امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66027
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عزت‌اله خان‌محمدی در نشست خبری که عصر امروز در فرمانداری شمیرانات برگزار شد، اظهارداشت: شمیرانات 1888 کیلومتر مربع است ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عزت‌اله خان‌محمدی در نشست خبری که عصر امروز در فرمانداری شمیرانات برگزار شد، اظهارداشت: شمیرانات 1888 کیلومتر مربع است و 548 هزار نفر جمعیت دارد.

وی با اشاره به اینکه در ایام تعطیل و فصل تابستان 300 هزار نفر به جمعیت این شهرستان اضافه می‌شود، گفت: بنده جماران را نگین انگشتری شهرستان شمیرانات می‌دانم چرا که از این منطقه ایام انقلاب اسلامی به سرتاسر جهان منتشر شد.

خان‌محمدی افزود: شهرستان شمیرانات با دارا بودن سد لتیان و سد لار حدود 45 درصد از آب استان را تأمین می‌کند.

وی افزود: شمیرانات به دلیل وضعیت جغرافیایی و هوای مطلوبی که دارد بیشتر مورد توجه محیط زیست قرار گرفته است چرا که باید از منابع طبیعی این شهرستان به خوبی حفاظت کرد.

فرماندار شمیرانات افزود: در شهرستان شمیرانات 8 نوع ماده معدنی شناسایی شده است و در این راستا 18 معدن فعال است.

وی درباره جدایی شهرستان شمیرانات از تهران اظهارداشت: در خخصوص تقسیمات کشوری مقامات عالی و سیاست‌گذاران تصمیم می‌گیرند ولی اینکه شهرستان شمیرانات نماینده مستقل خود را در مجلس شورای اسلامی داشته باشد حلقه مفقودی است.

خان‌محمدی درباره باغات این شهرستان بیان داشت: 4500 هکتار باغ گیلاس، 1300 هکتار باغ سیب، 500 هکتار باغ گردو و 580 هکتار باغ آلبالو در محدوده شهرستان شمیرانات می‌باشد.

وی ادامه داد: در این شهرستان سالانه 459 میلیون شاخه گل و گیاه تولید می‌شود و سیاستهای دولت، استانداری و فرمانداری بر این است که باغات شمال تهران و منطقه شمیرانات حفظ و با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت گسترش یابد.

خان‌محمدی با اشاره به اینکه جلوی تفکیک و قطعه‌بندی باغات شهرستان شمیرانات باید گرفته شود، گفت: برای باغ‌ها و باغ‌داران این محدوده اهمیت ویژه‌ای را قائل هستیم و در این راستا جلسات متعدد توسعه کشاورزی برگزار شده است.

فرماندار شمیرانات درباره ساخت و سازهای غیر مجاز در این منطقه اظهارداشت: ستاد ساماندهی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در استانداری و فرمانداری شمیرانات تشکیل شده است و به شدت با ساخت و سازهای غیرمجاز و افرادی که زمین‌ها و منابع دولتی را تصرف کرده‌اند برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: تخلفات ساختمانی در سال‌های اخیر افزایش یافته است و در سال‌های اخیر و با ساخت مسکن‌های مهر مجاورت روستاهای لواسانات بزرگ، آسیب‌های جدی به بافت روستایی زده است و این انبوه سازی حدود 200 فقره تخلف روستایی در این دهستان را رقم زده است.

فرماندار شمیرانات بیان داشت: در سایر مناطق شمیرانات از جمله رودبار قصران، فشم و میگون نیز تخلفات زیادی صورت گرفته که با احکام قضایی نسبت به رفع تصرف منابع ملی و تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز اقدام شده است.

وی درباره ساخت و سازهای بی رویه در بستر رودخانه‌ها بیان داشت: متاسفانه در حریم رودخانه‌های شهرستان شمیرانات، رستوران‌هایی ساخته شده است که بخشی از آنها با حکم قضایی تخریب و برای بخش دیگری نیز پرونده‌های قضایی تشکیل شده و اگر در گذشته از این نوع تخلفات پیشگیری می‌شد قطعاً شاهد افزایش فعلی تخلفات در سطح شهرستان شمیرانات نبودیم.

وی گفت: با تشکیل ستاد جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، اقدامات پیشگیرانه در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت شکل گرفته است.

خان‌محمدی تاکید کرد: دستگاه‌های دولتی را ملزم کرده‌ایم که برای اراضی خود سند بگیرند تا راحت‌تر بشود از منابع ملی حفاظت کرد.

فرماندار شمیرانات بیان داشت: برای اینکه بتوانیم اراضی ملی و طبیعی خود را حفظ کنیم، طرحی در حال تدوین است تا این اراضی به شهرداری‌ها واگذار شود تا از آن به عنوان کمربند سبز ایمنی حفاظت کند و از تخلفات نیز جلوگیری شود.

خان‌محمدی خاطرنشان کرد: امسال حداقل 100 فقره از اراضی ملی تصرف شده، رفع تصرف شد و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز تخریب گردید و حدود 100 پرونده تخلفاتی دیگر نیز تنظیم و به دستگاه‌های قضایی ارجاع داده شده است.

وی بیان داشت: حدود 200 فقره تخلفات نیز در کمیسیون ماده 99 در حال پیگیری و مجازات‌های آن با احکام قضایی در سال آینده اجرایی می‌شود.

فرماندار شمیرانات درباره گازرسانی به مناطق مختلف این شهرستان اظهارداشت: تا پایان سال 93 تمامی روستاها و مناطق این شهرستان به شبکه گاز متصل می‌شود.

خان‌محمدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شخصیت‌های مهم کشوری نیز در مناطق مختلف شهرستان شمیرانات باغ‌های بزرگی دارند، گفت: این موضوع را تکذیب می‌کنم و هیچ شخصیت مهمی در کشور باغ‌های بزرگ در شمیرانات و روستاهای آن ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها