، نیروهایی با معیارهای اسلامی، جذب کرد.
 
حجت‌الاسلام اسلامی همچنین بر نقش علمای بلاد و بزرگان و زنده نگهداشتن فرهنگ دعا و مناجات در سطح جامعه و بین مردم تأکید کرد و از علما خواست همچنان سیره  بزرگانی همچون حضرت امام (ره) و علمای ربانی را در برپایی مجالس دعا و مناجات ادامه دهند و همانند طرح‌هایی مثل راهیان نور توسط برادران و شجره  صالحین با رعایت مقام معظم رهبری دام ظله العالی صورت بگیرد.

به گزارش فارس در ادامه حجت الاسلام علی معلمی نماینده استان مازندران هم در نطق پیش از دستور خود با اشاره به فرازهایی از وصیت نامه سیاسی الهی امام راحل (ره) همگان علی الخصوص علما و مسؤولین نظام را به مرور چندباره وصایای حضرت امام توصیه کرد و از جایگاه نهاد مجلس خبرگان در تقویت مقام ولایت فقیه سخن گفت و تأکید کرد: امروزه با وجود امکانات رسانه ای می‌توان مباحث ولایت فقیه را برای اقشار مختلف به ویژه دانش آموزان و دانشجویان تبیین کرد.

وی در ادامه با اشاره با مسأله بانکداری اسلامی ، اجرای ناصحیح برخی قوانین بانکداری اسلامی را از سوی بخشی از بانکهای کشور مورد انتقاد قرا داد و برلزوم تذکر دادن مداوم نسبت به این گونه مسائل تأکید کرد.

وی ضمن یادآوری حمایت از دولت خاطر نشان کرد: تذکرات و انتقادات درست از دولت می تواند قوه مجریه را در جریان خدمت رسانی بهتر به مردم کمک کند.

*آیت‌الله رازینی: اقتصاد مقاومتی یک ضرورت برای کشور است

آیت‌الله رازینی عضو مجلس خبرنگان در حاشیه پانزدهمین اجلاس دور چهارم مجلس خبرگان با حضور در جمع خبرنگاران به اهمیت مجلس خبرگان به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: مجلس خبرنگان یکی از نهادهایی است که برای تعیین رهبری برای مواقع نیاز شکل گرفته است که در هر سال دو بار اجلاس برگزار می‌کند و طبعاً اعضای خبرگان بنا به وظیفه خود که باید در همه امور اشراف داشته باشند، وزرا و مسئولین در جلسات خبرگان حاضر شده و گزارش می‌دهند.

وی با بیان اینکه در این دوره از وزارت خارجه آقای عراقچی و از وزارت اقتصاد علی طیب‌نیا در جمع اعضای خبرگان حاضر شدند، خاطرنشان کرد: در این دوره مباحث مفیدی مطرح شد که در راستای پیگیری مسائل کلان از سوی اعضای خبرگان بود.

عضو مجلس خبرگان اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت برای کشور خواند و اظهار داشت:‌ اکنون در شرایطی هستیم که باید مسائل کشور را حل کنیم و با توجه به مشکلاتی که در زمان تحریم‌ها با آن روبرو هستیم باید به گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم کشور را به پیشرفت برسانیم.

آیت‌الله رازینی با بیان اینکه تغییر دولت موجب به تأخیر انداختن شعار امسال که همانا حماسه سیاسی و اقتصادی است شده است، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خود بر حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی تأکید کردند که امیدوارم تأکیدات دوباره ایشان موجب جهش اقتصادی شود.

وی در پایان با اشاره به فرهنگ صرفه‌جویی در کشور خاطرنشان کرد:‌ همه باید تلاش کنیم تا کشور را بدون اتکاء به نفت اداره کنیم و با اصلاح روش‌ها متکی به خود باشیم که اگر تحریم شدیم بتوانیم کشور را بدون نفت اداره کنیم.

*طیب‌نیا: سیر صعودی قیمت‌ها از اردیبهشت آغاز می‌شود/رویکرد جدید دولت برای سبد کالا

حجت‌الاسلام محمد بهرامی خوشکار عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره پاسخ‌های وزیر اقتصاد به سؤالات اعضای خبرگان اظهار داشت: آقای طیب‌نیا درباره حامل‌های انرژی گفت ما مجبور هستیم در یک بازه زمانی قیمت‌های این حامل ها را بالا ببریم اما به خاطر اینکه در جامعه تنشی ایجاد نشود، تصمیم گرفتیم شیب آن را ملایم کنیم و آنطور که قرار بوده، قیمت‌ها را بالا نبریم.

خوشکار ادامه داد: وزیر اقتصاد تأکید کرد که از ماه فروردین قیمتی بالا برده نمی‌شود و در ماه اردیبهشت احتمالاً قیمت‌ها سیر صعودی پیدا می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد درباره سبد کالا نیز موضوعاتی را مطرح کرد، افزود: وزیر اقتصاد درباره سبد کالا گفت که ما از سال آینده تصمیم داریم به بانک اعلام کنیم که آن مقدار وجه را می‌گیرند و به عده‌ای اگر بروند و کالا را بگیرند 20درصد تخفیف داده می‌شود.

وی درباره هدفمندی یارانه‌ها و توضیحات وزیر اقتصاد در این زمینه نیز خاطرنشان کرد: ایشان گفتند بحث هدفمندی یارانه‌ها به این شکل شد که سازمان‌های مربوطه پیگیری کنند و دهک‌های جامعه را در نظر بگیرند تا دهک‌های بالا حذف شود.

خوشکار یادآور شد: با توجه به صحبت‌های مطرح شده اگر این بحث‌ها بخواهد اجرایی شود نتیجه خوبی خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به وعده‌های وزیر اقتصاد درباره هدفمندی یارانه‌ها و سبد کالا متذکر شد: در این جلسه وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرد به مقطعی برسیم که گرانی به مردم تحمیل نشود و تأکید کرد ما چاره‌ای نداریم و قیمت‌ها باید بالا برود.

«وزیر اقتصاد به اعضای خبرگان گفت در حال حاضر فاصله ما با قیمت‌های جهانی زیاد شده است و باید برای این فکری کنیم و درباره سوخت هم توضیح داد که مصرف انرژی و سوخت در اوایل هدفمندی یارانه‌ها بسیار خوب بوده است اما اکنون سیر صعودی پیدا کرده که معنا دار بوده است»

*میرتاج‌الدینی: صداسیما تریبون دولت نیست

محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی صدا وسیما با ورود غیرمنتظره خود در آخرین روز پانزدهمین روز مجلس خبرگان در جمع خبرنگاران حضور یافت و در ارزیابی رابطه صدا و سیما و دولت گفت تعامل صدا و سیما و دولت بهتر شده است چرا که مجلس از بودجه صدا و سیما حمایت کرده است و در عرصه هدفمندی یارانه‌ها نیز شاهد هستیم که برنامه‌ریزی‌های خوبی شده است و همه خود را برای حمایت از دولت آماده کرده‌اند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر انتقادات وارد شده به شعاری عمل کردن صدا و سیما خاطرنشان کرد: در عرصه هدفمندی‌یارانه‌ها هماهنگی بین طرفین انجام شده است و در همین دوره مشاهده می‌کنید که بسیاری از اعضای دولت در برنامه‌های مختلف صدا و سیما نظیر گفت‌وگوی ویژه خبری و برنامه پایش حضور یافته و صحبت می‌کنند.

میرتاج‌الدینی در پاسخ به این سؤال که قرار نبود صدا و سیما به تریبون دولت تبدیل شود، خاطرنشان کرد: خیر اینگونه نیست که صدا و سیما تریبون دولت باشد بلکه اینها جزء سیاست‌های کلان نظام است که با توجه به تأکید رهبری بر همکاری بین قوای سه‌گانه همه برای اجرایی شدن آن تلاش می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به نامه ضرغامی در مسئله هسته‌ای اظهار داشت: در دولت گذشته نیز شاهد بودیم که همه مسئولان در زمینه هدفمندی یارانه‌ها کمک کردند.

لازم به ذکر است معاون پارلمانی صدا و سیما دلیل حضور غیرمنتظره خود را در ساعات پایانی روز نهایی پانزدهیمن اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری دیدار با برخی اعضای خبرگان نامید و گفت: من برای دیدار چند تن از اعضای خبرگان به اینجا آمدم.

آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری عصر امروز (چهارشنبه) در حاشیه اختتامیه پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران توضیحاتی را در مورد اجلاس دو روزه خبرگان رهبری ارائه کرد.
 
وی افزود: آقای طیب‌نیا وزیر اقتصاد توضیحات خوبی را از روند کاری که در کشور آغاز شده است و بعد از نقطه نظرات مقام معظم رهبری و اقداماتی که دولت در مورد اقتصاد مقاومتی انجام می‌دهند توضیحات خوبی ارائه شد.
 
آیت‌الله حسینی‌بوشهری به گزارش عراقچی معاون وزیر امور خارجه در نشست روز نخست پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری اشاره و تصریح کرد: نقطه‌نظرات آقای عراقچی نحوه اقدام مشترکی که (توافقنامه) دادند و زوایایی از بحث که برای اعضای خبرگان داشتند وی پاسخ دادند.
 
وی تأکید کرد: باید همه کمک کنیم که عزیزان در دیپلماسی بتوانند از حقوق هسته‌ای ما به خوبی دفاع کنند و دل ملت‌مان را شاد کند.
 
این عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که آیا آقای طیب‌نیا در مورد سبد کالا نیز توضیحاتی را به خبرگان رهبری داد یا خیر، گفت: بله، آقای طیب‌نیا در موضوع سبد کالا توضیحاتی را داد که البته رئیس جمهور در مورد نقیصه سبد کالا توضیحاتی را از قبل ارائه داده‌اند.
 
آیت‌الله بوشهری اضافه کرد: البته در مورد سبد کالا قرار نبود توضیحات زیادی در این خصوص داده شود بنابراین آقای طیب‌نیا به صورت اشاره از کنار آن عبور کردند.
 
وی در پاسخ به این پرسش که برخی از اظهارنظرها در داخل موجب تحریک طرف بیرونی می‌شود، نظر شما چیست، گفت: بالاخره این یک اصل اساسی است که ما طبیعتا باید هوشمندانه با مسائل برخورد کنیم و در عین حال که واقعیت‌های جامعه ما نیز باید بیان شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ما نباید کاری کنیم که سوژه‌ای به دست دشمن بیفتد و این یک اصل اساسی است اما باید نسبت به امکانات، قدرت و توانمندی کشور به گونه‌ای به دشمنان بفهمانیم که این ملت، ملت ضعیفی نیست و در اوج تحریم‌ها در اوج توانمندی بوده است و به این توانمندی خود نیز ادامه خواهد داد.

گزارش وزیر اقتصاد درباره مهار تورم و هدفمندی یارانه‌ها قانع‌کننده بود

عضو مجلس خبرگان رهبری گزارش وزیر اقتصاد درباره مهار تورم و هدفمندی یارانه‌ها را قانع‌کننده عنوان کرد.

*فلاحیان: گزارش وزیر اقتصاد درباره مهار تورم و هدفمندی یارانه‌ها قانع‌کننده بود

حجت‌الاسلام فلاحیان عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به توضیحات وزیر اقتصاد برای اعضای خبرگان اظهار داشت: در این جلسه آقای طیب‌نیا درباره چگونگی مهار تورم و برنامه‌های دولت در این زمینه صحبت کرد.

فلاحیان افزود: وزیر اقتصاد درباره هدفمندی یارانه‌ها توضیحاتی را ارائه داد و در مجموع اظهارات وی قانع کننده بود.

به گزارش فارس، اعضای مجلس خبرگان رهبری فردا در دیدار با مقام معظم رهبری جمع‌بندی خود را از اجلاس دو روزه خبرگان مطرح خواهند کرد.

*جزایری:‌ اقتصاد مقاومتی نباید در حد شعار و تبلیغ باقی بماند

آیت‌الله جزایری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری عصر امروز (چهارشنبه)در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که برخی‌ها می‌گویند حضرت امام به دلیل شرایط بحث جمهوریت را مطرح کرده‌اند اظهار داشت: ما نظرات حضرت امام را ناگزیر باید از پیام‌ها و کلمات خود حضرت امام (ره) دریافت کنیم بنابراین راوی‌گری نداریم.

وی افزود: آنچه که در پیام‌ها و سخنان حضرت امام(ره) به صراحت بیان شده است، جمهوری اسلامی بود و اگر یادتان باشد حضرت امام(ره)در خصوص جمهوری اسلامی نیز فرمودند نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر و این به این دلیل بود که نهضت آزادی‌ها پیشنهاد کرده بودند که بگوییم جمهوری دموکراتیک اسلامی با حضرت امام مخالفت کردند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: آنهایی که می‌گویند حضرت امام به جمهوریت اعتقاد نداشته برای اثبات سخنان خود سند و دلیل بیاورند چرا که اینگونه نمی‌شود و این خلاف حقوق بشر است چرا که باید هر کسی برای سخن خود دلیلی داشته باشد.

آیت‌الله جزایری در مورد اقتصاد مقاومتی نیز گفت: اعضای خبرگان رهبری در مورد کلیت اقتصاد مقاومتی بحث و گفت‌وگو کردند و باید پیگیری شود اقتصاد مقاومتی در حد شعار و تبلیغ نباشد.

پیشنهاد مجلس خبرگان به دولت در مورد نحوه توزیع سبد کالا و یارانه نقدینماینده مردم تبریز در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری به دولت پیشنهاد کردند که سبدکالا و یارانه‌ نقدی از طریق کمیته امداد به نیازمندان داده شود اما هنوز در این خصوص مصوبه‌ای صورت نگرفته است.

*مجتهد شبستری: پیشنهاد مجلس خبرگان به دولت در مورد نحوه توزیع سبد کالا و یارانه نقدی

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله مجتهد شبستری نماینده مردم تبریز در مجلس خبرگان رهبری عصر امروز (چهارشنبه) در حاشیه اختتامیه پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص ارزیابی دستاوردهای پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری اظهار داشت: این اجلاس مثل سایر اجلاس‌های گذشته بسیار خوب و پربار بود.

وی همچنین در مورد توضیحات آقایان عراقچی و طیب‌نیا به اعضای مجلس خبرگان تصریح کرد: وزیر اقتصادو معاون وزیر امور خارجه توضیحات خوبی دادند و آقای عراقچی راجع به مذاکرات هسته‌ای و ژنو صحبت‌هایی را ارائه داد و به سؤالات اعضا پاسخ گفت.

آیت‌الله مجتهد شبستری به گزارش وزیر اقتصاد و اعضای مجلس خبرگان رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: آقای طیب‌نیا در مسائل اقتصاد به ویژه اقتصاد مقاومتی و مسائل مربوط به یارانه‌ها صحبت کرد و به سؤالات اعضای خبرگان رهبری در این مورد پاسخ دادند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این پرسش که اعضای مجلس خبرگان رهبری چه راه‌کارهایی برای اقتصاد مقاومتی ارائه دادند گفت: اعضای مجلس خبرگان رهبری ضمن سخنرانی‌های قبل از دستور اشاراتی را مطرح کردند که به عنوان مثال برخی آقایان پیشنهاد کردند که از طریق کمیته امداد سبد کالا و یارانه‌ها به مردم داده شود اما اینکه به شکل مدون و حساب‌شده این راهکارها مصوب شود نبوده است.

وی افزود: در فرصتی دیگر شاید در کمیسیون‌های مربوطه در مورد سبد کالا و یارانه‌ها از طریق کمیته امداد صحبت شد و چنانچه مصوبه‌ای صورت گرفت اعلام خواهیم کرد.

آیت‌الله مجتهد شبستری در مورد بررسی عملکرد دولت درباره موضوع هسته‌ای نیز خاطرنشان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید راهی که شروع کردیم و ادامه دهیم و همانطور که ایشان فرمودند ما به این مذاکرات خوشبین نیستیم و دشمنان سوابق عهدشکنی فراوانی دارند بنابراین نمی‌توان اعتماد کرد. وی ادامه داد: آینده مشخص خواهد کرد که آیا غربی‌ها بر روی حرف خود هستند و یا خیر.

*بیانیه پایانی پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان

اعضای مجلس خبرگان رهبری در پایان پانزدهمین اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى دوره‏ چهارم بیانیه ای را صادر کردند.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

«وعد اللّه الذین آمنوا منکم و عملوا الصّالحات لیستخلفنّهم فى الارض»

مجلس خبرگان رهبرى با توجه به جایگاه رفیع شرعى و قانونى خود و به عنوان امین و چشم تیزبین نظام اسلامى و مردم، بعد از بحث و بررسى مسایل مهم کشور، در پایان پانزدهمین اجلاسیه‏ ى رسمى خود، لازم مى‏ داند نکاتى را به استحضار ملت شریف و مسئولان محترم برساند:

1 ـ حضور پر شکوه و با صلابت مردم فداکار ایران اسلامى در راهپیمایى 22 بهمن در جشن آغاز سى و ششمین سال حیات طیبه‏ ى نظام مقدس جمهورى اسلامى، نشانه‏ ى عظمت، هوشیارى و آگاهى این ملت بزرگ است. ضمن تشکر و تقدیر صمیمانه؛ مى‏ دانیم که شکر این نعمت بزرگ جز با خدمتگزارى مدبّرانه و صادقانه و احترام به حقوق اساسى و حرکت در صراط مستقیم و پرهیز از اختلاف، التهاب، تشنج و تأکید بر شعارهاى اسلام ناب محمدى صلى ‏الله‏ علیه ‏و‏آله امکان‏ پذیر نمى ‏باشد. صداى پر طنین ملت در لبیک به نداى رهبر معظم انقلاب در دعوت از مردم، جهت حضور در راهپیمایى 22 بهمن، بیعتى دوباره با نظام اسلامى و آرمان‏ هان امام قدس‏ سره و شهداى والامقام میهن عزیزمان بود.
 
2 ـ پاى‏بندى به احکام نورانى اسلام در همه ‏ى ابعاد، اعم از احکام عبادى، حکومتى و قضایى، یکى از ارکان موفقیت در عرصه ‏هاى گوناگون بوده، هست و خواهد بود و بر همه ‏ى خدمتگزاران نظام اسلامى در همه ‏ى سطوح، فرض است که با پاسدارى از فرهنگ اصیل اسلامى، بستر خدمتگزارى صادقانه را بیش از پیش، مهیا نموده و تلاش ‏هاى گسترده ‏ى رسانه ‏اى و خبرى استکبار جهانى که به دنبال ایجاد تردید در باورهاى دینى و ملى مردم ایران مى ‏باشد را خنثى نمایند.
 
از تمام رسانه‏ ها و دستگاه ‏هاى فرهنگى؛ به ویژه وزارت ارشاد و رسانه ‏ى ملى مى ‏خواهیم تا با هوشیارى و وفادارى نسبت به اصول انقلاب، با تهاجم فرهنگى دشمن، مقابله کرده و با تکیه بر هنر فاخر اسلامى و ملى، فرهنگ غنى اسلام و تربیت دینى و تمدن اسلامى را تجلى بخشند.
 
3 ـ فشارهاى اقتصادى، سیاسى و فرهنگى از سوى نظام سلطه بر ملت صبور ایران اسلامى، به فضل الهى تاکنون حاصلى جز تقویت اراده‏ى ملت شریف نداشته است و مردم عزیز همواره و تحت هر شرایطى پشتیبان نظام اسلامى خواهند ماند.
 
4 ـ ولایت فقیه، ستون خیمه ‏ى انقلاب و نظام و محور وحدت امنیت و اقتدار ملّى ماست و صیانت و پاسدارى از حریم آن، وظیفه ‏اى اسلامى و ملّى است.
 
نظام جمهورى اسلامى با مدیریت مدبّرانه و زعامت حکیمانه‏ ى حضرت آیت الله خامنه ‏اى (مدظله ‏العالى) توانسته است معادلات قدرت‏هاى سلطه ‏گر را بر هم زده و الهام ‏بخش حرکت عظیم بیدارى اسلامى در کشورهاى اسلامى و نهضت عدالت‏خواهانه در سرتاسر جهان گردد. مجلس خبرگان رهبرى، ضمن فصل الخطاب قرار دادن رهنمودهاى معظم‏ له، پیروى از ولایت مطلقه ‏ى فقیه را رمز وحدت و استحکام پیوند امام و امت مى‏داند.
 
5 ـ مجلس خبرگان رهبرى، تلاش کارآمد و خستگى ‏ناپذیر فرهیختگان، دانشمندان، نخبگان جوان و متخصصین مختلف در راستاى پیشرفت و تعالى کشور در عرصه ‏هاى مختلف را ارج نهاده و لزوم حمایت هر چه بیشتر از این سرمایه ‏هاى اصلى میهن اسلامى براى رسیدن به خودکفایى و خوداتکایى کشور را مورد تأکید قرار داده و بار دیگر توجه همه ‏ى مسئولان را به ضرورت وحدت و همبستگى و انسجام ملى، معطوف مى ‏دارد و از همگان مى ‏خواهد تا نقش خود را در حفظ فضاى آکنده از امید و نشاط و همدلى با عمل به قانون، رعایت اخلاق و مصالح کشور و انقلاب و اصول و آرمان‏ هاى امام قدس ‏سره به خوبى ایفا نمایند.
 
6 ـ از رئیس جمهور و دولت محترم مى‏ خواهیم که با تدبیر و پشتیبانى مردم شریف و صبور ایران، حراست و صیانت از دستاوردهاى انقلاب را در اولویت کار خود قرار داده و در رفع گرانى و سایر مشکلات مردم، نهایت کوشش را مبذول دارند.
 
7 ـ مجلس خبرگان رهبرى، ضمن تشکر از تلاش ‏هاى دلسوزانه‏ ى تیم مذاکره کننده‏ ى هسته ‏اى که باعث اعتمادافزایى جمهورى اسلامى درباره ‏ى صلح ‏آمیز بودن برنامه ‏ى هسته ‏اى خود شده است؛ از مسئولان دیپلماسى کشور مى ‏خواهد به اظهارات نابخردانه و تهدیدآمیز برخى مقامات آمریکایى پاسخ درخور دهند.
 
8 ـ حماسه‏ ى اقتصادى، با اتخاذ رویکرد اقتصاد مقاومتى باید به راهبرد جهادى در عرصه ‏ى تولید ملى، تبدیل گشته و در عمل تجلّى یابد و فرهنگ قناعت و پرهیز از اسراف در جامعه نیز باید نهادینه شود. از قواى سه گانه؛ به ویژه رئیس جمهور مى ‏خواهیم تا با اجراى برنامه ‏ى اقتصاد مقاومتى مردم را به آینده‏ ى کشور و انقلاب، امیدوار و دشمنان را نا امید کنند. هم چنین از قوه ‏ى قضاییه مى ‏خواهیم تا مسیر رسیدن به عدالت اجتماعى و خشکاندن ریشه ‏هاى فساد و تبعیض را هموار سازند.
 
9 ـ از همه ‏ى کشورهاى منطقه مى ‏خواهیم تا نسبت به تفرقه‏ انگیزى قدرت ‏هاى استکبارى که با هدف بر هم زدن امنیت خاورمیانه انجام مى‏ شود هوشیار باشند و در مقابله با فتنه ‏ى تروریسم تکفیرى و سلفى و مبارزه با نسل کشى مسلمانان در میانمار و آفریقاى مرکزى که توسط صهیونیسم بین الملل و با حمایت آمریکا براى تفرقه افکنى در کشورهاى اسلامى؛ به ویژه سوریه، لبنان، مصر، بحرین، افغانستان، پاکستان و عراق طراحى شده است، مقابله کرده و با حمایت و پشتیبانى از عنصر مقاومت در جهت محو غدّه‏ى سرطانى رژیم صهیونیستى و آزادى قدس شریف، گام بردارند.
 
10 ـ اقتدار ملى در بسترى از وحدت و هم‏ افزایى میان اقوام، طوایف و مذاهب به ویژه شیعه و سنى در جغرافیاى ایران اسلامى شکل مى ‏گیرد. ضمن احترام به همه ‏ى اقلیت ‏ها و تشکر از اقدامات انجام گرفته، لازم است تلاش مجدّانه ‏اى به عمل آید تا انسجام ملّى بامحوریت ولایت فقیه، بیش از پیش تقویت شود.
 
11 ـ با توجه به توطئه‏ هاى نظام سلطه و استکبار جهانى که تهاجم شدید فرهنگى و جنگ نرم علیه کشور را رقم زده است، از مسئولان فرهنگى کشور مى‏ خواهیم تا بیش از پیش به دغدغه ‏هاى فرهنگى توده‏ى مردم مسلمان کشور و نگرانى مقام معظم رهبرى؛ توجه نموده و باحمایت از خانواده و سیاست ازدیاد نسل؛ نهادینه ‏سازى سبک زندگى اسلامى ـ ایرانى را به جدّ در دستور کار خود قرار دهند.
 
12 ـ در آستانه ‏ى فرا رسیدن سال جدید، از مردم شریف ایران اسلامى انتظار داریم ضمن توجه به آداب و سنن دینى عید نوروز؛ یار زیردستان، محرومان و مسکینان بوده و شادى خود را با آنان تقسیم نموده و رضاى خدا را در دنیا و آخرت بدست آورند و با رعایت حرمت ایام عزادارى حضرت زهراى اطهر علیها السلام سنّت ‏هاى حسنه ‏ى دینى را احیاء و سالى پر از خیر و برکت را به هموطنان، دوستان، اقوام و خانواده‏ى خود هدیه کنند.
 
در پایان، یاد و خاطره‏ ى امام راحل؛ بنیان گذار جمهورى اسلامى قدس ‏سره و شهداى گران‏قدر نهضت و جنگ تحمیلى و همه ‏ى گذشتگان از علماء و فرهیختگان و خادمان ملت را گرامى داشته و ضمن احترام به پیشگاه خانواده‏ هاى شهداء و ایثارگران و آزادگان، توفیق و طول عمر با عزت را براى حضرت آیت الله خامنه ‏اى (مدظله ‏العالى)؛ رهبر فرزانه‏ ى انقلاب اسلامى و تمامى خدمتگزاران نظام اسلامى، مسألت داریم. امید است در سایه‏ ى عنایات حضرت بقیة الله الاعظم، حجة بن الحسن المهدى(عج) شاهد تحقق آرمان‏هاى بلند نظام اسلامى و ملت شریفمان در راه پیاده شدن احکام نورانى اسلام و زمینه ‏سازى براى حکومت عدل جهانى باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها