امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66655
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 68
حجت الاسلام اسماعیلی رییس موسسه بوستان کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره راه اندازی پخش تیزر تبلیغاتی ناشران در تلویزیون و بحث ...

حجت الاسلام اسماعیلی رییس موسسه بوستان کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره راه اندازی پخش تیزر تبلیغاتی ناشران در تلویزیون و بحث تبلیغ تلویزیونی کتاب و نکات مهم درباره این مساله گفت: در 2-3 سال اخیر احساس می‌شود صدا و سیما جدی‌تر به کتاب پرداخته و در برنامه‌های مختلف کتاب‌ها معرفی می‌شوند و در بحث های مختلف  از کتاب‌ها در برنامه‌های صدا و سیما استفاده می‌شود. 

وی افزود: البته در این حوزه اساساً باید فعالیت‌های بنیادی‌تر و جدی‌تری انجام شود و توقع این است که صدا و سیما بنیادی‌تر و جدی‌تر به این مساله بپردازد یعنی نگاه ما اساساً باید نگاه یک کالای فرهنگی باشد یعنی نگاه به کتاب باید به عنوان غذای جامعه باشد که مردم به آن نیاز دارند. جامعه‌ای که از کتاب فاصله بگیرد و از رشد و تعالی فاصله گرفته و برای همین یکی از مهم‌ترین و بلکه مهم‌ترین شاخص ترقی و تعالی یک جامعه رشد کتابخوانی و تولید کتاب است.

رئیس موسسه بوستان کتاب اظهار داشت: قطعاً آمار کتابخوانی در کشور ما مطلوب نیست و خیلی با حد ایده‌آل فاصله داریم و باید چند کار اساسی انجام شود و بخش عمده بلکه همه آن متوجه صدا و سیما است مهم‌ترین مساله این است که باید فرهنگ‌سازی شود اینکه بگوییم کتاب بخوانید کفایت نمی‌کند این یک مساله فرهنگی است که در جامعه باید کار زیادی برای ترویجش انجام شود و همه اقشار جامعه در هر جا به این باور برسند که همان طور که اعضای بدنشان به غذای خوب نیاز دارد، نشاط و سلامتی و توانمند و قدرتشان به این است که غذاهای خوب تهیه کنند تا خودشان و خانواده‌هایشان جسمی شاداب داشته باشند، نشاط فکر و روحشان هم به کتاب‌های خوب نیاز دارد.

اسماعیلی گفت: ما آن قدر باید درباره مباحث فرهنگی و کتاب به عنوان غذای روح برنامه داشته باشیم که مردم به این باور برسند که بعد اساسی بدنشان که روح و جان انسان است ، نیاز به تغذیه دارد و اگر می‌خواهند روح سالمی داشته باشند و پله‌های سعادت و تکامل را طی کنند و به فضائل اخلاقی برسند، راهش این است که روحشان تغذیه خوب داشته باشد و یکی از مهم‌ترین راه‌های تغذیه روح کتاب‌خواندن است.

وی اظهار داشت: از این زاویه باید برنامه‌هایی را به صورت میزگرد یا بحث‌های تخصصی حتی نمایش‌های رادیویی و تلویزیونی نشان داده شود و در زمینه‌های مختلف آن قدر بر آن تاکید شود که همه بدانند همان‌طور که به غذا احتیاج دارند به کتاب هم نیاز دارد و آن وقت کتاب در سبد هزینه خانواده قرار می‌گیرد.

رئیس موسسه بوستان کتاب همچنین با اشاره به تبلیغ و ترویج نفس کتاب‌خوانی در صدا و سیما اظهار داشت: در رادیو و تلویزیون بحث شود که فواید کتابخوانی چیست اگر کتاب خوانده شود چه فوایدی برای فرد و جامعه دارد و فاصله گرفتن از کتاب و کتابخوانی یا به عبارت دیگر نخواندن کتاب چه آسیب‌هایی را به جامعه وارد می‌کند و اینها موضوعات مهمی هستند که باید به بحث گذارده شود.

اسماعیلی گفت: موضوعات مهم دیگری هم هست که جنبه آموزشی دارند و شاید بدیهی به نظر برسد ولی نیاز است که همان‌ها هم به بحث گذاشته شود. مثلا بحث شود که چه کتاب‌هایی را بخوانیم و چه کتاب‌هایی را نخوانیم یا چه طور بخوانیم چون ما شیوه‌های مختلفی برای کتاب‌خوانی داریم و اگر موانع کتابخوانی حذف و شیوه درست کتابخوانی آموزش داده شود بسیاری از جوانان به سمت کتاب رغبت پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها