امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66077
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «جیمز کننگهم»، امروز (چهارشنبه) طی کنفرانس خبری در شهر «مرازشریف» اظهار داشت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «جیمز کننگهم»، امروز (چهارشنبه) طی کنفرانس خبری در شهر «مرازشریف» اظهار داشت که آمریکا با منافع مشترک جامعه جهانی وارد افغانستان شد و ادامه مبارزه با تروریسم نیازمند حضور درازمدت این کشور در افغانستان است.

اصرار بر حضور دراز مدت نظامیان آمریکا در افغانستان در حالی صورت می‎گیرد که این کشور با داشتن بیش از 100 هزار نظامی و تجهیزات جنگی پیشرفته، طی 13 سال در افغانستان جنگید اما هیچ تغییری در وضعیت امنیتی افغانستان بوجود نیامد و در عین حال طالبان بیش از پیش تقویت شدند.

سفیر آمریکا در افغانستان گفت که آمریکا و جامعه جهانی برای ادامه کمک‎ها بعد از 2014 به افغانستان متعهدند و چنانچه پیمان امنیتی را دولت کنونی افغانستان به امضا نرساند، این پیمان با دولت آینده این کشور امضا می‌شود.

وی در حالی از امضای پیمان امنیتی کابل-واشنگتن با دولت آینده افغانستان سخن می‎گوید که چندی پیش «باراک اوباما» به وزارت دفاع آمریکا دستور داد تا خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان را ارزیابی کند.

به نظر می‌رسد که سخنان ضد و نقیض مقامات آمریکایی نشان دهنده، طرفندها و تقلای این کشور برای ادامه حضور در افغانستان است.  

جیمز کننگهام افزود که عدم امضا پیمان امنیتی توسط حامد کرزی، تاثیری روی روابط 2 کشور نخواهد گذاشت.

این در حالی است که تنش در روابط کابل-واشنگتن در وضعیت کنونی بسیار شدید شده است و حامد کرزی در آخرین اظهارات خود به روزنامه «واشنگتن پست» گفته بود که آمریکا به افغانستان خیانت کرده است و تنها آمریکا از جنگ نفع می‎برد.

کرزی تصریح کرده بود که القاعده افسانه و سناریوی بیش نیست.

سفیر آمریکا گفت که آنچه برای این کشور مهم پنداشته می‎شود، این است که پیمان امنیتی از سوی ملت افغانستان و «لویه جرگه مشورتی»، رای تایید گرفته و گروه‌های دیگری نیز از امضاء آن حمایت کرده‌اند.

اما قابل یاد آوری است که لویه جرگه مشورتی، با صدور قطعنامه 34 ماده‎ای از امضای بی قیدوشرط با آمریکا حمایت نکرد بلکه، صلح ، ثبات، امنیت، توقف حملات به منازل مسکونی و محاکمه مجرمین در داخل افغانستان را به عنوان پیش شرط امضای این پیمان قرار داده بود. 

سفیر آمریکا اظهار داشت: اگر تا پایان سال 2014، پیمان امنیتی کابل-واشنگتن به امضا نرسد، در آن صورت هیچ نظامی آمریکایی در افغانستان حضور نخواهد داشت و پایان حضور آمریکا در افغانستان به معنی پایان حضور تمام نظامیان سازمان ناتو از این کشور است.

خود داری کابل از امضای بی قید وشرط پیمان امنیتی با واشنگتن، باعث شده تا روابط میان 2 کشور تیره شود در عین حال آمریکا تاکنون با استفاده از تمام امکانات خود تلاش کرده است تا دولت افغانستان را به امضای این پیمان وادار کند.  
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار