امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66670
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه مجله علوم انسانی «زاویه» این هفته در حالی بر روی آنتن شبکه چهارم ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه مجله علوم انسانی «زاویه» این هفته در حالی بر روی آنتن شبکه چهارم سیما رفت که به موضوع «نقاط ضعف و قوت برنامه زاویه» اختصاص یافته و در ابتدای آن نیز گزارشی از رسانه‌های فعال درباره تشریح آسیب‌ها و مباحث مختلف این برنامه تهیه شده بود.

در این برنامه مهمانانی چون جبار رحمانی پژوهشگر انسان شناسی دین، ‌سیدحسین شهرستانی، ‌استاد دانشگاه تهران و فرشاد مهدی‌پور مشاور خبرگزاری مهر حضور داشتند.

سید حسین شهرستانی درباره مسائل مختلفی که در حوزه علوم انسانی امروز ایران وجود دارد و ارتباط اصحاب رسانه برای رفع این مشکلات گفت: مشکل امروز علوم انسانی این است که به مسئله مردم نمی‌پردازد بنابراین نمی‌تواند آن طور که باید مخاطب کسب کند، علوم انسانی امروز ما در آفساید است و به مردم و جامعه ایران نمی‌پردازد بنابراین همین مباحث در رسانه هم جذابیت پیدا نمی‌کند بنابراین اصحاب علوم انسانی باید مباحث را به سمت زندگی واقعی مردم برسانند.

شهرستانی درباره برخی دیگر از مشکلاتی که در حوزه علوم انسانی وجود دارد، گفت: به طور مثال رضا داوری اردکانی و افراد دیگری همچون او، گرفتار مشکلاتی شده‌اند مثلاً نشریات یک جریاناتی را راه می‌اندازند که به طور مثال رضا داوری، هایدگری است، برخی دیگر می‌گویند هایدگر با نازی‌ها ارتباط داشته و خلاصه همه چیز را به سیاست ربط می‌دهند به همین دلایل می‌توان گفت که علوم انسانی در ایران هنوز به نظریه جدی دست نیافته است اینجا باید بگوییم که رسانه چه نقشی دارد؟ رسانه بازنما است و باید فضای فکری حقیقی را بازنمایی کند.

وی با تأکید بر اینکه فضای فکری و اندیشه‌ای نباید با سیاست گذاری حاکمیتی تلفیق شود، توضیح داد: افرادی چون رضا داوری اردکانی استاد بزرگ فلسفه ما از این امر رنج می‌برند تلاش دارند تا بحث‌های فکری را به نفع جریان سیاسی‌شان مصادره کنند، ساحت اندیشه باید بری از دشمنی و کینه باشد.

*اجازه ندهیم چالش‌های فکری به دلیل ناپختگی در فضای فکری ایجاد شود

در ادامه همچنین جبار رحمانی درباره علوم انسانی در حوزه رسانه ما عنوان کرد: رسانه‌ها باید از مباحث بدست آمده در حوزه علوم انسانی تولید محتوای صحیح کنند، البته این را هم باید گفت که مباحث فکری در فضای رسانه ما طرح ثابتی دارد به طور مثال ما یک شخص صاحب نظر را می‌آوریم و درباره یک موضوع صحبت می‌کنیم این یک کلیشه رایج در فضای رسانه است که باید گامی فراتر از این برداشت.

وی با تأکید بر اینکه مباحث کارشناسی باید در فضای برنامه‌های ما مطرح شود، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم چالش‌های فکری به دلیل ناپختگی بعضی برنامه‌ها در کشور ایجاد شود ضمناً برای توجه بیشتر جامعه به حوزه علوم انسانی هم باید یک نگاه متقابل داشته باشیم نه یک نگاه یک طرفه.

رحمانی با بیان اینکه فضای رسانه‌ای ما نخبه‌محور است، توضیح داد: بدنه دانشجویی باید با مباحث درگیر شود و برای این درگیر شدن باید مسائل مهم مطرح شود مباحثی که خود، چالش حوزه دانشجویی است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها