امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66784
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست کمیته‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی کشور صبح با حضور ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست کمیته‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی کشور صبح با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمود علوی وزیر اطلاعات، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، حجت‌الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در تالار پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

باید بپذیریم فضای کاملاً جنگی بر اقتصاد حاکم است

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این همایش با تاکید بر اینکه دشمن به ما جنگ تمام عیار اقتصادی را تحمیل کرده است، اظهارداشت: باید دانست که زیر دستکش مخملی، انگشتان پولادین قرار دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه بیان ادبیاتی که از سوی مقام معظم رهبری درخصوص موضوع اقتصاد مطرح می‌شود به ما این پیام را می‌دهد که ما درگیر یک جنگ واقعی هستیم، یادآور شد: البته این جنگ اقتصادی صرفا اقتصادی نیست بلکه بستر آن اقتصاد است و بقیه موضوعات را نیز دربر می‌گیرد.

وی ادامه داد: وقتی احساس شود در یک جنگ تمام عیار هستیم، پذیرش همین واژگان می‌تواند حقایق زیادی به ما ارائه دهد و رویکرد ما را مشخص کند؛ به این دلیل که عرصه، عرصه اقتصاد است در واقع زندگی مردم تعاملات اقتصادی داخلی و خارجی و کسب و کار مردم در حوزه خرد و کلان را شامل می‌شود و به همین دلیل به عرصه تمام عیار رنگ اقتصادی تبدیل شده است.

سردار جلالی تاکید کرد: دشمنان فکر می‌کنند امروز توانسته‌اند با فشار اقتصادی کشور را پای میز مذاکره بنشانند یا فشارهایشان بر روی ما تاثیر بگذارد؛ باید بپذیریم که فضای کاملا جنگی در اقتصاد وجود دارد البته نباید این فضا را همچون فضای جنگ یا دفاع مقدس دید بلکه یک نوع جنگ جدید و درگیری جدید است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کل کشور با بیان اینکه جدیدترین و مدرن‌ترین جنگ اقتصادی در دنیا علیه ما به کار برده می‌شود، گفت: ابزار، تاکتیک و دکترین جنگ همه اقتصادی هستند و ادبیات حاکم بر آن هم ادبیات اقتصادی است از این رو دفاع اقتصادی با ادبیات اقتصادی می‌خواهد و اقتصاد مقاومتی هم یک نوع ادبیات اقتصادی می‌خواهد.

وی یادآور شد: ابزار این جنگ اقتصادی جدید تحریم، رسانه، ارتقاء توقع مردم، سطح رضایتمندی مردم و اینکه تولید داخلی چقدر ارتقاء یابد است؛ در واقع تمام روابط و اجزا، روابط اقتصادی اما به رویکرد جنگی هستند.

سردار جلالی با بیان اینکه اگر اصل این جنگ را باور نکرده‌ایم به دلیل این است که ادبیات جنگ اقتصادی را بلد نیستیم گفت: از این رو است که مشکلات ما زیاد می‌شود اینکه احساس کنیم در فضای جنگ تمام عیار هستیم رویکرد دولت و ملت بر روی این موضوع بسیار اهمیت خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گام اول در اجابت صحبت‌های رهبری این است که ادبیات جنگ اقتصادی را کاملا شناسایی، طرح و تدوین کنیم.

حساسیت دشمن در ارتباط با تاسیسات فردو به دلیل وجود پدافند غیرعامل است

سید محمود علوی وزیر اطلاعات با بیان اینکه همیشه باید در زمان پدافند غیر عامل بود اظهارداشت: حساسیتی که دشمن در ارتباط با تاسیسات فردو دارد به دلیل وجود پدافند غیرعامل است.

وی ادامه داد: دشمن این حساسیت را در ارتباط با تاسیسات نطنز ندارد چون پدافند عامل است.

وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه در مسائل فرهنگی نباید منتظر بود تا دشمن به ما حمله کند تصریح کرد: باید از باورهایمان دفاع کنیم و به هجمه‌های فرهنگی آنان پاسخ دهیم.

علوی با بیان اینکه اگر دشمن به صورت جاسوس به کشور وارد شده و گروه‌های تروریستی را تجهیز کند، پدافند غیرعامل معنا نمی‌دهد اظهار داشت: برای مبارزه با حرکت‌های تروریستی باید پدافند عامل داشته باشیم.

علوی با تاکید بر اینکه مسئله پدافند غیرعامل از حساسیت خاص خود برخوردار است تصریح کرد: ترسیم تاکتیک‌ها، رویکردها و راهبردها مسئله پدافند غیرعامل یک هدف جدی در تمام برنامه‌ریزی‌های وزارت اطلاعات است،ما معتقدیم هرچه عناصر در این عرصه با هم بیشتر گره خورده و مرتبط شوند می‌توانند منافع ملی را در جهت امنیت ملی بهتر تامین کنند؛ باید با مجموعه پدافند غیرعامل در ستادکل نیروهای مسلح دست همکاری دهیم و با همفکری بیشتر اقدام مشترک داشته باشیم و ما آمادگی خود را در این زمینه اعلام می‌کنیم.

وزیر اطلاعات افزود: باید با طبع نظام جمهوری اسلامی حرکت کنیم و اینکه همه یکی شویم، بهترین پدافند غیرعامل است؛ در مذاکرات هسته‌ای باید صداهای مختلف باشد اما براساس یک سیاست‌گذاری.

وی ادامه داد: وقتی آقای رئیس‌جمهور از سفر نیویورک بازگشتند 120 نفر به فرودگاه رفتند و ادب را رعایت نکردند من اگر می‌دانستم 120 نفر بیشتر نیستند 500، 600 نفر از وزارت اطلاعات می‌فرستادیم تا مرگ بر آمریکای حسابی بگویند تا بعدا آن را خرج کنیم.

علوی با بیان اینکه پدافند غیرعامل یکی از راهبردی‌ترین راهکارهایی است که توسط خالق انسان‌ها به ما الهام شده است گفت: خداوند برخی موجودات را به پدافند غیرعامل مجهز کرده است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه پدافند عامل و غیرعامل مکمل یکدیگر هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند گفت: مطابق گفته مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل زمان خاصی ندارد و همواره باید در موقعیت این نوع پدافند باشیم.

وی با اشاره به اینکه اندیشمندان باید به گونه ای کار کنند که پدافند غیرعامل صرفا در زمان تهدید و خطر نباشد و کاربرد چندمنظوره داشته باشد گفت: باید بتوان در شرایط غیرتهدید نیز در راستای اهداف دیگر از پدافند غیرعامل استفاده کرد.

علوی بر همین اساس به تاثیرگذاری پدافند غیرعامل بر پدافند عامل در برخی زمینه‌ها اشاره و اضافه کرد: برای مثال در تاسیسات هسته‌ای اگر پیرامون آنها چند لایه موشکی داشته باشیم باز دشمن این امید را که می‌تواند از آنها عبور کند، از دست نمی‌دهد؛ اما اگر پدافند از تاسیسات به صورت عامل نباشد و در دل کوه ایجاد شود دشمن احساس می‌کند دسترسی به آن ندارد.

وی با بیان اینکه در عرصه اطلاعات خارجی باید از پدافند عامل استفاده کرد گفت: اگر دشمن به صورت جاسوس در کشور ما رخنه کند و گروه‌های تروریستی را تجهیز نماید تا دست به حرکت‌های تروریستی بزنند اینجا پدافند غیرعامل معنا نمی‌دهد و باید از پدافند عامل استفاده کرد اما در جایی که بحث نیروهای خود مطرح است از پدافند غیرعامل باید استفاده کرد و در واقع از دسترسی دشمن به اطلاعات آنها از طریق تخلیه تلفنی جلوگیری کرده و اطلاعات نیروهای خودی را بالا برد.

علوی با بیان اینکه باید تشخیص داد کجا جای آفند و کجا جای پدافند است افزود: همچنین باید دانست در چه جایی از پدافند عامل و در کجا از پدافند غیرعامل استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه اسلام در بحث فرهنگی به سراغ پدافند عامل و غیرعامل نمی‌رود اظهار داشت: در این زمینه مشی همه انبیا بر آفند بوده است؛ در مسائل فرهنگی نباید منتظر بود دشمن به ما حمله کند و فرهنگمان را در معرض تهدید قرار بدهد و آن وقت ما وارد شویم و از باورهایمان دفاع کنیم و هجمه آنها را پاسخ دهیم.

علوی یادآور شد: باید در مقابل تهدیدات بالقوه فرهنگی از خود واکنش نشان داده و وارد عرصه آفند شویم؛ نباید در برابر فرهنگ غرب احساس عجز کرد.

وزیر اطلاعات در ادامه سخنان خود به موضوع عرفان‌های نوظهور و افراطی‌گری‌ها در عرصه‌های مذهبی چه شیعه و چه سنی اشاره کرد و گفت: افراطی‌‌هایی همچون تکفیری‌ها همه مسلمانان را تکفیر می‌کنند و در حال حاضر امکانات مختلفی دارند.

وی بر همین اساس یادآور شد: از طریق ماهواره‌ها به اهل سنت توهین می‌شود یا حرکت‌هایی صورت می‌گیرد که با آبروی شیعه بازی می‌کنند و ما یا با دوستان نادان یا دشمنان دانا طرف هستیم که باید تدبیر صورت گیرد و اگر مردم هوشیار شوند شیاطین نمی‌توانند بر آنها اثر داشته باشند.

علوی با تاکید بر اینکه ما در وزارت اطلاعات با پدافند غیرعامل همکاری تنگاتنگی داریم یادآور شد: ما معتقدیم که با همه دستگاه‌ها باید چنین همکاری‌‌هایی وجود داشته باشد چراکه در شرایطی هستیم که اگر کوچک‌ترین توان کشور را در جهت مقابله با هم خرج کنیم خیانت به منافع ملی کشور است از این رو از کوچک‌ترین فرصت برای شکست دشمن نباید فروگذار کرد.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: امروز راهبرد ما تعامل با هر یک از نیروهای کشور همچون سپاه، ارتش، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و ستادکل نیروهای مسلح است و همه باید دست به دست هم بدهیم چراکه این یکی از بهترین پدافندهای غیرعامل انسجام ملی است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اگر تمام عناصر تاثیرگذار در کشور دست به دست هم دهند و دشمن ببیند که در ایران علی‌رغم تمام سلایق در برابر دشمن یک صدا بلند است، از هر حرکتی باز می‌‌ماند افزود: یکی از جلوه‌های زیبای پدافند غیرعامل مسئله هم صدایی در کشور است.

وی ادامه داد: امروز دولتی زمام امور را در دست گرفته که در رأس آن رئیس‌جمهوری قرار دارد که دیدگاه‌های عاقلانه داشته و اهل اینکه با بازی‌های بچه‌گانه منابع کشور را به هدر دهد نیست و از کوچک‌ترین امکانات در جهت بهبود وضعیت کشور استفاده می‌کند.

علوی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به رهبری و ولایت فقیه باور دارد افزود: آقای روحانی در جمع کارکنان وزارت اطلاعات گفت: یک پرچم در جمهوری اسلامی ایران برافراشته است و آن رهبری است که ما زیر آن پرچم حرکت می‌کنیم.

وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه دولت یازدهم جناحی نیست و در واقع دولت اصلاح‌طلب و اصولگرا هم نیست گفت: دولت می‌خواهد از گروه‌های عاقل جامعه استفاده کند؛ برخی فکر می‌کنند که خصیصه خاصی دارد و آن را به جناح مقابل هل می‌دهند و جناح مقابل هم برای اهداف خود از این فرصت استفاده می‌کند؛ دولتی که روی کار آمده به همه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان احترام می‌گذارد و از آنها استفاده می‌کند.

علوی با بیان اینکه چرا تلاشمان این باشد که له کنیم و بکوبیم گفت: 16 سال همدیگر را کوبیدیم چه چیزی عاید کشور شد؟ دولت دنبال کوبیدن کسی نیست و ما هم در وزارت اطلاعات بنایمان نه کوبیدن کسی است و نه تقویت کسی است بلکه با طبیعت نظام حرکت می‌کنیم.

علوی با بیان اینکه همه یکی شویم و یک صدا مخابره شود افزود: این خود بهترین پدافند غیرعامل است ما در مذاکرات هسته‌ای باید صداهای مختلف داشته باشیم اما براساس یک سیاست‌گذاری. یک عده نقد کنند، شعار دهند، داد بزنند یا حمایت کنند این حساب‌شده باشد نه اینکه به خود ضربه بزنیم

رضایتمندی جامعه بالاترین و بزرگ‌ترین عنصر امنیتی است/ محوری‌ترین موضوع پدافند غیرعامل مردمند

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور نیز در این نشست اظهارداشت: نگاه اصلی در حوزه پدافند غیرعامل این است که طی فرایندها و اقداماتی بتوانیم احساس امنیت برای مردم و کشور را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که ضمن استمرار و تداوم این احساس امنیت، مصونیت‌سازی را نیز در مقابل حوادث پیش آمده در حوزه‌های مختلف تحکیم بخشیم.

رحمانی‌فضلی با تاکید بر اینکه بهترین راه این است که ما توسعه پایدار داشته باشیم اظهار داشت: توسعه پایدار امنیت پایدار را برای ما شکل می‌دهد؛ عدم توازن در عرصه جغرافیایی کشور موجب شده در سه‌چهارم کشور جمعیت تخلیه و در یک‌چهارم استقرار یابند، در حالی که بهتر بود در همه مناطق فعالیت باشد و توزیع متوازن جمعیت را در کشور داشته باشیم و متناسب با آن بودجه اختصاص یابد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه نگاه ما این است که باید به طرف ایجاد توازن در عرصه جغرافیایی کشور برویم افزود: با توزیع منابع و ثروت در کشور و رضایتمندی مردم باید به ایجاد توازن حرکت کرد.

وزیر کشور با بیان اینکه شرایط مختلفی می‌تواند از این موضوع حمایت کند گفت: تجهیزات، علم و تکنولوژی در شیوه‌های مختلف همه عوامل پدافند غیرعامل هستند، اما محوری‌ترین موضوع در بحث پدافند غیرعامل، مردم هستند.

وی با بیان اینکه ما باید بتوانیم مردم را هم به عنوان عامل پدافند و هم هدف پدافند قرار دهیم یادآور شد: در اینجا تمام فعالیت‌های ما موجب احساس امنیت برای مردم می‌شود و رضایتمندی مردم برای ما بالاترین و بزرگترین عنصر امنیتی است و اگر ما بتوانیم رضایت مردم را در حوزه‌ها و امور مختلف جلب و جذب کنیم از مصونیت پایداری برخوردار می‌شویم. اگر مردم راضی باشند پیوستگی آنها به حکومت و حاکمیت بیشتر می‌شود.

وزیر کشور با بیان اینکه باید تهدیدات را مبنا قرار دهیم و اینکه چه نوع تهدیداتی داریم و متناسب با آن اقدام کنیم گفت: این تهدیدات سه‌جانبه یا از جغرافیای ما یا از طرف دشمن یا از طرف عملکرد ما است و از این سه جانب بیشتر نیست.

وی اظهار داشت: در تهدیدات سه‌گانه محور مدیریت داخلی ما به معنای ایجاد کارآمدی و رضایتمندی مردم بسیار اهمیت دارد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه مردم همواره نشان داده‌اند به ارزش‌های دینی و انقلابی خود پایبند هستند تصریح کرد: در جاهایی که ناکارآمدی در حوزه اقتصاد وجود دارد مثل تبعیض، نابرابری، حجم بزرگ بیکاری و تورم بالا موجب نارضایتی می‌شود و دشمن از آنها سوءاستفاده می‌کند،از این رو باید یک محور مشخص کرده و بر روی آن کار کنیم.

وی بزرگترین بی‌عدالتی در ایران را توزیع  نامتناسب و همچنین امکانات مالی در بین آنان دانست که نتیجه‌اش خالی شدن جمعیت در شرق کشور است.

رئیسی: بعد از سی‌وچند سال حق آزمون و خطا نداریم

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه در نشست پدافند غیرعامل در وزارت کشور اظهارداشت: ماموریت پدافند غیرعامل در همه دستگاه‌ها حائز اهمیت است.

وی با اشاره به انفجار سفارت ایران در لبنان یادآور شد: ما با حرکت‌های پیچیده‌ای مواجه هستیم که نمونه آن را در عراق سوریه و کشورهای مختلف دیگر می‌بینیم و در واقع یک اتاق فکر به طور دقیق برنامه‌ریزی آن را انجام می‌دهند.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: حوزه‌هایی که دشمن مدنظر قرار داده بسیار وسیع و با روشهای مختلف و پیچیده است.

وی یادآور شد: حرکت ما باید برخوردار از جزمیت علمی باشد و از حرکات زودرس خلع‌الساعه و لهجه‌ای بپرهیزیم. همچنین ضمن دوراندیشی و  پیشینه تحقیقات موضوعی، باید عزمی جدی داشته باشیم.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر تخصیص بودجه در دولت و تصویب آن از ناحیه مجلس در این بخش گفت: ما باید کشوری باشیم که در همه حوزه‌ها مصونیت دارد.

وی ادامه داد: اگر کار دقیق نرم‌افزاری انجام ندهیم اطلاعات به راحتی در دست دشمن قرار می‌گیرد؛ روش دشمن به کار گیری جنگ نرم در حوزه‌های مختلف است.

رئیسی با تاکید بر اینکه باید زمینه‌ها و بسترهایی که دشمن می‌تواند از طریق آن افراد را دچار غفلت کند مورد توجه قرار دهیم گفت: سیستم باید طوری تنظیم شود که افراد نتوانند موفق به سوءاستفاده شوند.

وی وظایف سازمان پدافند غیرعامل را با اهمیت دانست و یادآور شد: این سازمان یک سازمان معمولی نیست و باید همه امور به عنوان یک اصل عامل تلقی و تاکید شود که امنیت اصل بوده و همه امور فرع بر امنیت هستند؛ ما حق نداریم بعد از این سی و چند سال آزمون و خطا کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا وقتی که مصونیت‌سازی اتفاق نیافتد همواره با تهدید مواجه می‌شویم و ممکن است زمانی کارساز شده و خسارت به بار آورد.

امروز آمریکا توان استفاده از ابزار نظامی علیه ایران را ندارد

حجت‌الاسلام حسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در اولین نشست مشترک مسئولان کمیته‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی کشور که پیش از ظهر امروز در وزارت کشور برگزار شد اظهارداشت: کاهش آسیب‌پذیری، ایجاد بازدارندگی، مدیریت بحران، تداوم کار و پایداری از جمله شاخصه‌های کلیدی پدافند غیرعامل است.

نایب‌رئیس مجلس تاکید کرد: ما در بسیاری از این حوزه‌ها با این شاخص‌ها، فاصله بسیار معناداری داریم و به شدت آسیب‌پذیر هستیم و موقعیتمان بازدارنده نیست.

وی با تاکید بر اینکه حوزه اقتصاد در این راستا به خوبی مورد استفاده قرار نگرفته است افزود: جان پدافند غیرعامل؛ مغز، تفکر و اندیشه است که دیده نمی‌شود؛ وجود برنامه‌های آموزشی در این بحث لازم است و باید به این میدان ورود یافت.

ابوترابی با اشاره به سیاست اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد گفت: براساس اقتصاد مقاومتی دشمن نمی‌تواند به ما فشاری را وارد کند.

نایب‌رئیس مجلس با تاکید بر اینکه در عرصه دفاعی کارستانی شکل گرفته و امروز آمریکا نمی‌تواند علیه ما از ابزار نظامی استفاده کند افزود: ما در حوزه‌های دیگر نیز می‌توانیم چنین رویکردی را دنبال کنیم و یکی از عرصه‌های مهم عرصه اقتصادی است. باید تلاش کنیم و به دنبال این باشیم که چگونه می‌توانیم حوزه‌ها را از آسیب‌پذیری خارج کنیم و نقش بازدارندگی را در تهدیدات دشمن مدنظر قرار دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این صورت اگر تهدیدی علیه ما انجام شد پایداری‌مان را حفظ کرده و در بحران از مدیریت قابلی برخوردار باشیم.

ضرورت توجه به پدافند غیرعامل با توجه به موقعیت ژئوپولیتیک ایران 

 علی عبداللهی معاون امنیتی وزارت کشور در اولین نشست مشترک مسئولین کمیته‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی وزارتخانه، ‌سازمان‌ها و استانداری‌ها اظهارداشت: وزارت کشور همانند سایر دستگاه‌ها از زمانی که ساختار پدافند غیرعامل اعمال شد فعالیت‌های گسترده‌ای را در سطح استان‌ها آغاز کرد و اولویت تشکیلات پدافندی در 31 استان کشور تعیین و همچنین ساز و کار متولی پدافند غیرعامل در استانداری‌ها نیز تعیین شد.

وی ادامه داد: دوره‌های مختلفی در استان‌ها برگزار شده و همراه با تشکیل این دوره‌ها کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار شد، این موضوع امروزه جا افتاده و از نظر تئوری در سطح نخبگان و مدیران مشکلی وجود ندارد.

دبیر کمیته پدافند غیرعامل تاکید کرد: با توجه به جلسات برگزار شده در این سطح موارد قابل قبولی را شاهد بودیم و لذا باید وارد مراحل اجرایی شویم که این نیز نیاز به ساز و کار خاص خود را دارد.

دبیر کمیته پدافند غیرعامل افزود: پدافند غیرعامل مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته یک اقدام بازدارنده است و آسیب‌ها را در قبال تهدیدات دشمن کاهش خواهد داد، بنابراین مدیران ما با توجه به این مسئله در استان خود به کار پرداخته و در حوزه آموزش عمومی وقت گذاشتند زیرا این یکی از موضوعات همه‌گیر است و آحاد جامعه باید نسبت به آن توجیه شوند.

وی تاکید کرد: در مواقع بروز بحران، پدافند غیرعامل کاهش تلفات انسانی را در دستور کار خود دارد و این به دست خود مردم نیز صورت می‌گیرد، هر قدر حوزه آموزش عمومی و توجیه مردم در صحنه عملی عینیت بخشی شود بیشتر مثمرثمر خواهد بود.

عبداللهی در پایان خاطر نشان کرد: باید در حوزه پدافند غیرعامل به سمتی برویم که جلوی تهدیدات گرفته شود و اگر تهدیدی صورت گرفت کاهش آسیب را به دنبال داشته باشد که البته اگر ضوابط و مقررات رعایت شود به خواسته خود نیز خواهیم رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها