امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66684
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ محمد حسین کلهر: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر با رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بر نگرانی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ محمد حسین کلهر: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر با رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بر نگرانی خود درباره مسئله فرهنگ تأکید کرده و اساس ایستادگی و حرکت نظام اسلامی را مبتنی بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی و تقویت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی بیان کردند. ایشان «توجه به فرهنگ دینی و انقلابی» را از وظایف خطیر مسئولان نظام در سطوح مختلف دانستند و افزودند: دولت محترم باید به این موضوع توجه کند و مسئولان فرهنگی نیز باید توجه داشته باشند که چه می‌کنند، زیرا در مسائل فرهنگی نمی‌توان بی‌ملاحظگی کرد.

در واکنش به این فرمایش رهبر انقلاب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی امور فرهنگی در کشور طی نامه‌ای ضمن لبیک به رهنمودهای رهبری، «درک عمیق مقوله تهاجم فرهنگی» را مسبب تقویت جبهه فرهنگی انقلاب و به میدان آوردن جریان فرهنگ و هنر اصیل ایرانی اسلامی در برابر این تهاجم دانست و لازمه تحقق این دیدگاه را حمایت از هنر متعهد به آرمان‌های اسلامی و صیانت محیط زیست فرهنگی از آفت‌ها و آلایش‌های عقیدتی و سیاسی عنوان کرد.

در پیام آقای علی جنتی این نکته قابل توجه است که اساساً فرهنگ باید از عملکرد سلیقه‌‌ای و سیاست‌زدگی به دور باشد. البته این بدان معنا نیست که مقوله فرهنگ از ساحت سیاست جدا بوده و اصلاح امور فرهنگی فقط بر عهده سی و اندی دستگاه فرهنگی فعال در کشور است.

به واقع، فرهنگ از دیرباز پیوند وثیقی با سیاست داشته و در عصر کنونی نیز تجربه نشان داده حوزه سیاست آنقدر قدرت ندارد که بتواند فرهنگ را به صورت تام و تمام کنترل کند، ضمن اینکه فرهنگ نیز آنقدر ضعیف و بی‌مایه نشده که به سیاست‌ تن دهد و خود را تابعی از آن بداند.

به عقیده کنشگران، فرهنگ به حوزه‌ای فراجناحی و فراسیاسی بدل شده و دولت باید زمینه توسعه‌یافتگی آن را مهیا کند. در این میان، رفتارشناسی و هویت‌بخشی به افراد و جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، کما اینکه بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند نقش فرهنگ «رفتارسازی»، «ایجاد ارزش‌هایی در جهت توسعه» و در نهایت «ایجاد هویت ملی» است.

شاید به همین دلیل است که کشورهای توسعه‌طلب برای چیرگی بر ملت ما در تلاش برای استحاله فرهنگ اسلامی برآمده‌اند تا هویت ملی اسلامی-ایرانی‌ را از ما بگیرند. بنابراین باید راهکارهایی به کار بست تا سیستم ملی در برابر تهدید خارجی پایدار بماند.

شناسایی و مصون‌سازی مقابل این تهدید در بُعد داخلی به عهده دستگاه‌های فرهنگی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، حوزه‌های علمیه و ... است و در مقیاس تهدیدات بزرگ‌تر حضور نهادهای انتظامی، امنیتی و ... را می‌طلبد. در چنین مواقعی، این سخن که نباید فرهنگ را امنیتی کرد، بی‌معنا خواهد بود، چرا که اساساً آنچه ضرورت برخورد را ایجاد کرده است «فرهنگ» نیست بلکه «ضد فرهنگ» است. به گفته سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور؛ «فرهنگ، خود یک نوع دفاع است و اساسی‌ترین نقش را در حوزه دفاع دارد.» بنابراین چیزی که به معنای واقعی فرهنگ باشد، هرگز ضرورتی برای مقابله نمی‌یابد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار