امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66769
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به همایش بین المللی «نقش دنیای ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به همایش بین المللی «نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی» در خصوص نظر امام(ره) مبنی بر چگونگی نقش ایران در جهان به نقل خاطره ای از خادم ایشان که در صحیفه نور نیز نقل شده است، پرداخت و اظهار کرد: خادم امام(ره) می گفت روزی دیدم امام(ره) با سید احمد خمینی در حال قدم زدن در حیاط و گفتگو هستند، طبق معمول برای آنها چای ریختم و کنار آنها رفتم دیدم سید احمد خطاب به امام(ره) گفت جهان به دو قطب آمریکا و شوروی تقسیم شده است که امام(ره) در پاسخ وی قدرت سومی را مطرح کردند و از ایران نام بردند که این مطلب بیانگر پیش بینی امام(ره) از دنیای اسلام بود.

وی در ادامه به تقسیم بندی زمانی قدرت ها در جهان پرداخت و اشاره کرد: در ادبیات سیاسی نظام های جهان در موقعیت های مختلفی قرار می گیرند که بر همین اساس در سال های 1944 تا 1990 دنیا بر اساس قطب شرق و غرب بود و از 1990 تا 2003 که قدرت شوروی ساقط شد، آمریکا بی مهابا شروع به تاخت و تاز کرد و از سال 2003 تا کنون نیز شاهد یک نظم یک جانبه گرایی ارشادی در دنیا هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: امام(ره) نظرشان این بود که کشور ما نیز یکی از قدرت های جهان است که امروزه می بینیم کشورها به دنبال اخلاق گرایی هستند که این مضمون شعارهایی است که در کشور ما وجود دارد چرا که کشور ما نیز به دنبال احیای اخلاق در عرصه بین المللی است و هرچند تا کنون عدم موفقیت هایی هم داشته باشد اما این اخلاق گرایی بر مبنای فرمایشات امام(ره) و مقام معظم رهبری است که روز به روز جهان را فرا خواهد گرفت.

وی با تأکید بر وجود اخلاق گرایی در جهان اسلام اذعان کرد: این گفتمان در جهان اسلام بسیار موثر بوده است، به طوری که در حال حاضر جهان اسلام به هویت اسلامی خود افتخار می کند، زمانی بود که مسلمانان در کشورهای دیگر از نام بردن مذهب و آیین خود ابا داشتند اما امروز که گفتمان دینی احیا شده و جبهه مقاومت نگاهی به درون خود دارد، این شجاعت به وجود آمده است.

بخشایش در ادامه گفت: امروز اوباما در سخنرانی 20 دقیقه ای خود، 27 بار نام ایران را می برد چرا که ایران دغدغه او شده است، از طرفی امام(ره) لیبرال دموکراسی را می شناخت و می دانست که روزی از درون تهی شده و دچار بحران هویت می شود، چنانچه امروز می بینیم لیبرال دموکرات ها در یک خلسه فکری هستند و فکر می کنند جهان را تسخیر کرده اند.

وی در ادامه وجود دشمنان اسلام را به علت وجود قدرت نرم در جهان اسلام  دانست و گفت: وجود قدرت نرم سبب می شود نگاه کشورهای دیگر به ایران جلب شو د(خواه این نگاه کینه توزانه باشد خواه بی طرفانه) چنانچه شاهدیم همین قدرت نرم سبب ایجاد موج بیداری اسلامی در بحرین و مصر شده است.

به گزارش فارس، منصور حقیقت پور  عضو کمیسیون امنیت ملی نیز با بیان اینکه انقلاب اسلامی مفاهیم جدیدی از قدرت را بروز داد، اظهار کرد: بروز این مفاهیم جدید موجب حذف یک سری مفاهیم سنتی شد و بر همین اساس مفاهیم جدیدی بر مبنای تیکه بر فرهنگ و ایجاد تحولات انقلابی از سوی جمهوری اسلامی ایران به وجود آمد که در نتیجه موجب موج بیداری اسلامی شد که هم اکنون در منطقه شاهد آن هستیم.

وی در ادامه گفت: از جمله دیگر مفاهیم قدرت که جمهوری اسلامی ایران توانست آن را مطرح کند، توسعه قدرت نرم بر پایه نقش دهی اساسی به مردم کشور بود که این موضوع به عنوان بازدارنده ترین مورد برای حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است و کشورمان کارکرد خود را در این زمینه نشان داده است و هم اکنون سایر کشورهای جهان نیز از این مدل استفاده می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته مفاهیم سنتی قدرت بر اساس توسعه فیزیکی و نظامی معنا پیدا می کرد، یادآور شد: با این حال امروزه توسعه قدرت بر پایه توسعه فیزیکی و نظامی قابل قبول نبوده و تنها عامل تحول «فرهنگ» است.

وی در ادامه به ظرفیت های موجود کشور برای تغییر نقشه قدرت هندسه جهانی اشاره و عنوان کرد: ظرفیت های ایران در این زمینه چند گونه است که مهم ترین آن ظرفیت اعتقادی، مذهبی و دینی است که در این زمینه از ظرفیت های بلندی برخوردار هستیم، چنانچه می بینیم بهترین مفاهیم عدالت و مردم سالاری نیز در این اعتقادات متبلور شده است.

حقیقت پور در ادامه گفت: ظرفیت دیگر کشور در این زمینه ارائه مدل جدیدی از مدیریت جامعه و نظام بود که امام خمینی(ره) این مدل را مطرح کردند و آن مدیریت بی منت کاریزماست که هم اکنون دنیا نیز تشنه چنین مدیریتی است.

وی در ادامه به کلید واژه هایی که کشور ما ارائه دهنده اصلی آن بوده است، اشاره و اذعان کرد: فرمول نه شرقی، نه غربی برای نخستین بار از سوی ایران مطرح شد که کانون جهان به حقیقت آن پی برده است و از طرفی فرمول  دفاع از محرومین نیز مورد دیگری است که از سوی ایران به وجود آمد و ادامه پیدا کرد، همچنین واژه «مقاومت» نیز از مهم ترین واژه هایی است که ایران از آن استفاده کرد و هم اکنون فراگیر شده است.

نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کشور ایران تاکنون در جهت فعالیت های خود برای تغییر هندسه قدرت جهانی دستاوردهای بسیاری داشته که لازم است به بهترین شکل از آن صیانت کند، چرا که دنیا قصد دارد این دستاوردها را ناکارآمد و غیرکارساز جلوه دهد، از این رو باید برای حفظ و توسعه این دستاوردها دانشگاه و پژوهشگاه ها را فعال کرد تا به صورت علمی به این مباحث پرداخته شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار