امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66115
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
بخشعلی قنبری، استاد عرفان و ادیان دانشگاه به مناسبت نزدیک شدن به بهار طبیعت به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

بخشعلی قنبری، استاد عرفان و ادیان دانشگاه به مناسبت نزدیک شدن به بهار طبیعت به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: عرفا و الهیون به جهان به عنوان مظهری از جلوه الهی نگاه می‌کنند بنابراین اینها جهان را نمی‌بینند بلکه در کنار جهان، چهره جمال محبوب را مشاهده می‌کنند، از این جهت به جهان و طبیعت بسیار اهمیت قائل می‌شوند.

‌پژوهشگر نهج‌البلاغه با اشاره به اینکه علما و حکمای ما در حفظ سلامت طبیعت نهایت کوشش را داشته و بسیار برای آن اهمیت قائل می‌شدند، توضیح داد: حتی در بعضی مواقع آن اندازه حساسیت نشان می‌دهند که به تعبیر سهراب سپهری اگر شاخه گلی را برچینم، خواهم مرد. حتی یکی از عرفای مسیحی بیان کرده بود که موجودات همه دارای روح هستند لذا برای گل‌ها گریه می‌کرد و می‌گفت اینها گریه مرا می‌فهمند.

قنبری در ادامه افزود: در قرآن کریم سوره‌هایی وجود دارد که به نام تسبیحات معروف است این سوره‌ها به تسبیح جهان طبیعت می‌پردازند، این جهان همه چیز را شامل می‌شود بنابراین به ما توصیه شده که با جهان طبیعت انسانی برخورد کنیم و طرفداران اخلاق طبیعی بر این باورند که طبیعت را به عنوان یک انسان در نظر بگیریم.

وی با اشاره به شعر «ما سمیعیم و بصیریم و خوشیم / با شما نامحرمان ما خامشیم / چون شما سوی جمادی می‌روید/ محرم جان جمادان کی شوید» افزود: واقعیت این است که انسان دور از طبیعت نمی‌تواند زندگی کند، متأسفانه در دوره جدید ما چندین نوع بحران محیط زیست و طبیعت داریم که یکی از آنها دوری از طبیعت است، انسان امروز به طبیعت دسترسی ندارد و این برایش مشکل ایجاد کرده است بنابراین بسیاری از رنج‌های روحانی و جسمانی از این نوع است انسان برای ادامه حیات خود ناچار است که در حفظ سلامت طبیعت بکوشد و گرنه زندگی خودش به خطر می‌افتد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها