امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65957
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه) در ادامه سفر خود به ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه) در ادامه سفر خود به آفریقای جنوبی و در دیدار با سی سی سولو رئیس مجلس آفریقای جنوبی سفر با تشکر از دعوت پارلمان آفریقای جنوبی برای سفر هیات ایرانی به این کشور اظهار داشت: مطمئنا روابط دو کشور پس از مذاکرات امروز توسعه و ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه در بحث ارتباط، دو کشور ایران و آفریقا دارای سوابق طولانی و تاریخی هستند،افزود: در مبارزه با نژادپرستی و آپارتاید ایران  نلسون ماندلا را نماد آن می‌داند که یادو خاطره او را گرامی می‌داریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه روابط میان ایران و آفریقای جنوبی از جهات مختلف مطلوب است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران، آفریقا  را دوست خود در مبارزه می‌داند و رایزنی نزدیکی در مسائل سیاسی و حساس میان دو کشور وجود دارد، که امروز رویکرد ایران استمرار دوستی است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: پارلمان ایران خواستار همکاری‌های بیشتر میان کمیسیون‌های تخصصی دو مجلس با یکدیگر است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه در زمینه اقتصادی میان دو کشور، باید گام های سریعتری برداشته شود، گفت: ظرفیت‌های خوبی در ایران وجود  دارد که بر اساس آن می‌توان در وضع فعلی گام‌های بلند‌تری برداشت.

وی با بیان اینکه ایران آماده همکاری با آفریقای جنوبی در زمینه نفت‌وگاز است، خاطرنشان کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک مانند پتروشیمی، نفت و معادن  باید تلاش کنیم همکاری مشترک بیشتری داشته باشیم.

لاریجانی اضافه کرد: با توجه به اینکه  موضوع نفت آفریقای جنوبی خارج از تحریم‌هاست، می‌توان روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرد و گام‌های اساسی برداشت.

نماینده قم با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان و مذاکره با گروه 1+5 بیان داشت: در موضوع هسته‌ای، مذاکرات در حال پیشرفت است، ما پیش از این اعلام کردیم، موضوع هسته‌ای از طریق گفت‌وگو قابل حل است.

وی ادامه داد: قدرت‌های بزرگ خیال می‌کردند با فشار و تحریم می‌توانند مقاومت مردم ایران را بشکنند که موفق نشدند، ایران بارها اعلام کرده در دکترین خود سلاح هسته‌ای جای ندارد و همچنان مذاکرات را دنبال می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهای غربی، هیچ گاه  نباید به دنبال منصرف کردن ایران از دانش صلح‌آمیز هسته‌ای باشند.

لاریجانی با بیان اینکه آفریقای جنوبی می‌تواند در مراودات اقتصادی با ایران فعال‌تر باشد، افزود: خوب است که تجار آفریقایی به ایران بیایند.

وی با تأکید بر اینکه ایران در یک منطقه پربحران قرار دارد، بیان کرد: اوضاع افغانستان، عراق و سوریه در منطقه ما، اوضاع مناسبی نیست، اما در فضای فعلی منطقه، ایران کشوری پایدار و با اهمیت است، که این امنیت برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اعلام اینکه وضعیت تروریسم در منطقه با حمایت برخی از قدرت‌های بزرگ یک مسئله تاکتیکی است، گفت: به هر میزان تروریسم در منطقه گسترش یابد قطعا مبارزه با آن مشکل می‌شود.

لاریجانی در این دیدار با اشاره به مسئله سوریه، ادامه داد: از ابتدای پیدایش مسئله سوریه، ایران اعلام کرد،  این بحران باید از طریق راهکار سیاسی حل شود، زیرا دموکراسی با اسلحه مستقر نمی‌شود، برخی از کشورها اگر نگران دموکراسی در سوریه هستند و باید وضعیت را در کشور خود سامان دهند.

وی تصریح کرد:حضور غربی‌ها سبب مشکل‌تر شدن اوضاع در سوریه می‌شود، ما تلاش می‌کنیم اوضاع در این کشور از طریق سیاسی و برگزاری انتخابات پیگیری شود.

لاریجانی با تشکر از موضع آفریقای جنوبی در موضوع هسته‌ای ایران و مسئله فلسطین خاطرنشان کرد: موضوع فلسطین امروز چهره‌ای از نژادپرستی را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از حوادث رخ داده در آفریقای مرکزی گفت: رفتار با مسلمانان در آفریقای مرکزی خشونت‌آمیز و نوعی نسل‌کشی است، این اوضاع چهره آفریقا را تهدید می‌کند و باید کمک کرد این مسئله حل شود.

در این دیدار سی سولو رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی با خوش آمدگویی به هیأت ایرانی، از میزبانی ایران در سفری گذشته وی به  ایران تقدیر و تشکر کرد.

وی ادامه داد: من از تلاش مردم ایران به ویژه در بخش مسکن تحت تأثیر قرار گرفتم و آفریقای جنوبی مایل است از تجربیات ایران استفاده کند.

سی سولو تصریح کرد: ایران با حمایت از انقلابیون در زمان مبارزه با آپارتاید به یک نماد آزادی برای مردم آفریقای جنوبی تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: همکاری خوبی میان  پارلمان ایران و آفریقای جنوبی برقرار است.

رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی با اشاره به مسئله فلسطین، بیان کرد: در تمام مجامع بین‌المللی همانند سازمان ملل آفریقای جنوبی حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کرده است.

سی سو لو با بیان اینکه اقتصاد ایران با وجود تحریم‌ها بسیار پویا است، گفت: آفریقای جنوبی کشوری در حال توسعه و مایل است که از تجربیات ایران در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی استفاده کند.

وی با اشاره به مسئله صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، ادامه داد: آفریقای جنوبی از برنامه صلح‌امیز هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

رئیس مجلس آفریقای جنوبی تصریح کرد: من معتقدم تجار آفریقای و هیأت‌های تجاری ایرانی برای گسترش و تعمیق مناسبات باید تلاش کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها