امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66291
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، اسماعیل جبارزاده ظهر امروز در دیدار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، آمادگی این استان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، اسماعیل جبارزاده ظهر امروز در دیدار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، آمادگی این استان را برای توسعه روابط با همسایه شمال غربی ایران در زمینه‌های مختلف اعلام کرد و گفت: روابط ایران و آذربایجان باید قوی‌تر و گسترده‌تر از وضعیت فعلی باشد.

وی با اشاره به پیوندهای مشترک دو ملت ایران و آذربایجان، خاطرنشان کرد: ما در دولت آقای روحانی مامور به افزایش روابط با همسایگان هستیم و در این راستا آمادگی هر نوع همکاری با جمهوری آذربایجان در زمینه‌های مختلف را داریم.

جبارزاده بر علاقمندی استان آذربایجان شرقی برای توسعه مناسبات اقتصادی با جمهوری آذربایجان تاکید کرد و با اشاره به فعالیت بیش از 4 هزار واحد تولیدی و صنعتی در تبریز در زمینه‌های مختلف، افزود: می‌توانیم توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحدها را با آذربایجان به اشتراک بگذاریم.

استاندار آذربایجان شرقی رقم فعلی مبادلات تجاری بین ایران و آذربایجان را ناکافی دانست و گفت: ما به روابط فعلی قانع نیستیم، باید زمینه افزایش ارتباط تجار و بازرگانان دو کشور را فراهم کنیم و مبادلات تجاری را افزایش دهیم.

ایجاد مناطق اقتصادی مشترک با کشورهای همسایه

جبارزاده با اشاره به سیاست دولت برای ایجاد مناطق اقتصادی مشترک با کشورهای همسایه، اظهار داشت: زمینه این همکاری مشترک با جمهوری آذربایجان نیز در منطقه آزاد ارس و قلی‌بیگلو فراهم است و آماده‌ایم در این زمینه همکاری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار، با تاکید بر ساماندهی اتباع جمهوری آذربایجان که برای درمان به تبریز و سایر استان‌های کشور مراجعه می‌کنند، گفت: گردشگری سلامت زمینه مناسبی برای توسعه روابط دو کشور است و امیدواریم با ساماندهی این موضوع خدمات بهتری به اتباع آذربایجانی ارایه کنیم.

جبارزاده از تنظیم برنامه‌ای برای راه‌اندازی تور سلامت در راستای ساماندهی گردشگران سلامت خبر داد و افزود: از مسئولان جمهوری آذربایجان هم انتظار داریم در این خصوص همکاری کنند.

پذیرش دانشجویان پزشکی و پزشکان جمهوری آذربایجان

استاندار آذربایجان شرقی همچنین آمادگی دانشگاه‌های تبریز برای پذیرش دانشجویان پزشکی و پزشکان جمهوری آذربایجان برای گذراندن دوره‌‌های تخصصی را اعلام و بر افزایش روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی دو طرف تاکید کرد.

وی گفت: دانشجویان، سفیران فرهنگی دو کشور هستند و رفت‌ و آمد آنها می‌تواند زمینه توسعه روابط فرهنگی را فراهم کند.

جبارزاده با اشاره به موضوع فرهنگستان زبان آذری، اظهار داشت: نیت ما از ایجاد این فرهنگستان، توسعه روابط فرهنگی بین ایران و آذربایجان است و امیدواریم با تحقق این امر، زمینه‌ای برای شکوفایی ظرفیت‌های دو کشور در زمینه ادبیات و فرهنگ آذری فراهم شود.

وی با تاکید بر افزایش روابط فرهنگی بین دو ملت ایران و آذربایجان، تصریح کرد: دولت ایران برای سهولت رفت‌وآمد اتباع آذربایجان، اخذ روادید برای آنها را لغو کرده است و انتظار مردم ایران هم این است که این محدودیت از سوی دولت آذربایجان نیز برداشته شود.
انتهای پیام/60002/ط40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها