امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66151
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۹
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با توجه به تهدیدات امنیتی ناشی از آینده نامعلوم افغانستان برای کشورهای منطقه آسیای مرکزی، نیروهای مسلح ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با توجه به تهدیدات امنیتی ناشی از آینده نامعلوم افغانستان برای کشورهای منطقه آسیای مرکزی، نیروهای مسلح این جمهوری‌ها به وضوح، نیاز به تقویت و نوسازی دوباره در جهت افزایش توانایی برای مقابله با این تهدیدات را دارند.

به گزارش پایگاه خبری «سنتر آسیا»، «روشن جن‌بیک‌اف» رهبر جنبش ملی قرقیزستان، همچنان به تشدید اوضاع در این کشور دامن می‌زند. وی این بار مسئله بازسازی ارتش قرقیزستان توسط روسیه را مطرح کرده و آن‌ را نشانه‌ای از وقوع یک درگیری مسلحانه در این کشور می‌داند.

در رابطه با این موضوع، «الکساندر کنیازاف» محقق و تحلیل‌گر مسائل سیاسی آسیای مرکزی معتقد است که اگر چه جن‌بیک‌اف به طور غیرمستقیم تحویل سلاح از طرف آمریکا به ازبکستان را به عنوان شاهد ادعای خود آورده است اما با این استدلال پس وی باید مرتب وقوع یک درگیری مسلحانه را در همه جهان پیش‌بینی کند زیرا آمریکا به طور مداوم در حال تقویت پتانسیل نظامی خود در سراسر جهان و از جمله در آسیای مرکزی می‌باشد.

با این‌حال دشوار می‌توان احتمال وقوع چنین درگیری‌هایی را در کشورهای آسیای مرکزی انکار کرد. تنش‌های موجود در مرز قرقیزستان- تاجیکستان می‌تواند شاهدی بر این ادعا باشد. متأسفانه برای کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان خطر این درگیری‌های نظامی همواره وجود داشته است اما بدون دخالت‌های خارجی این درگیری‌ها توسعه نخواهد یافت.

به عقیده کنیازاف، روسیه و چین علاقه‌مند به ایجاد بی‌ثباتی در این منطقه نیستند، زیرا سرمایه‌گذاری این کشورها در منطقه به شدت در حال افزایش است. ولی موضع آمریکا کاملا متفاوت است.

واشنگتن در این منطقه مواضعی متناقض دارد، از طرفی بسیار متمایل است که در منطقه باقی بماند و حضور خود را در منطقه حفظ نماید و از طرف دیگر به دنبال کاهش هزینه‌های تأمین مالی پروژه‌هایش در این منطقه می‌باشد.

علاوه بر این، همه جمهوری‌های آسیای مرکزی به صورت بالقوه در معرض بی‌ثباتی هستند که ناشی از تهدیدات امنیتی افغانستان می‌باشد.

روسیه به عنوان بزرگترین کشور منطقه، برای حفظ و مصونیت خود از این بی‌ثباتی‌ها، موقعیت خود در تاجیکستان و قرقیزستان که محور ترانزیت مواد مخدر از افغانستان هستند را تقویت می‌کند.

متأسفانه مرز وسیع بین روسیه و قزاقستان به طور قابل توجهی اثربخشی اقدامات در جهت مبارزه با مواد مخدر را پیچیده می‌کند به همین دلیل مسکو و «آستانه» بسیار علاقه‌مندند که از مبدا با این تهدیدات مقابله کنند.

کنیازاف معتقد است که پیچیدگی اوضاع در منطقه وابسته به پیچیدگی اوضاع در افغانستان است.

در اواخر هفته گذشته، برای نخستین بار طی هفت ماه گذشته مذاکراتی بین رؤسای جمهور افغانستان و آمریکا انجام شد. «باراک اوباما» اعلام کرد که به پنتاگون دستور داده است تا شرایط کامل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را فراهم کند (گزینه صفر). هرچند کارشناسان همچنان معتقدند که این یک گزینه کلیدی نیست، چراکه آمریکا تمایل به گسترش حضور نظامی خود در افغانستان پس از سال 2014 دارد. با این حال، واشنگتن به خوبی می‌داند که تا زمان حضور «حامد کرزی» رئیس‌جمهور کنونی (که به زودی دوران ریاست جمهوریش به پایان می‌رسد)، نمی‌تواند کاری را پیش ببرد.

در همین حال، هر 11 کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان، موافقت خود را با امضای توافقنامه با آمریکا درباره وضعیت نیروهای نظامی این کشور بعد از اتمام عملیات «آزادی پایدار» ابراز نموده‌اند.

آنچه مسلم است، این است که این بلاتکلیفی‌ نگرانی‌ها درباره وضعیت امنیتی آسیای مرکزی را تقویت می‌کند. جن‌بیک‌اف و دیگر سیاست‌مداران، هدف دولت قرقیزستان از تقویت ارتش را به خوبی می‌دانند. نیروهای مسلح این جمهوری به وضوح، نیاز به تقویت و نوسازی دوباره دارد.

امروزه صحبت از درگیری‌های بالقوه نظامی نیست، بلکه تقویت عمومی ارتش می‌تواند مانع تهدیدات امنیتی افغانستان در آسیای مرکزی باشد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها