امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66696
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 69
بهداد خویی، مدرس دانشگاه و کارشناس حقوق بین الملل امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: ...

بهداد خویی، مدرس دانشگاه و کارشناس حقوق بین الملل امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: متاسفانه اشخاص و سازمانهای مختلف انواع مختلفی از برداشت‌ها را از مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی چه در معاهدات کلی که کنوانسیون‌های مادر گفته می‌شوند و چه به صورت موافقتنامه‌های دوجانبه و چند جانبه یا الحاقیه به کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی دارند.

وی ادامه داد: برداشتی که اشخاص و سازمان‌های مختلف از مفاد معاهده منع تولید و تکثیر تسلیحات اتمی و همان ان.پی.تی دارند، بسیار متفاوت است و این درست همان اتفاقی است که درباره بحث توافقنامه ژنو که بین ایران و 1+5 انجام شد، هم رخ داد یعنی برداشت‌های متفاوتی اتفاق افتاد که ذهن جامعه را به سمتی سوق می‌دهد که مسجل شود اگر کشوری مانند آمریکا درباره کم کردن تعداد سانتریفیوژها اظهار نظر کرد این به معنی از بین بردن حق غنی سازی است در حالی که بارها کارشناسان اساتید مختلف گفته‌اند که کاهش سانتریفیوژها به معنی از بین رفتن حق غنی سازی نبوده و نیست و ما نیز هرگز این را قبول نداریم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه «اظهار نظر آمریکایی‌ها در خصوص موافقتنامه ژنو مورد قبول نیست» افزود: چه کارشناسان سیاسی و چه کارشناسان مسائل حقوقی تمام برداشتی که از مفاد ان.پی تی و پروتکل الحاقی آن و تمام موافقتنامه ژنو، این حق را برای ایران قائل شده که ایران می‌تواند به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای خود ادامه دهد چرا که ما در مورد موضع هسته‌ای تابع قوانین بین المللی بوده و هستیم و این حسن نیت را در توافقتنامه ژنو نشان داده و آن را ادامه می‌دهیم.

خویی گفت: اگر غرب، چه گروه 1+5 یا اعضاء دائم شورای امنیت ملل که آلمان نیز با آنها است و سایر کشورهایی که از دور حسن نیت ایران در خصوص توافقنامه ژنو را دیده‌اند، حق ایران را به رسمیت بشناسند هرگز ایران در خصوص توافقنامه‌های بین المللی نقضی را انجام نداده و نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ایران به هیچوجه به این مسئله تن نخواهد داد چرا که در هیچ متنی نوشته نشده تعداد سانتریفیوژها به چه تعداد باید کاهش یابد و این مسئله نیاز به کار کارشناسی دارد تا مشخص شود که انجام دادن تعهدات در چارچوب توافقنامه ژنو به چه شکل است از این رو این کاهش تعداد سانتریفیوژها یک خواسته نامعقول از طرف آمریکایی‌ها است.

این کارشناس حقوق بین الملل افزود: ما باید درباره توافقنامه ژنو به یک نتیجه نهایی برسیم چرا که ما این حق را برای خود می‌شناسیم و می‌دانیم که غنی سازی در راستای فعالیت‌های صلح‌آمیز در همه جای دنیا قرار گرفته و ما هم هم‌پای سایر کشورهای اقدام کننده در این مورد این حق را داریم که به غنی سازی برای رسیدن به انرژی صلح آمیز هسته ای ادامه دهیم.

خویی تاکید کرد: ایران حتی یک گام هم نباید به عقب بردارد خصوصا در باره توسعه امکانات و تجهیزات هسته ای و دستیابی به علوم روز دنیا و بروز کردن علم خود در زمینه هسته‌ای؛ چرا که این حق تمام بشر است و ایران نیز این حق را دارد که توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: امروز اگر شما به متن‌های حقوق بشر نگاه کنید، حقوق بشر در دنیا از متن 4 صحبت می‌کند که آن‌ هم حق توسعه برای بشر است و امروز حق توسعه یکی از حقوق بنیادین بشر بوده و توسعه هسته‌ای امکانات تجهیزات علوم روز و ... حق همه ملتها و ایران است از این رو نباید به هیچ وجه عقب بکشیم بلکه باید حرکت رو به جلو داشته باشیم. 

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای از رسانه های داخلی در خصوص مسائل تخصصی بسیار سطحی نگاه کرده و نظرات سطحی ارائه می‌دهند که این مهم نه تنها جهت مثبتی به ایران نمی‌کند بلکه دولت را تضعیف می‌کند و به جای اینکه انرژی صرف رعایت اصول و پیشرفت جایگاه ایران در زمینه انرژی هسته‌ای در دنیا شود صرف اصلاح دیدگاه های غلط و مشکل‌دار می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: رسانه‌ها در خصوص مسائل هسته‌ای ریزبین و دقیق باشند و با استفاده از کارشناسان حرفه‌ای و تخصصی، در انعکاس بی کم و کاست نظرات این کارشناسان هسته‌ای تلاش کنند ضمن آنکه باید حساسیتشان در مباحث هسته‌ای بیشتر از سایر مباحث باشد زیرا یک جمله نا‌درست می‌تواند حق و حقوق ایران را خدشه‌دار کند و درست کردن این جمله هم می‌تواند زمان بر و انرژی بر باشد آنهم در این برهه که ثانیه‌ها هم بسیار اهمیت دارند.

انتهای پیام / 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها