امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66778
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 121
امیر محبیان دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به  ابلاغ ...

امیر محبیان دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به  ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: برای اینکه اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا کند ابتدا باید مفهوم اقتصاد مقاومتی را به درستی تعریف کنیم.

محبیان با اشاره به تفاوت میان اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی گفت: اقتصاد مقاومتی به نوع برنامه ریزی مسئولان ربط دارد در حالی که اقتصاد ریاضتی به بهره مندی مردم از امکانات کشور باز می‌گردد.

وی ادامه داد: وقتی حداقل‌ها به مردم تعلق بگیرد نوعی از ریاضت به آنها تحمیل می‌شود که معمولا در سخت‌ترین شرایط این وضعیت پیش می‌آید، اما اقتصاد مقاومتی رویکردی به سمت مسئولان دارد یعنی مسئولان باید منابع موجود را به صورت بهینه خرج کنند تا اینکه بتوانند حداقل وابستگی را به منابع خارجی داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برای قطع ارتباط با منابع خارجی باید پیش از این برنامه ریزی می‌شد، گفت: هرچند این امر دشوار است ولی متاسفانه ما شاهد هستیم که در این مسیر حرکتی نشده، بنابراین به سختی می توان نیازمان را به منابع خارجی منقطع دانست، اما در عین حال باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که بتوان از منابع موجود به شکل بهینه استفاده شود.

محبیان افزود: شرایط را باید به گونه‌ای مدیریت کرد که کمترین فشار بر مردم باشد و در عین حال چرخ تولید داخل نیز بچرخد.

وی با اشاره به فرض موجود بودن منابع درآمدی گفت: در این صورت سطح توقع مسئولان و مردم به گونه‌ای تعریف می‌شود که صرفاً به سمت مصرف گرایی سوق داده می‌شود و در این صورت وقتی منابع محدود و یا مسدود شود ضربه سنگینی به کشور وارد خواهد شد.

دبیرکل حزب نواندیشان ایران اسلامی ادامه داد: هر کشوری که قصد دارد اقدامات احتیاطی در مقابل تحریم‌ها و فشارهای ممکن لحاظ کند، همه اجزا و ارگان‌های خود را به صورت هماهنگ برای آن عمل آماده می‌کند.

محبیان با بیان اینکه در حال حاضر از لحاظ سیاسی تحت فشار هستیم و عملا در حوزه‌های مختلف نیز مورد تهدید قرار می گیریم تصریح کرد: متاسفانه در حوزه اقتصادی به گونه‌ای عمل کردیم که گویی هیچ فشار و تهدیدی بر ما وجود ندارد و اگر فشاری هم هست به توده‌های مردم است.

وی افزود: مدیریت منابع به گونه‌ای نیست که بتوان منابع موجود را به طور عادلانه بین مردم تقسیم کرد و یا مردم بتوانند از آن به نحو مطلوب بهره مند شوند. این امر نشان دهنده آن است‌که مسئولان هنوز شرایط ویژه اقتصادی را باور نکرده‌اند.

دبیر کل حزب نواندیشان ایران اسلامی گفت: اگر شرایط هم شرایط ویژه‌ای نباشد، کشوری که قصد دارد برای آینده‌اش سرمایه‌گذاری کند، این دیدگاه که منابع درآمدی موجود به طور یکپارچه مصرف شود نگاه خردمندانه‌ای نیست.

محبیان با بیان اینکه اگر بخواهیم به گذشته کشورهای پیشرفته نگاهی بیندازیم می‌بینیم که انها علی رغم منابع گسترده مالی در مصرف آن شدیدا خِست به خرج می‌دادند و تلاش می‌کردند که آن را در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری‌‌ کنند که برای آینده قابل بهره برداری باشد گفت: مدیریت اقتصادی در کشور ما به نوعی نشان می دهد که گویی بسیار باز است و به نحوی عمل می‌شود که گویا  نه تنها خطر و تهدیدی برای این منابع وجود ندارد، بلکه روز به روز هم بر آن افزوده می‌شود. این موضوعی است که اقتصاد آن را توصیه نمی کند.

وی با اشاره به نقش دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: یکی از مشکلاتی که اقتصاد ما دارد این است که افراد فاسد اقتصادی از نظر قانونی بهره نمی گیرند آنها در مواردی که سکوت قانونی یا گریز قانونی وجود دارد بهره گیری می کنند منافع خود را علیه منافع ملی به دست آورند و این موضوع افراط نام دارد.

دبیرکل حزب نواندیشان ایران اسلامی تاکید کرد: اگر یک نهاد یا قوه‌ انرژی خود را معطوف به مبارزه با مفاسد اقتصادی کند مطمئنا نمی‌تواند در مقابل با این مفاسد به نتیجه کافی برسد.

به گفته محبیان قوه مقننه می‌تواند با یک قانون‌گذاری مناسب، مسیرهای قانونی را به نوعی شفاف کند تا امکان سوء استفاده یا بهره گیری افراد یا گروه‌های سودجو از رانت بوجود نیاید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها