امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66672
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، شب گذشته پذیرای جمعی از هنرمندانی بود که به بهانه سالروز تولد «حبیب الله آیت ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، شب گذشته پذیرای جمعی از هنرمندانی بود که به بهانه سالروز تولد «حبیب الله آیت اللهی» پیشکسوت نقاشی ایران گرد هم جمع شده بودند.

این مراسم با عنوان «تولد ماه» به همت مدیریت این موزه و به بهانه بزرگداشت هنرمندان شاخه های مختلف هنرهای تجسمی در سالروز تولد آن ها به صورت ماهانه برگزار می شود.

در ابتدای این مراسم، نامی هنرمند نقاش به ذکر خاطراتی از استادش آیت اللهی پرداخت و آرزو کرد که او 35 سال دیگر زنده باشد تا بتوان از هنر ایشان به خوبی استفاده کرد.

مرتضی اسدی هنرمند نقاش و مدرس دانشگاه سخنران بعدی این مراسم بود که او نیز به خاطراتی از نخستین رویارویی اش با آیت اللهی اشاره داشت و گفت: خاطرم هست که در اولین برخوردی که با ایشان داشتم، پرسیدم استاد مگر هنر اسلامی هم داریم و ایشان گفتند، بله بی سواد برو بشین کتاب بخون تا بفهمی اسلام هنر دارد  یا خیر ؟

وی با بیان این که از استادش آیت اللهی بیش از آن که درس هنر آموخته باشد درس زندگی را آموخته است گفت: ایشان حکم پدری برای دانشجویان چهار دوره اخیر هنر دارند.

اسدی با اشاره به خدمات آیت اللهی در زمینه راه  اندازی دانشکده های بزرگ هنری در تهران و شهرستانها و پژوهش های هنری، وی را معلمی بزرگ برای نسل خود و نسل های بعدی دانست که به کسی باج داد و نه باج گرفت.

جواد بختیاری هنرمند خوشنویس در ادامه این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و او نیز به ذکر خاطراتش از آیت اللهی پرداخت و گفت: آیت اللهی با ترجمه آثار خارجی و تدریس در دانشگاه جامعه هنری را با هنر روز آشنا کرد و  بزرگان عرصه گرافیک نیز تحت تاثیر دانش وی هستند.

بختیاری تأکید کرد که جامعه هنری بخش زیادی از هنرش را مرهون دانش استاد آیت اللهی می داند که با ترجمه و از طریق سخنرانی هایش، دانسته هایش را در اختیار جامعه هنری قرار داد.

سخنان مهدی حیدری یکی از استادان صنایع دستی کشور بخش بعدی این مراسم بود که او  نیز به ذکر خاطراتی از دوران آشنایی اش با آیت اللهی و خدمات و ویژگی های اخلاقی وی اشاره داشت.

حبیب الله آیت اللهی آخرین سخنران مراسم تولد خود بود که با تقدیر از همه حاضران در مراسم به اهمیت عشق در کار و زندگی اشاره کرد و گفت: عشق آنقدر بزرگ است که هر کسی را یارای درک آن نیست و بهتر است که در زندگی هر کاری با عشق همراه باشد.

او در ادامه یکی از اشعار خودش را خواند و خود را زاده شیراز معرفی کرد که با عشق به دنیا آمده و با عشق زندگی کرده است.

او تأکید کرد که از همان زمانی که لب به سخن گشودن آغاز کرده است می دانست که عاشق است.

آیت اللهی با بیان این که در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده و رشد کرده است، در ادامه مروری بر خاطرات زندگی اش داشت و گفت: من از 5 سالگی در مکتب درس می خواندم اما سه سال اول مدرسه فرار می کردم و از سال سوم به مدرسه رفتم چون به خاطر تعلیماتی که در مکتب دیده بودم قادر به خواندن روزنامه ها هم بودم و به همین دلیل از مدرسه فرار می کردم و به گشت و گذار در شیراز می پرداختم.

این پژوهشگر هنری در ادامه با اشاره به تأثیر رنگ لباس زنان شیرازی در خاطره کودکی اش گفت: اولین چیزی که در شیرازگردی هایم توجهم را جلب می کرد رنگ های لباس زنان بود و به این ترتیب رنگ به درونم راه یافت.

او در ادامه گفت: من در 19 سالگی برای نخستین بار عاشق شدم و شعر گفتم و آنقدر شعر در من رسوخ کرده بود که در خواب هم شعر می گفتم و حالا در حال جمع آوری اشعارم هستم.

آیت اللهی به فعالیت هایی که برای تأمین مخارج تحصیلش داشته است اشاره داشت و گفت: من هیچ وقت برای تحصیل از پدرم پولی نگرفتم و برای تأمین مخارج تحصیلم، آثار نقاشی استادانی که در کتاب ها می دیدم، دوباره می کشیدم و به توریست ها می فروختم و به این ترتیب توانستم در دو رشته فارغ التحصیل شوم.

وی در ادامه گفت: من سال 37 بعد از اتمام رشته زبان و ادبیات فارسی، به پاری رفتم و در دانشکده هنرهای زیبای پاریس درس خواندم  و در پاریس نیز برای تأمین مخارج تحصیلم، کارهای مختلفی انجام دادم.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه این مراسم، کیک تولد 79 سالگی حبیب الله آیت اللهی بریده شد و هدایایی از سوی نهادهای مختلف از جمله موزه امام علی و دوستان این هنرمند به وی  اهدا شد.به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حبیب الله آیت اللهی متولد سال 1313 شیراز است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شیراز به پایان رسانید و سپس به تهران آمده و در مقطع کارشناسی در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۸ دانش آموخته شد و پس از آن مدارجی از قبیل کارشناسی ارشد نقاشی، تخصص در معماری داخلی، تخصص در پیکره سازی تزئینی و دکتری در تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر از دانشگاه سوربن پاریس را کسب نمود.

وی سال ۱۳۴۹ استادیار دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، گروه هنرهای تجسمی شد و پس از آن مقام دانشیار دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۸ و ریاست دانشکده هنرهای زیبا را به عهده گرفت. دکتر آیت اللهی عضو پیوسته فرهنگستان هنر، رئیس کمیته واژه گزینی هنر فرهنگستان زبان و ادب پارسی است و تا کنون راهنمای بیش از یکصد پایان نامه و رساله در مقاطع کارشناسی تا دکتری بوده است.

آیت اللهی سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنرهای تجسمی انتخاب شد. از آثار و تألیفات او می توان به ترجمه بیش از ۲۰ عنوان کتاب در زمینه هنر، تألیف کتابهایی از قبیل مبانی نظری هنرهای تجسمی، مبانی رنگ و کاربرد آن در هنرها، تاریخ هنر ایران و مقاله های فراوانی در این زمینه اشاره کرد. تا کنون نمایشگاههای مختلفی از آثار وی در ایران و خارج از کشور برپا شده است.

انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها