امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6676
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۹
تعداد بازدید: 227
عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد نحوه بررسی لایحه بودجه 92 در کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: ...

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد نحوه بررسی لایحه بودجه 92 در کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: کمیسیون کار کارشناسی و دقیقی در بررسی بودجه امسال انجام داد، البته هیچگاه در کشور سابقه نداشته که بودجه این زمان ارائه شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 92 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که بودجه دیر ارائه می‌شود، قدرت مدیریت و خلاقیت و ابتکار را می‌گیرد و از سوی دیگر امسال مشخص نیست که دولت بعدی  برای اجرای فعالیت‌هایش چه روشی را در پیش می‌گیرد که اینها همه موجب نگرانی درباره بودجه 92 شده است.

* دوراهی مجلس برای ادامه هدفمندی

وی با بیان اینکه قطعاً در صحن علنی اصلاحاتی در بودجه انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر مجلس بر سر یک دو راهی بزرگ در زمینه هدفمندی یارانه‌ها مواجه است.

یوسفیان در توضیح این موضوع گفت: در بخش صنعت و درمان، عدم تخصیص یارانه موجب ایجاد مشکلاتی شده و در بخش خانوار نیز پرداخت یارانه نقدی موجب شده که برای مردم یک «حقوق مکتسبه» ایجاد شود و نمی‌توان این رقم را از مردم پس گرفت.

این نماینده مجلس ادامه داد: با این وجود با درآمد 50 هزار میلیارد تومانی مصوب کمیسیون، دولت نمی‌تواند یارانه نقدی فعلی را به همه دهک‌ها اختصاص دهد، حتی در صورتی که سهم دیگر بخش‌ها نظیر صنعت را ندهد. ضمن اینکه با درآمد 50 هزار میلیاردی، قیمت بنزین حداقل 900 تومان خواهد شد و دولت هم نمی‌تواند و نمی‌خواهد تعداد یارانه‌بگیران را کم کند.

*روش دولت بعدی برای ادامه هدفمندی مشخص نیست

یوسفیان گفت: هر دولتی که سر کار بیاید نمی‌تواند رقم یارانه نقدی را کم کند چون با مشکلاتی مواجه می‌شود، بنابراین بزرگترین چالش بودجه همین است که با رقم تصویبی در تلفیق، هم قیمت سوخت افزایش پیدا می‌کند و هم امکان بازتوزیع یارانه نقدی به طور کامل وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید در صحن علنی یک تصمیم‌گیری قطعی در این باره انجام شود، گفت: در کمیسیون تلفیق امکان تصویب رقمی کمتر از رقم فعلی وجود نداشت همچنین هر چه از این رقم بالاتر تصویب شود، قیمت سوخت باید بیشتر افزایش پیدا کند.

این نماینده مجلس چالش دیگر بودجه را تغییرات زیاد کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه دانست و ادامه داد: مواد زیادی از لایحه بودجه در زمان بررسی اصلاح یا حذف شده که این موضوع هم در صحن علنی با موضع‌گیری دولت مواجه خواهد شد.

یوسفیان در مورد درآمدهای مالیاتی دولت گفت: درآمدهای مالیاتی درصدی افزایش داشته اما با شرایط فعلی تحقق آن دشوار است.

* کاهش درآمدهای عمرانی در بودجه

وی در مورد بودجه عمرانی دولت گفت: بودجه عمرانی در زمان بررسی در کمیسیون به نصف کاهش داده شده و با وجود افزایش هزینه ساخت و مصالح ساختمانی امکان اجرای پروژه‌ها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: پیشنهادی در این باره مطرح است که 2.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به بودجه عمرانی تخصیص داده شود که در آن صورت پروژه‌ها به رقم بودجه 91 خود به اضافه 25 درصد می‌رسند که البته این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد اما بیش از 50 نماینده این پیشنهاد را امضا کرده‌اند و اگر تصویب شود در این زمینه راهگشا خواهد بود.

* تحقق درآمدهای نفتی مشکل است

این نماینده مجلس در مورد تحقق درآمدهای نفتی در بودجه 92 گفت: در بودجه امسال پیش‌بینی فروش یک میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز به رقم 95 دلار انجام شده اما تعهدات دیگری بر این درآمد بار شده است که قیمت نفت در بودجه را به حدود 129 دلار رسانده است.

وی در تشریح این مسئله گفت: برخی پروژه‌ها نظیر گازرسانی، مقاوم‌سازی و مانند اینها، هزینه‌شان از محل درآمد نفت در نظر گرفته شده که با وجود امکان کاهش درآمد نفتی و رقم بالای پیش‌بینی شده در بودجه، تحقق این درآمدها را با مشکل مواجه می‌کند.

یوسفیان با بیان اینکه لایحه بودجه شنبه در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد، گفت: بررسی لایحه در صحن علنی از یکشنبه آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌شود  بررسی آن 10 روز به طول بیانجامد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها