امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66144
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 253
به نظر می رسد حماس دانسته است هیچ پایگاه مطمئن تری در جهان از ایران برای مبارزه پیدا نخواهد کرد، همانطور که امروز سوریه این موضوع را به خوبی ادراک ...

به نظر می رسد حماس دانسته است هیچ پایگاه مطمئن تری در جهان از ایران برای مبارزه پیدا نخواهد کرد، همانطور که امروز سوریه این موضوع را به خوبی ادراک می کند.

پس از روی کار آمدن اخوان در مصر، حماس بسیار شتاب زده به دولت جدید روی آورد به گونه ای که در این ارتباط گیری برخی ارتباطات دیگر خود را نیز تحت تأثیر قرار داد.

مقامات حماس با سفرهای متعدد به مصر، ترکیه و قطر تلاش کردند نفوذ منطقه ای خود را نیز افزایش دهند. حماس با نزدیکی به مصر، ترکیه و قطر احساس کرد توانسته بسیاری از نیازهای استراتژیک خود را برطرف نماید. در این میان تحولات سوریه و اشتباه محاسباتی حماس روابط این گروه را با ایران تحت تاثیر قرار داد.

حماس سوریه را ترک کرد و حتی در پاره ای از مواقع برخی مسؤولان حماس مواضعی بر علیه دمشق اتخاذ کردند. البته مسأله سوریه هیچ وقت به قطع ارتباط حماس و ایران منجر نشد، همانطور که محمود الزهار یکی از رهبران ارشد حماس چندی قبل در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که مسأله سوریه بر روی روابط این گروه با ایران تاثیر گذاشته ولی هیچ وقت حماس رابطه خود را با ایران قطع نکرده است.

الزهار حتی در آن کنفراس مطبوعاتی خبر داده بود که حماس اخیرا رابطه خود را با ایران بازسازی کرده است. در همین زمینه گاردین نیز به نقل از یکی از مقامات نزدیک به اسماعیل هنیه نوشت: روابط ما در حال حاضر تقریبا به دوران پیش از بحران سوریه بازگشته است و ما بزودی به طور کامل به همان نقطه باز می گردیم. مقامات حماس اخیرا گفته اند ما در قبال حوادث سوریه تنها می خواستیم بی طرف باشیم.

ایران نیز با وجود اختلاف نظرها برای مصالح جهان اسلام نسبت به تغییرات در مواضع حماس انعطاف به خرج داد و هیچگاه این گروه را طرد نکرد. ضمن آنکه حماس همواره نشان داده است که به اصول مقاومت پایبند بوده و اعتقاد واقعی دارد. با این وجود پس از سقوط محمد مرسی نظامیان حاکم بر مصر در مورد نقل و انتقال کالا و پول به غزه به شدت سخت گیری کردند.

قطر کمک مالی خود را به حماس کاهش داد و این در حالی بود که پیش از این برخی منابع قطری وعده داده بودند که به لحاظ مالی تامین کننده حماس می شوند. سقوط محمد مرسی ضربه ای سخت به حماس در مصر وارد کرد، این در حالی است که اخیرا دادگاه امور اضطراری مصر، حکم ممنوعیت فعالیت جنبش حماس و مصادره مقرهای این جنبش در این کشور را صادر کرده است. بر اساس این حکم دولت مصر همچنین دارایی‌های این جنبش از جمله مقرهای جنبش حماس در مصر را مصادره خواهد کرد.

این اقدام در پی اتهامات اخیر دولت مصر به جنبش حماس و ادعای همکاری این جنبش با گروه‌های تروریستی و حمله به نیروهای ارتش مصر اتخاذ شده است.

حماس هم حکم ممنوعیت فعالیت این جنبش در مصر را محکوم کرد و آن را اقدامی در راستای هدف قرار دادن آرمان فلسطین ارزیابی کرد. با این وجود به نظر می رسد حماس دانسته است هیچ پایگاه مطمئن تری در جهان از ایران برای مبارزه پیدا نخواهد کرد، همانطور که امروز سوریه این موضوع را به خوبی ادراک می کند. گفته می شود ایران با حمایت از گروه های مختلف فلسطینی مانند جهاد اسلامی و گروه احمد جبرئیل و دوران جدید حمایت از حماس یک بار دیگر دور جدید مذاکرات سازش را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این مسأله نشان می دهد ایران اصلی ترین کشور پایبند به آرمان فلسطین در منطقه و جهان اسلام است. به خاطر همین آرمان آغوش ایران برای همه گروه های مبارز حامی مقاومت در سرتاسر جهان همیشه باز است.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها