امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66566
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس مجید نواییان فعال محیط زیست در ادامه بحث مناظره روش‌های موثر حفاظت از محیط زیست گفت: قوچ پیر و ضعیف باید شکار شود چرا ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس مجید نواییان فعال محیط زیست در ادامه بحث مناظره روش‌های موثر حفاظت از محیط زیست گفت: قوچ پیر و ضعیف باید شکار شود چرا که شکار باعث تعادل اکولوژی می‌شود.

نواییان به مدیریت غلط در تهران اشاره کرد و گفت: یک مدت سگ‌ها را کشتند و گربه‌ها زیاد شد اما بدانید که قانون جنگل درست است چرا که نه گربه زیاد می‌شود نه مار نه موش و نه حیوانات و چون چرخه و تعادل رعایت می شود و حالا به دلیل تغییرات اکولوژی که پلنگ و گرگ کم شده باید گونه پیر را سازمان شکار کند.

صفی‌زاده در ادامه به 5 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: 10 هزار دلار صرفا برای یک گونه است.

دانه‌کار نیز افزود: باید حیات وحش را برای نسل آینده حفاظت کنیم.

مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران حفاظت را در سه سطح عنوان کرد و گفت: حراست، استفاده غیرمصرفی و حفاظت به معنای مدیریت مصرف انسانی سه سطح حفاظت است.

دانه‌کار افزود: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته است توازن را بین این سه سطح برقرار سازد.

وی استفاده غیرمصرفی و پرنده‌نگری را شکلی از اقتصاد از ارزش افزوده به طبیعت دانست و گفت: تقاضا در سازمان ظرفیت‌سازی نشده است.

وی گفت: ما باید به ارزش اقتصادی در حیات وحش نگاه کنیم و تصمیمی که برای منع شکار مطرح شده با توجه به شناخت و وضع سازمان و حساسیت‌های زیست‌محیطی و تصمیم راهبردی درستی نیست چرا که امروز سازمان حرکت رو به جلو دارد و زمان انجام کار انفعالی نیست و سازمان باید راهبردی برای شکار و صید تدوین کند.

دانه‌کار افزود: در خیلی از گونه‌ها امکان حفاظت داریم و گونه‌هایی نیز که در حال انقراضند باید رفتار خاص آن را داشته باشیم.

امیری شریفی نیز به تحلیل رسانه‌های زرق و برق دار اشاره کرد و گفت: عنوان شده که 5 میلیارد دلار امکان درآمد ارزی داریم در حالی که 116 هزار حیوان داریم و اگر همه را هم بکشیم یک پنجم این مقدار می‌شود که شگفت‌انگیز است.

امیری شریفی افزود: در بسیاری از کشورها توریسم طبیعت از حیوانات و طبیعت لذت می‌برد و برای شناسایی آنها می‌رود مثلا در آمریکا در کنار جاده‌ها گوزن‌ها رد می‌شوند اما مردم آنجا فقط به گوزن‌ها نگاه می‌کنند و به گوزن پفک نمی‌دهند اما در گلستان ما به آنها پفک می‌دهند.

رئیس انجمن دیده‌بانی حقوق حیوانات افزود: فرهنگ، امکانات، سلاح، لباس و شرایط محیط‌بانان ما متفاوت است و محیط‌بان بنزین ندارد که در موتور بریزد و دنبال متخلف برود و در این شرایط ما مجلات پر زرق و برقی را داریم که برای رسیدن به منافع خود تلاش می‌کند.

کیخا نیز به نظرات متفاوت ارائه شده اشاره کرد و اظهار خوشحالی کرد و افزود: خوشحالم که نظرات متفاوتی وجود دارد.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست رو به آقای دانه‌کار گفت: نباید برای همه گونه‌ها یک نسخه واحد پیچید چرا که مناطق مختلف سیاست‌های مختلفی را می‌طلبد.

کیخا گفت: خوشبختانه از وقتی که بنده و دوستان مدیریت را به دست گرفته‌ایم تلاشمان این بوده که تحت تاثیر احساسات قرار نگرفته و همه حرف‌ها را بشنویم و با همه ذی نفعان صحبت کنیم.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست تصریح کرد: اعمال محدودیت زمانی و مکانی دست شورای عالی حفاظت محیط زیست است و ما باید خوراک خوب آماده کنیم تا آنها تصمیم را بگیرند و امسال سال اولی بود و خیلی تلاش کردیم و تا حدودی یک خط اعتدالی نیز رعایت شد.

کیخا افزود: اولین مصوبه ایجاد دفاتر توسعه پایدار در همه وزارتخانه‌ها اعم از وزارت خارجه بود چرا که همه ارکان دولت به این نتیجه رسیده‌اند که بدون حفاظت محیط زیست توسعه پایدار وجود ندارد و تغییر رویکردها نیز شروع شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار