امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66468
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه، آیت‌الله صادق آملی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در سومین مجمع عمومی انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های دبیرخانه انجمن‌های علمی برگزار شد، درباره اولویت‌های دانش علم اصول به ایراد سخن پرداخت.

وی تشکیل انجمن‌های علمی حوزه را در راستای تولید علم و ترویج علوم دینی ضروری دانست و گفت: تشکیل انجمن‌های علمی حوزه، حرکت خوبی را در مسیر تولید آثار علمی آغاز کرده است.

رئیس قوه قضائیه درباره علم اصول افزود: مهم‌ترین ارکان و ابزار استنباط احکام، علم اصول است که در کنار دیگر مقدمات، از الزامات اجتهاد است. با توجه به اینکه از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف حوزه استنباط احکام شرعی است، بنابراین لازم است در عرصه اصول فقه، اهتمام جدی‌ داشته باشد.

وی با اشاره به ضرورت ترویج علم اصول در حوزه ادامه داد: علم اصول، علم زنده‌ای است که در بسیاری از عرصه‌ها کاربرد دارد؛ به گونه‌ای که بسیاری از علما و بزرگان حوزه در این عرصه فکر و پژوهش کرده‌اند.

آملی‌لاریجانی با تأکید بر اینکه علم اصول علم زنده‌ای است، گفت: علمای بزرگ با کارهای علمی و تحقیقاتی گسترده، علم اصول را به ما رسانده‌اند؛ امروز نیز باید نگاهی کاربردی به علم اصول داشته باشیم و آن را علمی زنده بدانیم.

وی در ادامه به برخی موضوعات لازم برای علم اصول که باید مورد  توجه قرار گیرد اشاره کرد و بیان داشت: از جمله این موضوعات، ماهیت حکم و موضوع اعتبارات است که لازم است تعالیم موجود در این عرصه و نگاه بزرگان به آن منقح شده و در اختیار نسل امروز قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا به نقش پژوهش در حوزه اشاره کرد و گفت: از جمله مباحثی که در میان اساتید و تلامیذ مطرح است، میزان لازم برای تتبع در علم اصول است. باید بدانیم اساتیدی که در این عرصه سخن گفته و آثاری ارزشمند نگاشته‌اند نباید تنها به برخی از آنها بسنده کنیم، زیرا عرصه بزرگی در این مسیر در پیش روی ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه عرصه‌های تدریس، کتابت و تدوین و پژوهش تعطیل بردار نیست افزود: در پژوهش مسئله‌ای به نام توقف وجود ندارد؛ باید تا جایی که امکان دارد، به دنبال کارهای علمی و پژوهشی باشیم.

آملی‌لاریجانی یادآور شد: البته دراین عرصه کارها باید تقسیم شود تا از انجام کارهای علمی و پژوهشی موازی و تکراری پرهیز شود. هر کسی باید بخشی از کار را عهده‌دار شده و آموخته‌ها و دست‌آوردهای خود را به دیگران منتقل کند.

وی در پایان افزود: در این عرصه استفاده از امکانات روز برای تسریع در امر پژوهش ضروری است.
انتهای پیام/2258/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها