امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66266
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، خلیل حاجی پور صبح امروز در نخستین نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شیراز اظهار داشت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، خلیل حاجی پور صبح امروز در نخستین نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شیراز اظهار داشت: ارتقای دانش و بینش مسئولان و مدیران شهری در زمینه شناخت ابعاد، معیارها و مولفه‌های شهر اسلامی و تلاش در راستای دستیابی به الگوها و چارچوب‌های عملی برای تحقق‌پذیری مبانی و مولفه‌های شهرسازی و چشم‌انداز توسعه شهر شیراز از اهداف برگزاری این نشست است.

رئیس دانشکده هنر و معماری شیراز افزود: آسیب‌شناسی، نقد ویژگی‌ها و ابعاد توسعه شهر شیراز در دهه‌های اخیر با هدف فراهم شدن بستر و زمینه شکل‌گیری توسعه متوازن و هویت‌مند شهر شیراز از دیگر اهداف این نشست تخصصی است.

وی شکاف و فاصله عمیق میان حوزه نظر و عرصه عمل را یکی از آسیب‌های اصلی نظام تصمیم‌گیری در کشور ما در زمینه شهرسازی دانست و بیان کرد: واگرایی میان متخصصان و صاحب‌نظران دانشگاهی، حرفه‌مندان و مدیران دستگاه‌های اجرایی از دیگر آسیب‌های این حوزه است.

حاجی پور ادامه داد: نیازمند آشتی و بازتعریف رابطه و برقراری تعامل موثر هستیم که نشست شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شیراز می‌تواند فتح بابی در این زمینه باشد.

وی تصریح کرد: لزوم اقدامات و تحولات بنیادی در عرصه مدیریت توسعه شهری ضروری است و باید به آن توجه شود.

رئیس دانشکده هنر و معماری شیراز با اشاره به چالش‌های محتوایی، شکلی و فرآیندی متعددی که شیراز با آن مواجه است، تصریح کرد: جای تاسف دارد که مدیران و مسئولان شهری بدون در نظر گرفتن منافع عمومی شهروندان در طول دوره تصدی خود در عرصه توسعه شهری اقداماتی گاه مخرب، ماجراجویانه و برخلاف بنیادهای علمی لازم را به اجرا درآورده‌اند.

وی گفت: در برخی مواقع در عرصه توسعه شهری نقش جامعه علمی و شهروندان در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بسیار کمرنگ بوده است.

حاجی پور با بیان اینکه به دنبال شناخت قصوریم نه مقصر، خاطرنشان کرد: قصه‌ای به‌نام عدم تعادل در توسعه شهر شیراز در سال‌های گذشته رخ داده که قصد ما تبیین و مشخص کردن این قصور است.

وی گفت: منصفانه است که تمام مسئولیت این قصور را بپذیریم و این عدم تعادل و عدم توازن را به عنوان واقعیت امروزی شهر شیراز قبول کنیم.

رئیس دانشگاه هنر و معماری شیراز با بیان اینکه در این مورد پرسش‌هایی مطرح است که به‌دنبال پاسخش هستیم، ادامه داد: مدل و الگوی شهر شیراز کدام است؟ دوبی فاقد اصالت یا استانبول هویت‌مند؟، چشم‌انداز توسعه شهر شیراز کدام است؟ آیا شهرسازی اسلامی یک ضرورت است؟ یا یک چشم‌انداز یا یک مطالبه؟

وی با بیان اینکه باور ما بر این است که تداوم وضعیت فعلی توسعه شهری پایدار به معنای رشد پیوسته و متوازن را محقق نمی‌کند، یادآور شد: اگر مجموعه اقدامات مدیریت شهری منجر به تشدید فاصله جنوب و شمال شهر شود یعنی توسعه محقق نشده است.

حاجی پور اضافه کرد: توسعه در مفهوم خود تعادل و توازن را نیز دارد بنابراین با تداوم وضعیت عدم تعادل، توسعه به مقصد نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: در این حالت توسعه مانند بار کج است، عدم تعادل همان بار کج بوده و بار کج به مقصدی پایدار و مطلوب نمی‌رسد.

رئیس دانشگاه هنر و معماری شیراز گفت: وضعیت امروز شیراز و آنچه با عنوان توسعه ناموزون نام برده می‌شود محصول رشته‌ای از اتفاقات است که سابقه‌ای حداقل چند دهه را پشت سر دارد.

وی بیان کرد: بیش از نیم قرن از قصه پرغصه شکستن کمر بازار وکیل به عنوان ستون فقرات شهر شیراز می‌گذرد، کمر بازار وکیل به دونیم شد و شیراز به دام نیرنگ نوسازی و توسعه ناموزون به دور از هویت تاریخی خود افتاد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بافت اصیل و قدیمی شیراز در این تفکر نوسازی آرام آرام رنگ باخت و در دو دهه اخیر این مسیر با شتاب بیشتر دنبال شد به‌گونه‌ای که با کوچ ساکنان هسته تاریخی و فرهنگی، شهر شیراز به تدریج از جمعیت اصیل تهی شد.

حاجی پور افزود: با افت هویت جمعیتی و تنزل ارزش‌های سکونتی، فرسودگی کالبدی تشدید و مجموعه شاهچراغ(ع) به عنوان قلب معنوی شیراز ناخواسته از محوریت خارج شد و سمت شهر به سوی محورهای پیرامونی و شمال غرب تغییر جهت داد.

وی گفت: در توسعه شهری معاصر شیراز هویت تاریخی و فرهنگی در حال رنگ باختن و ارتباط با گذشته شهری گسسته شده است.

رئیس دانشگاه هنر و معماری شیراز ابراز داشت: در تمام کشورهایی که الگوی شهرسازی و معماری مدرن هستند و نگاه ما به سمت و سوی آنها است گذشته به آینده متصل بوده اما در شیراز نمی‌دانیم از کدام گذشته آمده‌ایم و به کدام آینده می‌رویم.

وی ابراز داشت: شهری بدون توجه به مفهوم محله و محلات سنتی، فاقد عناصر و شاخص‌های محله‌ای که در اساس پدیده‌ای فرهنگی است، بنابراین لزوم برنامه‌ریزی و مدیریت شهری با رویکرد فرهنگی اجتماعی باید اولویت شهرسازی باشد.

حاجی پور تصریح کرد: توسعه شهری شیراز در سال‌های اخیر برآمده از الگوی شهرسازی انسان‌گرا و مبتنی بر حقوق شهروندی نبوده و نگاه فقط کمی و کالبدی به شهر و معطوف به اولویت و تقدم حرکت اتومبیل در شهر بوده است.

وی گفت: مراکز تجارت خرید با مقیاس فرامنطقه‌ای و فراشهری به نمادها و عناصر شهری شیراز بدل می‌شوند و روحیه مصرف‌گرایی را دامن می‌زنند و شهر به تدریج بر مبنای اقتصاد لیبرالیستی و نگاه سکولار شکل و فرم می‌گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بزرگ‌ترین دستاورد معماری و شهرسازی ایران اسلامی مفهومی به‌نام حریم بوده و حریم مهمترین معیاری است که در معماری و شهرسازی باید رعایت شود.

وی بیان کرد: حرمت انعکاس اجتماعی حریم بوده، حریم بازتاب فضایی کالبدی حرم است، آیا در توسعه شهر شیراز حرمت نگه داشته‌ایم؟

حاجی پور در پایان خاطرنشان کرد: انتظار است مدیران شهری و تصمیم‌گیران توسعه شهر شیراز ارائه این نکات درباره موضوع شهر تاریخی شیراز و موضع بی‌بدیل حرم مطهر شاهچراغ(ع) را تبادل نظر کارشناسی تلقی کرده و نگاهی دلسوزانه شمرده شود.

به گزارش فارس، نشست تخصصی یک‌روزه شهرسازی اسلامی و چشم‌انداز شیراز در تالار حافظ در حال برگزاری است.
انتهای پیام/2448/ک40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها