امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66042
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، تنش میان روابط کابل و واشنگتن در این اواخر با تشدید فشارهای دولت آمریکا بر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، تنش میان روابط کابل و واشنگتن در این اواخر با تشدید فشارهای دولت آمریکا بر «حامدکرزی» رئیس جمهور افغانستان برای امضای پیمان امنیتی بیش از پیش شده است.

برخی از آگاهان امور سیاسی افغان معتقدند که این تنش‎ها می‎تواند حمایت جامعه جهانی و کشورهای غربی را از افغانستان کوتاه کرده و این کشور را به انزوا بکشاند.

به نظر می‎رسد، به همین دلیل رئیس جمهور افغانستان نیز می‎خواست این پیمان را با آمریکا به امضا رسانده و تداوم حضور نظامی آن کشور را در افغانستان حفظ کرده و کمک‎های مالی جامعه جهانی را نیز از آن دولت کابل کند.

دولت افغانستان به رهبری حامد کرزی نیز به همین دلیل تمام جوانب، منافع و ضررهای حاصله از این قرارداد را برای افغانستان بررسی کرده و تعهدات گذشته دولت آمریکا در قبال این کشور را در نظر گرفته و پس از آن پیش شرط‎هایی را برای امضای این پیمان اعلام کرد.

بدون شک، دلیل عدم پذیرش این پیش شرط‎ها از سوی دولت آمریکا می‎تواند برملا کننده نفس خود خواهی و سلطه جویانه سیاست خارجی آمریکا خصوصاً در قبال افغانستان باشد.

مقام‎های ارشد دولتی آمریکایی بارها با روحیه سلطه‎گرانه که در وجود خود احساس می‎کنند، تلاش کردند تا رئیس جمهور افغانستان را مجبور به امضای پیمان امیتی میان کابل و واشنگتن کند.

با آنکه مقام‎های آمریکایی در اوایل، اعمال فشار بر دولت افغانستان را یکی از راه‎های موثر برای امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن می‎دانستند، اما بزودی مشخص شد که مقام‎های افغان زیر بار این فشارها نخواهد رفت.

در نخستین روزهای این فشار، حامد کرزی صراحتا اظهار داشت که او هیچ پیمانی را زیر فشار امضا نخواهد کرد، زیرا امضای این نوع پیمان برای آینده ملت این مرز و بوم جز پشیمانی نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

با این اظهارات، رئیس جمهور افغانستان به صورت تلویحی به مقام‎های آمریکایی فهماند که وی زیر بار فشارها نرفته و آن کشور نیز باید پیش شرط‎های دولت افغانستان را قبول کند.

پس از آنکه مقام‎های آمریکایی به پیش شرط‎های دولت افغانستان که منافع دولت و ملت این کشور در آن نهفته است، تن نداد و از سویی دیگر اعمال فشار بر دولت این کشور را تداوم بخشید، رئیس جمهور افغانستان دست به افشاگری‎هایی زد که نقش سیاست آمریکا را در اذهان عمومی افغان‎ها دگرگون کرد.

به دنبال این اظهارات، حامد کرزی، در مصاحبه‎ای با روزنامه «تودی زمان» چاپ ترکیه گفته بود که آمریکا هرگز در قبال تعهدات خود به افغانستان عمل نکرده و همواره منافع واشنگتن را در نظر گرفته است.

وی همچنین گفته بود که ایجاد و تشدید تنش‎ میان کابل و واشنگتن یکی از نتایجی است که آمریکا در سیاست‎های کلان خود با افغانستان، منافع دولت واشنگتن را در نظر گرفته بود.

چندی پیش از این اظهارات، حامد کرزی، پرده‎ای دیگری را از روی سیاست آمریکا در این کشور برداشته بود و آن اینکه آمریکا می‌خواست نامزد ریاست جمهوری مورد نظر خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال 1389 به قدرت برساند.

پس از این اظهارات، «داودعلی نجفی» وزیر حمل و نقل و هوانوردی افغانستان که در سال 1389 هجری سمت ریاست کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را به عهده داشت این ادعای کرزی را تأیید کرد.

نجفی همچنان گفته بود که آمریکا در جریان مأموریت وی در انتخابات پیشین ریاست جمهوری حتی وی را مورد تهدید قرار داده بود.

به دنبال این اظهارات، رئیس جمهور افغانستان در آخرین واکنش‎های خود در برابر فشارهای آمریکا، پرده از واقعیتی دیگری برداشت که مردم افغانستان را سال‎ها در هاله‎ای از ابهام قرار داده بود.

حامد کرزی در مصاحبه‎ای با روزنامه «واشنگتن پست» چاپ آمریکا که دیروز (دوشنبه) منتشر شد، گفته بود که آمریکا همواره به دنبال منافع خود در افغانستان بوده است.

کرزی همچنان درباره القاعده گفته است که القاعده یک افسانه بوده و جنگ در افغانستان نیز جنگ افغانستان نیست، بلکه این جنگ برای تأمین امنیت و منافع آمریکا است.

این سخنان حامدکرزی در باره القاعده مشابهت‎های بسیاری با سخنان «بی‎نظیر بوتو» نخست وزیر پیشین پاکستان دارد.

بوتو در یکی از سخنرانی‎های خود در زمان زمامداری‎اش در خصوص ایجاد القاعده و طالبان گفته بود که این گروه با طرح انگلیس، مدیریت آمریکا، تمویل عربستان سعودی در خاک پاکستان برای جنگ در افغانستان ایجاد شده است.

با این حال، برخی از اعضای پارلمان افغانستان نیز القاعده و طالبان را نه یک روند، بلکه یک پروژه می‎دانند که از سوی آمریکا مدیریت می‎شود.

«محمدعلی اخلاقی»، عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با فارس گفت، طالبان و القاعده همانند یک پروژه از سوی آمریکا در پاکستان ساخته شده و برای به دست آوردن منافع خود از افغانستان و منطقه از آن کار می‎گیرد.

با این حال، به نظر می‎رسد، این سخنان حامدکرزی واقعیتی است که آمریکا آن را در مبنای سیاست خارجی خود در قبال افغانستان تعریف کرده و عمل می‎کند.

این سیاست آمریکا در قبال افغانستان با آنکه انتقاد برخی از مقام‎های افغان را پی داشت، برخی از مقام‎های آمریکایی نیز از آن به شدت انتقاد کرده‎اند.

«رابرت گیتس»، وزیر دفاع پیشین افغانستان در کتاب خاطرات خود از سیاست دولت آمریکا در قبال افغانستان به شدت انتقاد کرده است.

به هر صورت، این واقعیت‎ها با آنکه بیشتر از توقع ملت افغانستان سر از زیر خاک بیرون می‎کشند، اما گفته می‎شود واقعیت‎هایی دیگری نیز مبنی بر خود خواهی و سیاست منفعت‎جویانه آمریکا در قبال افغانستان باقی مانده است که به مرور زمان از سوی مقام‎های افغان امکان بازگو خواهد شد.

این اظهارات، می‎تواند بیانگر این امر باشد که دولت آمریکا دیگر آن محبوبیتی که میان مقام‎ها و ملت افغانستان داشت به بی‎اعتمادی مبدل گردیده و دلیل آنهم برای تمام ملت افغانستان و جهان به طور مبرهن واضح شده است.
انتهای پیام/.
 
fars.reporterb@gmail.com
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها