امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66543
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
حسین طلا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره افزایش قاچاق سیگار تقلبی در کشور اظهار داشت: بعد از واگذاری نیمی از وظایف شرکت دخانیات به بخش ...

حسین طلا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره افزایش قاچاق سیگار تقلبی در کشور اظهار داشت: بعد از واگذاری نیمی از وظایف شرکت دخانیات به بخش خصوصی متاسفانه شاهد افزایش بی‌رویه کالاهای دخانیاتی قاچاق در بازارهای داخلی بوده‌ایم.

وی ادامه داد: شرکت دخانیات در گذشته دو وظیفه کلی را برعهده داشت که به نحوی لازم و ملزم یکدیگر بودند. نخستین وظیفه شامل وظایف حاکمیتی مانند صدور مجوز برای واردات سیگار، عاملیت تولید و نظارت بر کشت توتون و تنباکو بوده و دومین وظیفه آن تولید با هدف تنظیم بازار است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: بعد از اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی وظیفه صدور مجوزها و مبارزه با قاچاق به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد اما به دلیل عدم تمهیدات لازم و ساز و کارهای اجرایی برای مبارزه با قاچاق آثار منفی‌ را به وجود آورد که متاسفانه جان هموطنانمان را تهدید می‌کند زیرا اکثر کالاهای دخانیاتی قاچاق تاریخ گذشته است و یا از برند‌های تقلبی محسوب می‌شود.

وی گفت: از موارد غیرمجاز و بعضا سرطان‌زا در مصرف سیگار‌های قاچاق و با برندهای تقلبی استفاده می‌شود.

طلا افزود: این عدم هماهنگی بین وزارت صنعت و شرکت دخانیات باعث به خطر افتادن تولید داخلی مواد دخانی و معیشت هزاران نفر که در این صنعت مشغول به کار هستند شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان داشت: افزایش قاچاق سیگار منجر به کاهش سهم تولیدات داخلی از حیث نخی در سطح بازار تا حدود 60 درصد نسبت به سنوات گذشته شده است.

وی یادآور شد: اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی اگر با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد برای دولت میزان بهره‌بری در بخش خصوصی نیز افزایش می‌یابد و اگر بدون برنامه‌ریزی اقدام شود دولت با چالش مواجه خواهد شد و بخش خصوصی نیز مطمئنا متضرر می‌شود.

طلا بیان داشت: در خصوصی‌سازی شرکت دخانیات علاوه بر موارد ذکر شده عدم برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم برای مبارزه با کالای قاچاق که موجب به خطر افتادن سلامتی صدها هزار نفر از هموطنانمان خواهد شد.

وی گفت: از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، بهداشت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا انتظار می‌رود با نظارت و برنامه‌ریزی صحیح همزمان و هدفمند کاهش مصرف دخانیات در کشور و برخورد با قاچاقچیان سیگار را جهت کاهش آسیب‌های حاصل از مصرف دخانیات در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها