امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66396
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 237
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن اسماعیلی استاد دانشگاه و عضو حقوقدان شورای نگهبان در نشستی دیگر از سلسله جلسات «درس‌هایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن اسماعیلی استاد دانشگاه و عضو حقوقدان شورای نگهبان در نشستی دیگر از سلسله جلسات «درس‌هایی از نهج‌البلاغه» که شب گذشته چهارشنبه 13 اسفند ماه در مسجد هفتاد و دو تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، درباره توصیه‌های امام علی(ع) در خصوص دوری از عالِم‌نمایان کذاب و پیروی از عالمان واقعی پرداخت. 

وی گفت: کسانی در بین مردم هستند که از نیاز شما سوء‌استفاده می‌کنند و خود را به دروغ عالم معرفی می‌کنند. این افراد که هیچ نشانی از علم در آن‌ها دیده نمی‌شود، هدفی جز ایجاد دکانی از معنویت و دیانت برای فریب مردم ندارند. آن‌ها برای این موضوع به سراغ فریبکارانی از خود ماهرتر رفته از آن‌ها چیزهایی به قرض می‌گیرند و به ویترین دکان دغل بازی خود می‌افزایند تا مردم را به این واسطه فریب دهند.

اسماعیلی افزود: اینان هرگز به سراغ عالمان واقعی نمی‌روند، زیرا که مورد پذیرش واقع نمی‌شوند؛ عالِم‌نماها اگر به سراغ عالم واقعی بروند، هرگز دست به فریب مردم نمی‌زنند، زیرا که هیچ عالم حقیقی به آنان چنین چیزی را نمی‌آموزد. این شیادان معمولاً به سراغ کسانی شیادتر از خود می‌روند تا مهارت کافی برای فریب بیاموزند.

وی در ادامه به فراز دیگری از نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) در خطبه اول نهج البلاغه می‌فرماید: در زمان پیامبر(ص) شدت و وخامت اوضاع به حدی بود که مردم متفرق و جدا از هم بودند و جهالت بسیار در بین ایشان حاکم بود، هر کس به دنبال هوا و هوس خویش بود و هیچ کس با دیگری نقطه اشتراکی نداشت. قوم‌ها و قبیله‌ها پراکنده و دور از هم بودند. در آن زمان خدا را به بندگانش تشبیه می‌کردند و نام‌های خدا را بر روی بت‌هایشان می‌گذاشتند. در این زمان بود که خداوند پیامبر را برای هدایت و نجات بشر از جهالت و ضلالت برانگیخت. خداوند رسولش را بر انگیخت تا نورانی کند زمین را بعد از آنکه ضلالت همه جا را فرا گرفته بود و جهالت زاییده شده بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جهالت به معنای نادانی است و ضلالت به معنای انحراف، تصریح کرد: اگر انسان بخواهد رستگار شود و به مقصد خلقت خود برسد، دو انتخاب صحیح و درست خواهد داشت و در غیر این صورت مطمئناَ به تباهی خواهد رسید پس باید ابتدا هدف را بشناسد و در ادامه، مسیر رسیدن به هدف را درست بشناسد. اگر کسی بتواند این دو کار را درست انجام دهد رستگار خواهد شد. اگر شخصی مقصد را بشناسد، ولی راه را اشتباه برود دچار ضلالت شده و اگر هدف را گم کند، دچار جهالت شده است. امام حسین(ع) جانش را فدا کرد تا انسان را از جهالت و ضلالت نجات دهد.

وی افزود: در روز قیامت زنان و مردان فریب کار از مؤمنان می‌خواهند که صبر کنند تا از نور آن‌ها راه را بیابند، زیرا که جهل و نادانی چشمانشان را کور کرده و جز تاریکی چیزی نمی‌بینند. عالم‌نمایان در این دنیا کارشان اقتباس کردن است تا بتوانند با فریب و دروغ نشانه‌های ایمان را فراهم کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مراقب دام این شیادان باشید، زیرا که این عالِم‌نماها کارشان گذاشتن دام بر سر راه مردم است تا فریبشان دهند و گرد خود جمع‌شان کنند. ابزار این عالمان دروغین فریب و ریاکاری است. عالمان واقعی جانشینان پیامبران و امامان هستند، زیرا که عالم واقعی وجود خود را برای مردم می‌داند در صورتی که عالم‌نماها مردم را برای وجود خود.

اسماعیلی سخن خود را با ذکر آیه 20 سوره حج به پایان برد که می‌فرماید: ای مردم از دو چیز اجتناب کنید اول بت‌ها و دوم دروغ گفتن.

جلسه درس‌هایی از نهج‌البلاغه، چهارشنبه هر هفته پس از نماز مغرب و عشا در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به نشانی: پایین‌تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها