امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66350
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در سخنرانی صبح امروز مورخ 15 اسفندماه 1392 در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در سخنرانی صبح امروز مورخ 15 اسفندماه 1392 در بخش مقامات عالی رتبه بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه سال جاری، افزود: مردم ایران در یک انتخابات باز و مردمسالار دولت جدیدی را برگزیدند. این دولت نیز بر اساس مفاد قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی، عزم خود را جهت ارتقاء حقوق شهروندان در حوزه های مختلف و پیگیری عدالت در جامعه به رغم موانعی چون تحریم های اقتصادی غیر مشروع و غیر قانونی تحمیل شده، اعلام کرد.

در همین خصوص  سرمدی با اشاره به تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت جدید، تعهد ایران به حمایت و ارتقاء حقوق بشر را امری ریشه دار در باورهای دینی، میراث فرهنگی و تاریخی کشور دانسته، عزم ایران را برای مشارکت مثبت در صحنه ملی و بین‌المللی با هدف ارتقاء حقوق بشر بر مبنای تعامل سازنده و همکاری با کشورهای عضو و نیز سازوکارهای جهانی و بی طرف سازمان ملل، مورد تأکید قرار داد. 

سرمدی ضمن اشاره به قطعنامه نشست 68 مجمع عمومی سازمان ملل به موجب پیشنهاد ریاست محترم جمهوری کشورمان با عنوان "جهان علیه خشونت و افراط گری"، افزود، از دیدگاه ما شورای حقوق بشر بایستی ضمن بهره گیری از ظرفیت موجود در این سند، در خصوص ارائه ابتکارات و راهکارهای عملی برای مبارزه با اشکال مختلف افراط گرایی و خشونت اقدام کند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم گفتگوی سازنده و همکاری میان اعضای سازمان ملل در حوزه حقوق بشر، بر ایفای نقش غیر سیاسی و غیرگزینشی شورا تاکید نموده، ایفای نقش در قالب سازوکار ارزیابی جهانی (UPR) که وضعیت تمامی کشورها را به طور برابر و به دور از تبعیض مورد بررسی قرار می دهد،مورد تأکید قرار داد.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به نقض وسیع حقوق بشر در سرزمین های اشغالی فلسطین از سوی نیروهای اشغالگر، این امر را یک نگرانی عمیق برای همگان تبیین و افزود: اشغالگری صرف نظر از اینکه منشاء نقض گسترده بسیاری از موازین بنیادین حقوق بشر است، فی نفسه نقض حق تعیین سرنوشت ملت‌ها می‌باشد. مصادره املاک فلسطینی ها و بسیاری از دیگر نقض های حقوق بشر همچون کشتار هدفمند و تروریسم دولتی، بر خلاف موازین بسیار اساسی انسانیت، اهداف و اصول منشور ملل متحد، کنوانسیون های ژنو و نیز موازین بین المللی حقوق بشر می باشد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت وخیم حقوق بشر در بحرین؛ اظهار داشت: در بحرین وضعیت حقوق بشر به نحو فاجعه باری به واسطه سرکوب تجمعات صلح آمیز، نقض آزادی بیان، بازداشت های خودسرانه فعالین سیاسی و حقوق بشر، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان مواجه است که همگی نیازمند توجه ویژه شورای حقوق بشر و جامعه بین المللی می باشد.

وی افزود: دولت بحرین باید به جای سوءاستفاده از تریبون شورای حقوق بشر برای ایراد اتهامات بی پایه و اساس علیه سایر کشورها، اقدام فوری برای جلوگیری از نقض فاحش حقوق بشر در  بحرین به عمل آورد.

سرمدی در پایان ضمن تبیین راهبرد اصولی تعامل در چارچوبی معنادار و واقعی توأم با عنایت به زمینه های فرهنگی و تاریخی هر کشور، عزم ایران را برای ادامه همکاری با اعضای شورا به منظور تحقق اهدافی چون سعادتمندی گسترده تر، عدالت و انصاف برای تمامی مردم جهان مورد تأکید قرار داده، افزود که هر تلاشی برای پیشبرد اغراض سیاسی تعدادی معدود از کشورها، در تضاد با اصل حقوق بشر بوده و همچون گذشته با مخالفت اکثریت اعضای جامعه بین المللی مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها