امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 66853
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  عبدالکریم رجبی در خصوص دریافت کد رهگیری در نقل و انتقال املاک گفت: کد رهگیری از دولت دهم برای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  عبدالکریم رجبی در خصوص دریافت کد رهگیری در نقل و انتقال املاک گفت: کد رهگیری از دولت دهم برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های مالی احتمالی در خرید و فروش املاک و همچنین انجام پیگیری‌های لازم، مرسوم شد.

وی افزود: این کد تا حدودی توانست در ساماندهی و نظم به خرید و فروش‌ها با توجه به تعداد بسیار زیاد بنگاه‌های مشاوران املاک که بعضاً نیز مجوز فعالیت ندارند اثرگذار باشد اما استفاده از آن به نحوی که باید، با استقبال روبرو نشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: متأسفانه مردم جامعه ما عرفاً عادت کرده‌اند برای خرید و فروش ملک خود حتی اگر از طریق روزنامه با یکدیگر آشنا شده باشند، به بنگاه‌های املاک مراجعه کنند و پس از دریافت کد رهگیری و واریز مالیات به دفاتر اسناد رسمی برای انتقال سند بروند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از افراد نیز به دلیل آشنایی و اعتمادی که به یکدیگر دارند به همان کاغذی که در بنگاه‌های املاک بین‌شان رد و بدل می‌شود اکتفا می‌کنند و گاه این اسناد تا چند دست به صورت عادی و بدون هیچ پشتوانه قانونی در دست افراد مختلف می‌چرخد.

وی گفت: مردم می‌توانند با مراجعه مستقیم به دفاتر اسناد رسمی ضمن انتقال سند به صورت رسمی، حقوق دولتی، حق الثبت و مالیات را به خزانه واریز کنند، بنابراین دریافت کد رهگیری یک فرآیند اداری اضافه است و عدم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیز باعث می‌شود افراد سند رسمی دال بر خرید ملک دریافت نکرده باشند.

رجبی تأکید کرد: متأسفانه بسیاری از مشکلاتی که در جامعه ما به ویژه در بحث خرید و فروش ملک به وجود می‌آید به دلیل همین کارهای سطحی و اعتمادهای بیهوده‌ای است که انجام می‌شود، ناگهان افراد متوجه می‌شوند که یک ملک به چندین نفر فروخته شده است در حالی که استعلام این دست موارد تنها در دفاتر اسناد رسمی قابل پیگیری است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر اطلاع‌ رسانی از طریق رسانه‌ها و ورود دستگاه‌هایی چون قوه قضائیه به بحث خرید فروش املاک از طریق دفاتر اسناد رسمی می‌تواند موثر باشد، اما باید به دنبال راهکاری بود تا لزوم انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی و پرداخت مالیات از طریق این دفاتر را بدون دریافت کد رهگیری در جامعه نهادینه کرد.

به نقل از کانون سردفتران و دفتریاران قوه قضائیه رجبی در پایان مطلبش خاطرنشان کرد: قوه قضائیه با نپذیرفتن اسناد عادی می‌تواند یکی از دستگاه‌های اثرگذار در این زمینه باشد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها