امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66572
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار جامعه فارس در بخش دیگری از مناظره چالش‌های حفاظت از حیات وحش و برخورد با شکارهای غیرقانونی خبرنگاری از احمد‌رضا کیخا پرسید: خرید و ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس در بخش دیگری از مناظره چالش‌های حفاظت از حیات وحش و برخورد با شکارهای غیرقانونی خبرنگاری از احمد‌رضا کیخا پرسید: خرید و فروش غیرمجاز برخی حیوانات به ویژه حیواناتی که نسل آنها در حال انقراض است در جاده فریدون‌کنار همچنان پابرجاست و سازمان حفاظت محیط زیست در این راستا چه کاری انجام داده است.

کیخا در پاسخ گفت: یکی از چالش‌های حفاظت از حیات وحش کشور در منطقه فریدون‌کنار و شمال کشور است و این مسئله به شیوه سنتی از قدیم برای امرار معاش و استفاده مردم در این منطقه ایجاد شده است.

در همین راستا امسال جلساتی را تشکیل دادیم و همکاران ما برنامه 5ساله‌ای تدوین کردند.

وی اضافه کرد: مهمترین چالش ما دام‌های هوایی است که مانند توپ والیبال آنها را صید می‌کنند. انقدر موضوع برای ما بزرگ بود که به راحتی قابل حل نبود و در همین راستا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست (معصومه ابتکار) با استاندار و وزیر برای حل آن مکاتبه کرده است.

در بخش دیگری از این مناظره خبرنگار دیگری گفت: 90 درصد حیات وحش ما در 40 سال اخیر با تشکیل انجمن شکار از دست رفته در حالی که ما برای خودروها زوج و فرد اعلام می کنیم یا کارخانه‌ها را به دلیل آلودگی تعطیل می‌کنیم چگونه است که از کسی اجازه می گیریم که کدام زیستگاه ظرفیت مازاد دارد تا درآمد‌زایی گردشگری کنیم.

کیخا در پاسخ گفت: سازمان حفاظت محیط زیست دنبال این نیست که حیات وحش خود را نابود کند و امسال هم با مشاوره استان‌ها مجوز داده‌ایم. حتی اگر استانی گفته است که ظرفیت شکار ندارد پروانه نداده‌ایم و در صورت صدور مجوز به آمارهای حداقلی اکتفا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما با مجموعه ذی‌نفعان و مخالفان و موافقانی روبرو هستیم و نمی‌توانیم همه مسائل را نادیده بگیریم بلکه در تصمیم‌گیری‌ها باید همه ذی‌نفعان از جمله شکار چیان دخیل باشند.

در ادامه این مناظره نجم الدین به عنوان یکی از فعالان حوزه حیات وحش و شکار در پاسخ به این خبرنگار گفت: ما در کشورمان چیزی حدود 2 تا 3 میلیون نفر شکار‌چی قانونمند داریم و معتقدیم منابع حیات وحش مانند جنگل تهدید‌شونده هستند و باید مدیریت شوند.

وی افزود: ممنوعیت شکار تیر خلاصی است که می‌توانید به محیط زیست بزنید. ما باید با همه شکار‌چی‌ها دوست باشیم و فقط محدودیت سنی قائل شویم. ما از نظر حفاظتی نمی‌گوییم فقیر هستیم. محیط‌بان‌های ما در زمان جنگ حتی ماشین نداشتند و پیاده از مناطق حفاظت می‌کردند و به نظر می‌رسد با آموزش همگانی موضوع حل می‌شود.

در ادامه این بخش یکی از فعالان حقوق حیوانات خطاب به احمد‌رضا کیخا گفت: شکار آسیب‌های روانی، اجتماعی و اقتصادی بر جامعه داشته و عملا در اجتماع و خانواده با ترویج خشونت ناشی از شکار روبرو هستیم حتی گاهی در داخل پارک‌های شهری شکار‌بانان به مردم نشانه می‌روند و ارزش حقوق انسانی در مقابل این معضل کجاست؟

کیخا در پاسخ گفت: امسال چندین جلسه با علاقمندان به شکار گذاشتیم و سعی کردیم اقدامات ما با کمترین آسیب باشد حتی بحث غرق‌های اختصاصی را مطرح کردند که گفتیم طرح‌هایشان را بیاورند تا طبق قانون عمل کنیم. در عین حال سیاستگذاری‌های کلان دست افراد بزرگی است که ممکن است به فکر ایجاد بزرگراه، ساخت فرودگاه و یا ماشین‌های گرانقیمت باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها