امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66565
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسرافیل شفیع‌زاده بعدازظهر جمعه در مناظره چالش‌های حفاظت از حیات وحش و برخورد ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسرافیل شفیع‌زاده بعدازظهر جمعه در مناظره چالش‌های حفاظت از حیات وحش و برخورد با شکارچیان غیرقانونی گفت: ایجاد قرق‌های اقتصادی یکی از سیاست‌هایی است که می‌تواند شرایط خوبی برای مشارکت مردم و جوامع محلی و در عین حال کاهش فشار به زیستگاه‌های محیطی ما باشد.

این فعال توریسم شکار با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد محدود کردن شکار راهکار معقولی نیست افزود: با استفاده از تجربیات بین‌المللی و مشارکت مردم می‌توانیم شکار قانونی را گسترش دهیم از 16 سال پیش گردشگران خارجی در این زمینه به ایران می‌آیند و برای شکار یک گونه قوچ کرمانی 12 هزار دلار به حساب دولت می‌ریزند.

در ادامه این مناظره کیخا گفت: مطلوب سازمان حفاظت از محیط زیست این است که بتوانیم حیات وحش خود را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم که بدون مشارکت مردم این اتفاق نمی‌افتد حتی تجربه نشان داده جاهایی که با بالاترین رده حفاظتی مانند پارک ملی گلستان انجام شده موفق نبوده‌ایم.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند از نظر دموکراسی شکار چیز پسندیده و خوبی نیست و ما فقط این حرفها را می‌شنویم چرا که ما باید به عنوان نماینده مردم به دنبال راه چاره‌ای باشیم حتی در برخی موارد اگر بخواهیم نگاه اقتصادی داشته باشیم برخی گردشگران حاضرند برای شکار یک قوچ لارستان صد هزار دلار بدهند.

این مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اما در همه استان‌ها شرایط برای شکار مهیا نیست و تنها در 16 استان مجوز داده شده استما باید در بلندمدت به سمت این برویم که در برخی مناطق پروانه شکار ندهیم اما از آن طرف می‌بینیم که 20 تا 30 برابر شکار قانونی تخلف صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد تقاضا دراین زمینه وجود دارد و نمی‌توان آن را کتمان کرد.

وی ادامه داد: برخی معتقدند حضور شکارچی قانونی در منطقه به حفاظت آن کمک می‌کند و از آن طرف برخی معتفدند این گونه نیست.

در بخش دیگری از این مناظره شهرام امیری شریفی رئیس انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات گفت: در این مناظره سمت و سوی صحبت‌ها به شدت منفعت‌طلبانه است خیلی متأسفم که هنوز مردم عدد 3 هزار میلیارد تومان یا 9 هزار میلیارد تومان را از یاد نبرده‌اند اما ما صحبت از 10 هزار دلار ارزآوری برای مملکت می‌کنیم که این ارز‌آوری با خون و گلوله است اگر این طور باشد قاچاق اسلحه و فحشا در جهان بسیار درآمدزا هستند اما باید حیطه اخلاق، فلسفه و شرع را نیز در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: آیا ما خواهیم پذیرفت که ناموس مملکت به خاطر پول برود ما یوزپلنگ ایرانی را ناموس این مرز و بوم می‌دانیم گاهی اوقات هر کدام یک میلیون تومان هزینه می‌کنیم که بتوانیم برق چشم پلنگ را از 15 متری ببینیم. کشور ایران اندازه کل قاره اروپا پرنده دارد و اگر در مملکت باز شود آنقدر گردشگر می‌آید که نیازی به گلوله نداریم.

رئیس انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات با انتقاد از اینکه چرا باید با محیط‌بان به عنوان بلد راه برخورد کنیم افزود: همین محیط‌بان حقوقش 400 هزار تومان است که ممکن است به خطا برود.

ما باید در این حوزه برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشیم و اصلاً بودجه سازمان محیط زیست با 10 هزار و 12 هزار دلار قابل مقایسه نیست و در عین حال باید دید چه کسی برای بقا یا پول در آوردن به ما مجوز داده که بکشیم چرا که اکنون محیط‌بانان در مقابل صدها هزار سلاح غیرمجاز باید بایستند.

نواییان استاد محیط زیست دانشگاه تهران در پاسخ به امیری شریفی گفت: شکار یعنی چیدن میوه رسیده طبیعت و اگر هلو و گیلاس را از درخت نچینیم کرم می‌زند در عین حال اگر کل (نوعی قوچ) پیر را نکشیم کل جوان نمی‌تواند جایگزین آن شود در تهران بیش از 150 میلیون طیور در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند.

وی ادامه داد: شما نمی‌توانید خیلی شیک در تهران پشت کامپیوتر بنشینید و برای بیابان تصمیم بگیرید بهره‌برداری عاقلانه از طبیعت می‌تواند به آ‌ن کمک کند همانطور که در زینباوه به دلیل تنوع زیاد شکار مجوز توریسم شکار می‌دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها