امروز : جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 14
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 664
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 380
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، سال 2004 وقتی مجارستان، یکی از کشورهای نیرومند در رشتۀ واترپولو، دوباره موفق به اخذ مدال طلا شد، بار دیگر ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، سال 2004 وقتی مجارستان، یکی از کشورهای نیرومند در رشتۀ واترپولو، دوباره موفق به اخذ مدال طلا شد، بار دیگر ماجرایی در اذهان زنده شد که بیش از نیم قرن پیش، در سال 1956 بر نسل دیگری از ورزشکاران مجارستان رفته بود. ماجرایی که سبب شد مسابقه‌های نیمه نهاییِ واترپولو، همواره به‌ صورت یکی از خونین‌‌ترین مسابقه‌های تاریخ المپیک شناخته شود.

در لحظه‌ای از زمان، که به انقلاب 1956مجارستان منتهی شد، حرکتی شکل گرفت که با خشونت تمام توسط ارتش سرخ سرکوب شد؛ به‌طوری که ادامۀ آن به مسابقه‌های المپیک کشیده و منجر به ورزشی شد که در تاریخ همواره به ‌یادگار خواهد ماند.

ریشه‌های این بازی خونین را باید در سال‌های جنگ جهانی دوم و اشغال خونین مجارستان یافت؛ زیرا مجارستان، همچون بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، توسط ارتش آلمان نازی تسخیر و مردم آن با همکاری حزب فاشیست محلی به خاک و خون کشیده شدند. حدود ششصد هزار نفر از اهالی این کشور به اردوگاه‌های مرگ اعزام شدند، تا این که در سال 1945 با ورود ارتش شوروی به بوداپست، و شکست نازی‌ها ماجراها شکل دیگری به‌خود گرفت. یکی از اتفاق‌های مهم و به‌یادماندنی این دورۀ تاریخی برگزاری مسابقۀ المپیک 1965 بود، که کالین کی. گری و مگان رانی در سال 2006 فیلمِ مستند «خشم آزادی» را براساس آن ساختند.

مهمان و کارشناس این هفته « آنسو» بهرام توکلی قهرمان واترپولو در بازیهای آسیایی سال 1353 تهران و کارشناس و مجری صدا و سیما است.

برنامه «آن سو» با هدف نمایش و معرفی و تحلیل آثار مستند برتر جهان هر جمعه ساعت 22 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها