امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66431
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۸
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، هفته گذشته موج جدیدی از اعتراض‌های مردمی در بحرین بعد از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، هفته گذشته موج جدیدی از اعتراض‌های مردمی در بحرین بعد از وقوع انفجاری در منامه آغاز شد، انفجار‌ی که در پی آن 3 نیروی پلیس کشته شدند.

در این خصوص «محمد معد»، نویسنده لبنانی در مقاله‌ای که پایگاه «النشره» آن را منتشر کرده، به اهداف نهفته در پس از این انفجارها می‌پردازد.

در پی این حادثه همزمان با افزایش موج اعتراض‌ها، نیروهای امنیتی و پلیس بحرین نیز به سرکوب بیشتر معترضان پرداختند. برخی دفاتر احزاب معترض مانند الوفاق را آتش زدند، بسیاری از نیروها را بازداشت و برخی دیگر نیز به شهادت رساندند.

آنچه در این میان افکار عمومی را به خود جلب کرده، تغییر در روش سرکوب‌ها و پروسه سرکوب معترضان است که دو نکته در این رابطه خودنمایی می‌کند.

اول تنوع انفجارهایی بود که اتفاق افتاد، در اعتراض‌های بحرین طی دو سال گذشته، ما شاهد چنین انفجارهایی نبوده‌ایم و اعتراضات مسالمت آمیز بوده، اما در حادثه اخیر انفجار به گونه‌ای بود که منجر به کشته شدن سه تن از افراد پلیس شد.

نکته دوم نوع واکنش نیروهای امنیتی بلافاصله بعد از این حادثه بود که دفتر حزب الوفاق بزرگترین حزب معارض در بحرین را آتش زدند، بلافاصله تعدادی از نیروهای آنها را بازداشت و اعتراض‌ها را نیز با شدت بیشتری سرکوب کردند. اتفاقی که در چند مدت اخیر بدلیل انجام برخی گفت‌وگوها بین حکومت و معترضان سابقه‌ای نداشته اشت.

در همین راستا یکی از فعالان سیاسی بحرین که بدلیل امنیتی از افشای نام خود خودداری کرد، به خبرنگار ما اعلام کردند: درگیری‌های اخیر در بحرین که با بمب‌گذاری و کشته شدن سه پلیس آغاز شد، اقدامی است که از طرف نیروهای تحت فرمان عربستان سعودی سازماندهی شد.

وی در اثبات این ادعای خود گفت: اقداماتی که طی چند ماه اخیر توسط ولیعهد بحرین در راستای آشتی ملی صورت گرفت، باعث شد تا مواضع اصولی عربستان و فلسفه وجودی حضور آنها در کشور بحرین زیر سئوال برود و در افکار عمومی موج منفی ایجاد کند. در نتیجه عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه خواهان حل و فصل قضیه بحرین نمی‌باشند.

این فعال سیاسی بحرین در پایان یادآور شد: از آنجا که فضای سیاسی بحرین به نفع آشتی ملی در جریان بود، عوامل خارجی عربستان نیز برای برهم زدن وضع فعلی این حوادث را رقم زدند. 

انجمن حقوق بشر بحرین نیز تاکید کرد: مقامات امنیتی بحرین بعد از انفجار الدیه تصمیم گرفتند خانواده‌ها را با هدف انتقام از اتفاقات سیاسی اخیر، مورد هدف قرار دهند؛ از این رو مقامات کشور، 10 نفر از خانواده السمیع، 5 نفر از خانواده یوسف و 4 تن از خانواده طاهر را از مناطق السنابس، جدحفص و المصلی بازداشت کردند. این بازداشت‌ها باعث ترس و دلهره در جان شهروندان شده و عملکرد نیروهای داخلی بحرین برای مردم خاطره بد انقلاب 2011 را یادآوری می‌کند.

بنابراین عربستان برای برهم زدن اوضاع در بحرین انگیزه‌های قوی داشته و دارد. فرایند آشتی ملی می‌توانست به نتیجه برسد و این موضوع منافع عربستان را تامین نمی‌کرد، نکته دیگر اینکه این حوادث بهترین بهانه برای تشدید سرکوب‌ها و بازداشت‌ها فراهم کرد.

عربستان سعودی که این روزها خود را در سیاست‌های منطقه‌ای بازنده می‌داند، با تغییر رئیس دستگاه اطلاعات خود سعی دارد فضای جدیدی را در منطقه ترسیم کند که برنامه ریزی برای برهم زدن وضع جاری در بحرین یکی از آنهاست. 

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها