امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66604
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 89
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «جمعه‌خان نظراف» یک مقام وزارت کشور تاجیکستان در منطقه «کولاب» به رسانه‌ها ...

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «جمعه‌خان نظراف» یک مقام وزارت کشور تاجیکستان در منطقه «کولاب» به رسانه‌ها گفت: «دولت چال‌اف» برادر «قربان چال‌اف» فرمانده سابق و بانفوذ ارتش تاجیکستان هفته گذشته به اتهام همکاری در جذب جوانان و اعزام آن‌ها برای شرکت در جنگ سوریه بازداشت شده و تحقیق در این زمینه از وی ادامه دارد.

به گفته نظراف، هنوز بطور رسمی، سندی در مورد اتهامات دولت چال‌اف ارائه نشده، اما احتمالاً پس از انجام تحقیقات اولیه این پرونده که مهر سری نیز دارد وی برای عضویت و همکاری با جنبش‌های ممنوع، متهم و ضمن تحقیق به این موضوع رسیدگی خواهد شد.

بنا به گفته نزدیکان چال‌اف، بازداشت «دولت چال‌اف» در پی بازگشتش از سفر ترکیه انجام گرفته و ماموران امنیتی گفته‌اند که وی به سوریه نیز سفر کرده و مسائل مربوط به جذب جوانان محلی برای اعزام به این کشور را با افرادی بررسی و حل‌وفصل کرده ‌است.

علیرغم این، به گفته افراد نزدیک به چال‌اف، هنوز معلوم نیست که وی ضمن سفر به ترکیه به سوریه نیز رفته و یا با چه کسانی دیدار و گفت‌وگو کرده‌ است.

دولت چال‌اف ششمین تبعه تاجیکستان است که طی یک سال اخیر توسط ماموران امنیتی به اتهام همکاری با ترویست‌های سوری بازداشت شده است.

در گذشته پنج دانشجوی تاجیک که در سوریه آموزش می‌دیدند پس از بازگشت به تاجیکستان به اتهام شرکت در بی‌ثباتی و جنگ تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به زندان محکوم شدند.

دولت چال‌اف از سربازان پیشین جبهه خلقی تاجیکستان بود که سال 1992 میلادی و در آغاز جنگ داخلی ایجاد شد و این تشکل شبه نظامی برای به قدرت رسیدن «امامعلی رحمان» سهم مهمی داشت.

در دوران پنج سال جنگ داخلی تاجیکستان اعضای این نهاد شبه‌نظامی به تدریج با ارتش و نهادهای دیگر نظامی و امنیتی ادغام شد.

دولت چال‌اف که از سربازان جبهه خلقی تاجیکستان بود در سال 2003 میلادی به اتهام دست داشتن در چند مورد کشتار غیر موجه نیز بازداشت و محکوم به زندان شده بود.

وی پس از رهایی از زندان عمدتاً به تجارت مشغول شد و در شهرهای دوشنبه و کولاب مراکز تجارتی و فروشگاه‌هایی را ایجاد کرد.

بنا به گفته برخی از منابع، وی به ترکیه به منظور تامین کالاهای فروشگاه و رستوران‌هایش سفر کرده است.

مقامات امنیتی تاجیکستان گفته‌اند که در حدود 3 سال جنگ در سوریه حدود 200 تبعه این کشور در جبهه جنگ این کشور شرکت کرده‌اند.

«امیرقول اعطیم‌اف» رئیس کمیته امنیت و دفاع مجلس تاجیکستان که در گذشته سمت رئیس شورای امنیت این کشور را بر عهده داشت، در یک مصاحبه با خبرنگاران از حضور جوانان تاجیک در جنگ سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت که دولت برای بازگرداندن این جوانان و همچنین به منظور جلوگیری از جذب افراد دیگر اقداماتی را مورد اجرا قرار داده ‌است.

«احمد بدرالدین حسون» مفتی عالی سوریه و از طرفداران دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز در تابستان سال 2013 زمان بازدید از مسکو و در حاشیه مذاکرات با مقامات روسیه به خبرنگاران گفته بود که کشورهای جامعه همسود از جمله آسیای مرکزی از منابع تامین نیرو برای جبهه مخالفان دولت با نیروی تازه نفس است.

وی ضمن این مصاحبه تعداد اتباع تاجیکستان در جنگ سوریه را بیش از 190 نفر اعلام کرد.

کارشناسان ضمن اظهار نظر در این موضوع وجود انگیزه مذهبی، تمایل جوانان به جنگ مذهبی و همچنین بالا بودن میزان بیکاری در میان این قشر از جامعه و نیاز آن‌ها به سرمایه را از دلایل اصلی شرکت در جنگ سوریه عنوان می‌کنند.

به گفته این کارشناسان، نهاد‌هایی از سازمان‌های خارجی مذهبی برای جذب جوانان از کشورهای آسیای مرکزی به جنگ سوریه مشغول هستند و با توجه به این عوامل آن‌ها را به آسانی برای حضور در جنگ سوریه جذب می‌کنند.

این کارشناسان معتقدند: سازمان‌های وابسته به سلفیت و «حرکت اسلامی ازبکستان» را که پول‌های هنفگتی از سرمایه‌گذاران خارجی خود دریافت می‌کنند در اجرای طرح جذب جوانان از جامعه کشورهای همسود برای جنگ سوریه نقش اساسی را  انجام می‌دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار